قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / فهمیم دشتی: از صلح حمایت می کنیم، ولی از ارزش های خود نمی گذریم!

فهمیم دشتی: از صلح حمایت می کنیم، ولی از ارزش های خود نمی گذریم!

کابل

۲ اپریل/ ۱۴ حمل ۱۳۹۸

فهمیم دشتی رییس اتحادیه خبرنگاران افغانستان در نشست ملی جامعه مدنی و رسانه ها در مورد گفتگو های صلح که  از طرف فدراسیون ملی ژورنالیستان و جامعه مدنی با اشتراک نمایندگان از سطح کشور امروز در کابل برگذار شده بود، گفت:” از صلح با طالبان حمایت می کنیم ولی از ارزش های  خود نمی گذریم.”

آقای دشتی هدف از این نشست را جمع آوری نظریات، پیشنهادات و سوالات مردم کشور در رابطه به مذاکرات صلح خوانده گفت:” تنها خواست ما از این نشست این است که صدای ما را با تمام قوت آن بلند کنیم.”

فهمیم دشتی افزود که دست آورد های نزدیک به دو دهه در عرصه های آزادی بیان و رسانه ها، حاصل زحمات حکومت، مردم و جامعه ملل به خصوص خود رسانه ها، خبرنگاران و نهاد های حامی رسانه ها می باشد که نباید در روند مذاکرات صلح نادیده گرفته شود.

آقای دشتی ضمن ابراز نگرانی ها از عدم ارج گذاشتن به صدای مردم کشور در این مذاکرات، گفت که در گفتگو های صلح، جامعه بین الملل، کشور های همسایه، کشورهای منطقه و همچنان قدرت بزرگ جهان نقش دارد ولی صدای مردم افغانستان در این روند شنیده نشده و به صدای شان ارج گذاشته نمی شود.

از سویی هم محمد عمر داوودزی، رییس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان که دراین نشست حضور داشت نگرانی ها و سوالات مردم  را  در رابطه به گفتگو های صلح برحق دانسته گفت که تنها مردم افغانستان می تواند مسیر صلح را بسوی مثبت آن به پیش ببرند.

به گفته رییس دارالانشای شورای عالی صلح، نظریات در رابطه به صلح با طالبان تغییر کرده است زیرا در حال حاضر، جامعه بین المللی، کشور های منطقه و حکومت افغانستان هریک صلح را به نفع خود می دانند و از آن پیشتبانی می کنند.

قاى داوود زى چنين نشست ها را که براى گفتگو هاى مذاکرات صلح گرفته مى شود موثر خوانده گفت که چنین نشست ها می تواند گام موثر برای لویه جرگه ی مشورتی صلح که قرار است برای گرفتن نظریات مردم در روند صلح برگزار شود، باشد.

وی همچنان ضمن تاکید بر اشتراک ۳۰ درصد زنان در لویه جرگه مشورتی صلح، افزود که حکومت افغانستان بدون هیچ پیشرط در میز مذاکرات با طالبان حاضر به گفتگو نخواهد  شد و دراین پیش شرط ها دست آورد های آزادی بیان، رسانه ها، زنان و جوانان نیز مدنظر گرفته خواهد شد.

با داغ شدن موضوع صلح با طالبان، نگرانی های زنان به خصوص خبرنگاران زن بیشتر و بیشتر می شود، که از اینرو نجیبه آرین خبرنگار رادیو تلویزیون ملی ضمن ابراز امیدواری از چنین نشست ها در مورد مذاکرات صلح می گوید:” چنین نشست های مشورتی که برای صلح گرفته می شود برای مردم به خصوص زنان خیلی مفید است ولی اگر صلح بیاید موقف زنان به خصوص زنان خبرنگار چی خواهد شد؟ که باید این موضوع روشن شود.”

این بانوی خبرنگارافزود: “امیدواری ما این است که رییس جمهور از حقوق رسانه ها و خبرنگاران دفاع می کند ولی اگر طالبان با همان دیدگاه چند سال پیش خود بیایند و فعالیت های زنان را نادیده بگیرند، نیم پیکر جامعه که زنان هستند فلج خواهد شد.”

در اخیر تمام اشتراک کنندگان به گروپ های متعدد تقسیم شده و نظریات شان را در رابطه به صلح، در چهارچوب کار گروپی جمع نمودند که منحيث پيشنهادات به حکومت پيشکش نمايند.

گفتنیست که شمار زیادی از خبرنگاران و اعضای جامعه مدنی در این نشست با امضا به بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان که در رابطه به نگرانی خبرنگاران زن از روند مذاکرات صلح بود، حمایت شان را اعلام نمودند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

یگانه خبرنگار زن در زابل ، خواهان سهم بیشتر بانوان خبرنگار در این ولایت شد

زابل ۲۲ جولای/ اول اسد ۱۳۹۹ گلالی کریمی تنها خبرنگار زن که در رسانه های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *