قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران غور: صلح باید ضامن حفظ نظام ودست آوردهای دو دهه باشد

خبرنگاران غور: صلح باید ضامن حفظ نظام ودست آوردهای دو دهه باشد

غور

 ۲۴ مارچ/ ۴ حمل ۱۳۹۷

پس از آن که ۲۷ حوت به عنوان روز ملی خبرنگار از سوی حکومت رسما درج تقویم ملی گردید، خبرنگاران، ضمن استقبال از این عمل کرد حکومت، گفتند که صلح باید ضامن حفظ نظام ودست آوردهای نزدیک به دو دهه باشد.

خبرنگاران در غور از پروسه صلح ومشروط با حضور رسمی نماینده های حکومت اعلام حمایت کردند. آنها همچنان تاکید کردند که صلح نباید بهانه ای برای از بین بردن دست آورد های نزدیک به دو دهه حکومت گردد، بلکه ضامن حفظ نظام ، آزادی بیان و سایر دست آوردها باشد.

یارمحمد یاور مسوول اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان در رابطه به چالش‌ها و مشکلات خبرنگاران صحبت نموده ، خبرنگاران را بال ‌های مطمین دولت در عرصه مبارزه با فساد، تحقق عدالت و بلند بردن سطح آگاهی جامعه عنوان کرد.

آقای یاور از نهاد های حامی ژورنالیستان خواست که در قسمت ظرفیت سازی خبرنگاران بیشتر از پیش همکاری نمایند تا خبرنگاران بتوانند مسلکی ‌تر عمل کنند. وی ضمن غمشریکی با خانواده های شهدای راه آزادی بیان ، از روند مذاکرات صلح حمایت نموده و از طرفین دخیل در این روند خواست تا به آزادی بیان احترام نمایند و جایگاه خبرنگاران را که در این عرصه چندین سال قربانی داده اند، نادیده نگیرند.

همچنان علاوالدین محمدی آمر رادیوتلویزیون ملی ضمن قدردانی ازحکومت ، برای اینکه ۲۷ حوت را روز خبرنگاران در تقویم گنجانیده است، گفت که آزادی بیان از دست آوردهای مهم حکومت در چند سال اخیر است و باید این دست آورد در گفتگو های صلح حمایت شود.

از سویی هم حبیب الله رادمنش معاون و سرپرست ولایت غور، آزادی بیان را یکی از دستاوردهای مهم دولت افغانستان در ۱۸ سال گذشته یاد کرده گفت که این دست آورد مهم باید حفظ شود.

وی همچنان از ادارات حکومتی، نهاد های جامعه مدنی و نهاد های بین المللی خواست تا رسانه ها را در هر گونه شرایط حمایت نمایند.

این در حالی است که غور یکی از ولایات نا امن برای زنان به خصوص خبرنگاران زن می باشد، مشکلات اجتماعی و سنتی بودن جامعه در پهلوی ناامنی، چالش بزرگ و سد راه این بانوان می باشد.

گزارش: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۵۰ درصدی خبرنگاران زن در فاریاب

فاریاب ۲۵ نوامبر و ۴ قوس ۱۳۹۸ خبرنگاران زن در فاریاب می‌گویند که نبود امنیت، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *