قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کاهش ۶۰ درصدی ژورنالیستان زن در فراه فراه

کاهش ۶۰ درصدی ژورنالیستان زن در فراه فراه

فراه

 ۱۹مارچ/۲۸حوت ۱۳۹۷

یافته های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، نشان می دهد که ۶۰ درصد حضور زنان در رسانه های فراه نسبت به سال قبل (۲۰۱۸ میلادی) کاهش یافته است.

بنابر این یافته ها، سال قبل حدود ۱۵ بانو در رسانه های فراه فعالیت داشتند که در حال حاضر فقط ۶ تن آنان در این رسانه ها فعالیت دارند و متباقی بنابر مشکلات گوناگون وظایف شان را ترک نموده اند.

مینه یکی از بانوانی است که درگذشته به حیث گوینده در یکی از رسانه های محلی فراه فعالیت داشت، ولی وظیفه اش را ترک کرده نموده، به گفته وی:”یکی از دلایلی که کار در رسانه را ترک کردم باورهای سنتی خانواده ام بود که بنابر مشکلات امنیتی دیگر اجازه فعالیت در رسانه را برایم ندادند.” به گفته وی رسانه ها محیط سالم را برای بانوان مهیا نساخته اند از اینرو زنانی که در رسانه ها کار می کنند به نظر منفی دیده می شوند.

وی می افزاید ؛ او تنها بانویی نیست که کار در رسانه را ترک کرده، بلکه بانوان زیادی هستند که نظر به مشکلات اجتماعی و امنیتی از کار کردن در رسانه ها منصرف شده اند.

مریم دختر دیگری است که به تازگی فعالیت های رسانه ای را ترک نموده است. وی عرف و عنعنات ناپسند در جامعه را یگانه مانع کار کردن اش در رسانه ها می داند. به گفته وی :”کار کردن در رسانه برای بانوان بسیار مشکل بوده و سنتی بودن خانواده ها کمتر این اجازه را به بانوان می دهد که در رسانه ها فعالیت داشته باشند.”

مریم همچنان می افزاید که بیشتر از ۸۰ درصد خانواده ها مخالف کار کردن دختران شان در رسانه ها اند و حتا در زمان فعالیت های رسانه ای شان از طرف مردم محل و خویش و قوم شان مورد اذیت و سرزنش قرار می گیرند که کار در رسانه ها تاثیر منفی بالای جایگاه شان در اجتماع و روابط شخصی شان می گذارد.

در همین حال رییس اتحادیه خبرنگاران در فراه، ضمن تایید این چالش ها در برابر زنان ژورنالیست می گوید که متاسفانه عرف و عنعنات ناپسند و مشکلات اجتماعی کمتر این اجازه را می دهد تا بانوان بیرون از خانه بخصوص در رسانه کار کنند.

بانوان خبرنگار در ولایت فراه از دید منفی مردم نسبت به کار در رسانه ها رنج می برند و به خاطر بیرون رفت از این چالش ها نیاز به زمان بیشتر و آگاهی عامه دارند.

گفتنی است که فراه یکی از ولایت های دور افتاده و نا امن می باشد ولی باز هم با وجود این ناامنی و تهدیدات امنیتی، تعدادی از رسانه ها اعم از صوتی، تصویری و چاپی فعالیت دارد، اما حضور بانوان در رسانه ها کمرنگ است.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۵۰ درصدی خبرنگاران زن در فاریاب

فاریاب ۲۵ نوامبر و ۴ قوس ۱۳۹۸ خبرنگاران زن در فاریاب می‌گویند که نبود امنیت، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *