قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / از روز خبرنگار تجلیل شد

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل

۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷

مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) در کابل، بزرگداشت کردند.
محفل گرامی داشت از روز خبرنگار، امروز دو شنبه ۲۷ حوت، از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان با حضور شماری از مقامات حکومت، نهاد های بین المللی، خبرنگاران و مسوولین رسانه ‎ها در کابل برگزار شد.
احمد قریشی، رییس اجرایی  این مرکز ضمن ارایه گزارش سالانه این نهاد، از افزایش میزان قتل خبرنگاران به صورت عمدی و هدفمندانه در سال ۱۳۹۷، ابراز نگرانی کرد.
آقای قریشی گفت که بر اساس آمارهای آنها، در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۲۰ خبرنگار در افغانستان کشته شده، در حالی که این رقم در سال قبل، ۲۱ تن بوده است ولی بنابر گزارش این مرکز، قتل خبرنگاران به صورت هدفمندانه افزایش یافته است.

از سوی هم سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، ضمن تبریکی این روز برای خبرنگاران، گفت که صلح موضوع حیاتی برای مردم افغانستان است ولی صلح که دست آورد های ۱۸ ساله حکومت را در خطر قرار دهد، قابل قبول نیست.

آقای دانش افزود: “این چه فضیلتی است که همه صداها را خفه کنیم و فقط یک صدا داشته باشیم و مانند زمان طالبان هر صدا و رسانۀ دیگر را ضد دیانت و شریعت بپنداریم و به نام دین و یا به نام منافع ملی و یا هر نام و عنوان دیگر، مردم یک کشور همگی لب‌ها را بدوزند و در بارۀ سرنوشت و محیط زنده‌گی خود ابراز نظر نکنند.”

سید آقا فاضل سانچارکی، معین امور نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم گفت که روند دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران و مردم بهبود یافته است و به گفته اقای سانچارکی کمیسیون دسترسی به اطلاعات مستقل شده است و هیچ محدویت برای دریافت اطلاعات وجود ندارد.

خانم شفیقه حبیبی رییس انجمن زنان ژورنالیست افغانستان  که بیش از نیم قرن در عرصه رسانه ها فعالیت دارد، در این گرد همایی گفت که جامعه رسانه ای افغانستان قربانی های زیادی داده ولی دیگر قابل قبول نیست، به گفته خانم حبیبی آزادی بیان و دریافت اطلاعات حق مسلم هر فرد یک جامعه است پس باید از حقایق مذاکرات صلح مردم را آگاه سازند و مذاکرات پس پرده ها صورت نگیرد. خانم حبیبی افزود:”ما صلح را نمی خواهیم که آزادی بیان و آزادی رسانه ها در آن اولویت نداشته باشد.”
مرکز خبرنگاران افغانستان در این محفل از یازده خبرنگار که بر اساس یک پروسه رقابتی برگزیده شده بودند، تقدیر کرد. از میان این۱۱ خبرنگار، مرکز خبرنگاران افغانستان، احمد نوید بارکزی خبرنگار آژانس خبری پژواک را به عنوان”خبرنگار سال” اعلام کرد.

گفتنی است که حکومت افغانستان، دوهفته پیش بیست وهفتم ماه حوت را به ‌عنوان “روز ملی خبرنگار” نام‌ گذاری کرد و از این روز در حالی تجلیل به عمل می آید که خبرنگاران به خصوص زنان خبرنگار به مشکلات گوناگون مواجه اند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۵۰ درصدی خبرنگاران زن در فاریاب

فاریاب ۲۵ نوامبر و ۴ قوس ۱۳۹۸ خبرنگاران زن در فاریاب می‌گویند که نبود امنیت، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *