قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / اطلاعیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت دومین سالگرد تاسیس و فعالیت های یکساله مارچ ۲۰۱۸ الی مارچ ۲۰۱۹

اطلاعیه مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به مناسبت دومین سالگرد تاسیس و فعالیت های یکساله مارچ ۲۰۱۸ الی مارچ ۲۰۱۹

کابل،

۱۴مارچ/ ۲۳ حوت ۱۳۹۷

افغانستان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان دو سال قبل توسط گروهی از زنان فعال عرصه رسانه یی به حمایت و همیاری سازمان گزارشگران بدون مرز تاسیس گردید.

هدف ازایجاد این مرکز حمایت و دفاع از آزادی بیان وحقوق مسلکی زنان خبرنگار، بالا بردن ظرفیت های مسلکی، زمینه سازی جهت مصوونیت و داد خواهی برای آوردن زنان درسطح مدیریت و رهبری رسانه ها می باشد.

با درنظرداشت نتایج گزارش تحقیقی ۲۰۱۸ مرکز، دربخشی از یافته ها ، چالش ها شناسایی و ذکرشده بود. ژورنالیستان زن بیشتراز تبعیض، تعصب و آزار واذیت شاکی بودند.

مرکز توانست جهت حل این معضل، منشور منع آزار واذیت علیه خبرنگاران زن و ارتقای ظرفیت آنها در رسانه ها را ترتیب و جهت حمایت از حقوق خبرنگاران زن، در یک مجلس کلان اعلام نماید.

مرکز به عنوان نهادی که موارد آزار و اذیت جنسیتی را شناسایی و صحبت کرد، با آغاز کمپاین مبارزه علیه خشونت، تبعیض و آزار واذیت جنسیتی توانست توجه وعلاقه بیشتر مسوولان رسانه ها را جلب نموده آنها را به حمایت و احترام ژورنالیستان زن فرا خواند.

این منشور را بیش ازصد تن ازخبرنگاران، مسوولان و مدیران رسانه ها درمرکز و ولایات به شمول معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ امضا نموده و از آن اعلام حمایت کردند که با گذشت زمان مسوولان و نمایندگان رسانه ها هنوز هم به این کمپاین می پیوندند.

هیئت رهبری مرکز، جهت هماهنگی و شریک ساختن مشکلات درون سازمانی بانوان خبرنگار هم چنان با مسوولان و مدیران تعدادی از رسانه های معتبر چون ( طلوع ، چینل یک، آریانا ، میوند، تلویزیون ملی، شمشاد، ژوندون، آژانس باختر، اژانس خبری پژواک و … ملاقات های رو در رو را در راستای حمایت حقوقی خبرنگاران زن انجام داده که آنها نیز با امضا به پای این منشور، حمایت شان را از بانوان خبرنگار اعلام داشتند.

این ملاقات ها هم چنان با مقامات حکومتی نیز در راستای کار خبرنگاران زن جهت شریک ساختن چالش های فراروی خبرنگاران و جستجوی راه حل ها صورت گرفت.

مرکز، به ادامه کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها ، به خاطر حمایت و دفاع بیشتر حقوق خبرنگاران زن و نمایندگان جامعه مدنی کمپاین”به کاندیداهایی رای دهید که از حقوق زنان روزنامه‌نگار حمایت می‌کنند”را به تاریخ ۴ میزان مطابق ۲۶ سپتمبرآغاز و تدویر نمود.

هدف از این کمپاین بهرمند شدن زنان از سهم بیشتر درانتخابات و حمایت از کاندیدان زن و مردی بود که از حقوق زنان به شکل کلی به ویژه زنان خبرنگار دفاع می‌کنند.

در این کمپاین نزدیک به ۱۰۰ کاندید ولسی جرگه در مرکز و ولایات با امضا به پای اعلامیه، اعلام حمایت نموده و تعهد سپردند که در صورت راه یافتن به خانه ملت از طرح مرکز در جهت تغییر مثبت در قوانین ( قانون رسانه های همگانی و قانون منع خشونت علیه زن) حمایت و آن را عملی می نمایند که این حرکت مورد استقبال بیشتر کاندیدان و نماینده های جامعه مدنی قرار گرفت.

مرکزهمچنان توانست طی یک سال اخیر با همکاری انترنیوزسه نهاد رسانه ای چون تلویزیون خصوصی میوند، آژانس خبری باختر و شبکه رادیو تلویزیون آریانا را ارزیابی جنسیتی یا جندرآدت نماید، هدف از این ارزیابی شناسایی چالش ها و مشکلات درون سازمانی بانوان خبرنگار بخصوص تطبیق پالیسی ها بوده است البته یافته های مرکز نشان داده است که متاسفانه مشکلات فراروی خبرنگاران زن هنوز هم وجود دارد و پالیسی ها نیز آن چنانی که باید، تطبیق نمی شود. در بخش توانمند سازی مسلکی و مصوونیت خبرنگاران نیز مرکز توانسته که زمینه های آموزشی موثری را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز وانترنیوز برای حدود ۵۰ تن از خبرنگاران زن مساعد سازد.

سازمان گزارشگران بدون مرز با همکاری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برنامه‌ ای را به ‌منظور رهنمایی ایمنی برای خبرنگاران زن در جریان انتخابات در کابل راه‌ اندازی کرد.

در این برنامه، راهکارهایی در زمینه چگونگی مصوونیت و حفظ جان خبرنگاران در مناطق پر خطر و جنگ و مصوونیت خبرنگاران در جریان گزارش دهی از انتخابات به ۱۵ اشتراک کننده آموزش داده شد. به نقل عده ای از بانوان خبرنگار، این برنامه مصوونیت آنها را خیلی کمک کرد تا بدانند چگونه در ساحات منازغه و جنگ رویداد ها را تحت پوشش قرار دهند و این کار باعث شد تا آنها از خطر مصوون بمانند.

هیئت رهبری مرکز در حالی که ازهر نوع حرکت به سوی صلح و مذاکرات صلح جدا استقبال می نماید، اما چندی قبل بیانیه مطبوعاتی را در رابطه به نگرانی های ژورنالیستان زن به دست نشر سپرد که از طرف بیشترین خبرنگاران زن در مرکز و ولایات مورد استقبال و حمایت قرار گرفت .

این اقدام به عنوان کمپاینی با شعار (صلح برای تضمین حقوق خبرنگاران زن پیوند می‌زنیم و هیچ صلحی بدون تضمین آزادی رسانه‌ها و حضور زنان ژورنالیست پایدار نخواهد بود.) به سلسله کمپاین های قبلی ادامه دارد. بانوان خبرنگار و نهاد های جامعه مدنی با امضا به پای این بیانیه و با تهیه گزارش های اختصاصی در این زمینه نگرانی های شان را با مرکز شریک ساختند و از دولت، کشورهای منطقه و جامعه بین الملل که در گفتگو های صلح سهیم هستند، خواسته اند تا دست آورد های ۱۸ سال اخیر درعرصه آزادی بیان و حضور زنان در رسانه ها در خطر قرار نگیرد.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز، می گوید که با راه اندازی این کمپاین، خبرنگاران و شبکه های فرهنگی و مدنی را در سراسر کشوربسیج سازد و از طریق این کمپاین خواسته ها و نگرانی های شان را به گوش مذاکره کنندگان داخلی و خارجی برسانند چون مرکز براین باوراست که مذاکره برای صلح، نباید مبارزه با افزایش خشونت علیه زنان خبرنگار را تعدیل دهد.

مرکز متعهد است جهت حمایت و دفاع از حقوق و حضور زنان خبرنگار به این کمپاین های دادخواهی ادامه دهد و درهماهنگی شبکه ها ، نهاد های فرهنگی و مدنی بیشتر، جهت تامین امنیت و مصوونیت جانی و روانی خبرنگاران زن مبارزه و راه حل جستجونماید.

هم چنان جهت حقوق مساوی خبرنگاران زن و سهیم ساختن شان در بورد های تصمیم گیری با مسوولان رسانه ها و نهاد های حامی خبرنگار و فدراسیون ژورنالیستان گفتمان های اختصاصی و دادخواهی را تقویت بخشد. مرکزحمایت از زنان ژورنالیست توانسته است به عنوان یک فوکل پاینت با آدرس مشخص به عنوان یک نهاد با اعتبار حدود ۱۰ قضیه مختلف تهدید، توهین، آزار واذیت، تبعیض و هم چنان عدم پرداخت معاشات وامتیاز نا برابررا ثبت و با نهاد های همکار به عده آن رسیدگی و راه حل دریافت نموده و به شکایات شان تقریبا رسیدگی صورت گرفت.

مرکز فعلا در ۱۲ ولایت نماینده و خبرنگاران مسلکی و فعال دارد و متعهد است تا سال آینده ( ۲۰۲۰) این تعداد را به ۲۰ ولایت افزایش داده و پوشش مسایل مربوط به زنان و به روز ساختن وضعیت روزنامه نگاران زن در مرکز و ولایات را گسترش دهد

. مرکز هم چنان جهت ارتقای ظرفیت های تخصصی و تحصیلی به تعداد ۴ تن از زنان خبرنگار را به بورسیه های تحصلیی لیسانس و یک ساله دیپلوم معرفی کرد که خوشبختانه ۲تن آنان فعلا مصروف فراگیری درس در کشور هندوستان هستند و این سلسله برای سال جدید شمسی نیز ادامه دارد.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان توانسته است درسال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰۰گزارش و اعلامیه را در ویب سایت و صفحات اجتماعی خویش در راستای وضعیت زنان ژورنالیست و آزادی بیان نشرنماید. بعضی از گزارشات بعد از انتشارتوانسته است تاثیر مثبتی در وضعیت زنان خبرنگار ومحیط کاری شان به وجود بیاورد که نمونه های آن درمرکزثبت است.

مرکز توانسته است جهت تامین روابط و انسجام خوب کاری، هماهنگی با نهاد های حامی ژورنالیستان زن و فدراسیون ژورنالیستان افغانستان را نیز ایجاد نماید. مسوول مرکز به نمایندگی از فدراسیون توانست به عنوان عضو کمیته مشترک حکومت و رسانه ها در شریک ساختن پیشنهادات و چالش های فراروی خبرنگاران زن مسایل را مستقیم در کمیته مشترک مطرح نموده تا در هماهنگی نهاد های زیربط رسیدگی شود.

مرکز در حالیکه از کمیته مشترک حکومت و رسانه ها ، جهت تعقیب و بررسی قضایای قتل، خشونت و تهدید ها علیه خبرنگاران ابراز امتنان می نماید اما می خواهد تا هر چه عاجل دوسیه های بدون بررسی و قتل های خبرنگاران زن را بررسی و عاملان شان رابه پای میز محاکمه بکشاند.

باعرض حرمت هیئت رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

افغانستان : توافق‌نامه صلح نباید به بخشودگی از مجازات برای جنایات جنگی منجر شود

آزادی هزاران زندانی طالبان از مفاد توافق‌نامه صلحی است که به تاریخ ۲۹ فوریه میان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *