قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کاهش بیش از ۳۰ درصد حضور خبرنگاران زن در غزنی

کاهش بیش از ۳۰ درصد حضور خبرنگاران زن در غزنی

غزنی

۹ اپریل/ ۲۰ حمل ۱۳۹۸

در کنارجنگ و ناامنی، سنت های حاکم در جامعه، نبود معاش کافی، برخورد های دوگانه و تبعیض آمیز مسوولان رسانه ها با بانوان خبرنگار، آزار و اذیت خیابانی و عدم فرصت های کاری برای خبرنگاران زن، سبب کاهش بیش از ۳۰ درصد زنان در رسانه های غزنی شده است.

یافته های مرکز نشان می دهد که حضور زنان در رسانه های غزنی بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، سال قبل ۱۵ زن در رسانه ها فعالیت داشتند که ۵ تن آنان در سال جاری وظایف شان را ترک کرده اند.

زهرا نوری خبرنگاری که به تازگی از وظیفه برکنار شده، می گوید که شرایط کارکردن در رسانه ها برای زنان دشوار شده است. به گفتۀ وی نبود معاش کافی ، برخورد دوگانه و تبعیض آمیز مسوولان رسانه ها با بانوان خبرنگار، آزار و اذیت خیابانی و نبود شرایط مناسب کاری، سبب شده تا بیشتر خبرنگاران زن وظایف شان را ترک کنند.

همچنان زینب که وی نیز به تازگی وظیفه اش را ترک کرده است، می گوید که بر علاوه جنگ و ناامنی و تهدید های جانی علیه خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن ، برخورد های دوگانه و سلیقه ای مسوولان رسانه ها بر علیه کارکنان زن سبب شده تا بیشتر آنان وظایف شان را ترک کنند.

به گفته وی:” برخی از بانوان از سوی مسوولان رسانه ها بدون هیچ دلیلی از وظیفه برکنار می شوند که این کار سبب شده تا حضور کارکنان زن در رسانه ها به گونه چشمگیری کاهش یابد.” مسوولان رسانه ها ضمن تایید این موارد می گویند که عامل کاهش حضور زنان در رسانه ها دلایل گوناگون دارد.

از اینرو نصیراحمد بیان رییس رادیوتلویزیون ملی غزنی، دلیل برکناری کارمندان زن در این رسانه را افتخاری بودن این کارکنان عنوان نموده ، اضافه می کند که آنان بدون اجازه اداره در برنامه های فرهنگی و خبری اشتراک می کردند.

فرید عمری و امید عظیمی مسوولان تلویزیون غزنویان ورادیو سما، این مشکلات را تایید می کنند ، اما آنان دلیل برکناری شماری از کارکنان زن در رسانه های شان را نبود بودجه کافی به منظور پرداخت معاش می دانند. آنان همچنان می گویند که برخی کارمندان به رضایت خودشان کار را ترک کرده اند.

با این حال جمیل وقار مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در غزنی ، ضمن تایید این مشکلات می گوید که کاهش چشمگیر زنان در رسانه های این ولایت سبب نگرانی نهاد های حامی خبرنگاران شده است. وی همچنان وعده می دهد که در بخش مصوونیت جانی و کاری با خبرنگاران زن همکاری خواهد کرد. وی همچنان هشدار می دهد که اگر از زنان خبرنگار حمایت نشود، فعالیت آنان در رسانه های غزنی کمرنگتر خواهد شد.

شکایات از مشکلات فراراه بانوان خبرنگارزن درغزنی درحالی ابرازمی گردد که طی یک سال اخیرنزدیک به پنج تن اززنان خبرنگار وکارمندان رسانه ها بنا بر دلایل گوناگون وظایف شان را ترک و یا هم ازکار برکنارشده اند. گفته می شود که درحال حاضرکمترازده تن دیگراین بانوان دررسانه های غزنی فعالیت دارند که شمارآنان نسبت به سالهای پیش کمرنگ است.

این در حال است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در ۱۰ مارچ  ۲۰۱۸مطابق به ۱۹ حوت ۱۳۹۶ ، برای نخستین بار داده‌های نزدیک به کاملی را از شمار زنان در رسانه های کشور منتشر کرد که بنابر این گزارش، افزایش جنگ و تداوم‌ ناامنی، عامل کاهش شمار خبرنگاران زن در افغانستان گردیده است.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *