قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تبعیض جنسیتی و عدم باورمندی بر کار زنان ژورنالیست هرات

تبعیض جنسیتی و عدم باورمندی بر کار زنان ژورنالیست هرات

هرات

۱۷ مارچ/ ۲۶حوت ۱۳۹۷

تبعیض جنسیتی و عدم باورمندی مسوولان رسانه ها به کار بانوان خبرنگار مواردی اند که مانع فعالیت های زنان در رسانه های هرات گردیده است.

بانوان خبرنگار طی مصاحبه های اختصاصی با مرکز، در رابطه به چالش های فرا راه شان صحبت کرده گفته اند که عدم تساوی جنسیتی یا جندر باعث کم رنگ شدن نقش این بانوان در رسانه ها شده است.

سودابه احراری خبرنگار یکی از رسانه های محلی ، تبعیض جنسیتی، معاشات کم و عدم باورمندی مسوولان رسانه ها را دلایل کم رنگ شدن نقش زنان در رسانه های هرات می داند. به گفته وی دید منفی مردم همچنان در برابر رسانه ها باعث شده تا بانوان، وظیفه در نهاد های دولتی را نسبت به کار گزارشگری ترجیع بدهند.

مرضیه ابراهیمی بانوی دیگری که در یکی از رسانه های هرات کار می کند می گوید:”جهت رعایت شدن جندر باید برای مسوولان رسانه ها برنامه های آگاهی دهی برگزار شود تا آنها به توانمندی بانوان خبرنگار باورمند شوند.”

نماینده مرکزخبرنگاران افغانستان درهرات مشکلات اقتصادی رسانه ها و سنتی بودن جامعه را دلیل عدم تساوی جنسیتی یا جندر در رسانه های محلی هرات عنوان می کند.

پدرام قاضی زاده مسوول مرکزخبرنگاران افغانستان می گوید که مشكلات اقتصادی در رسانه های محلی باعث مي شود مسوولان رسانه ها اقدام به استخدام خبرنگاران مرد نمایند تا در کنار کار گزارشگری ، کار اجرای برنامه ها و تخنیک را نیز پیش ببرند.

وی همچنان می افزاید، فضای سنتی باعث شده که بیشتر بانوان خبرنگار کار در دفتر را به کار گزارشگری و رفتن به ساحه ترجیع دهند. ولی مسوولان رسانه ها این موضوع را رد کرده می گویند که تبعیض در رسانه های هرات وجود ندارد.

حکمت همت مسوول رادیو مژده در می گوید که بانوان توانایی های بیشتر دارند و احساس مسوولیت بیشتر از آقایان می نمایند، ولی خود زنان علاقه ندارند که در رسانه ها کار نمایند ، زیرا آنها بیشترعلاقمند کار د دفاتر اند تا در ساحه.

حضور کمرنگ بانوان در رسانه های محلی در حالی مطرح می شود که همواره بانوان خبرنگار از چالش های فرا راه شان صحبت کرده اند، اما این مشکلات همچنان پا برجاست.

گزارشگر: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *