قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / بانوان در غور پس از شش سال به فعالیت های رسانه یی رو آوردند

بانوان در غور پس از شش سال به فعالیت های رسانه یی رو آوردند

غور

۲۱فبروری/ ۲ حوت ۱۳۹۷

شش سال قبل در رسانه های محلی غور به تعداد بیش از ده تن از بانوان جوان مصروف کارهای رسانه ای بودند، اما بعد از بیرون شدن نیروهای لیتوانیایی، قطع حمایت های خارجی بر رسانه ها ، عدم پرداخت حقوق ماهانه، رسم و رواج‌های ناپسند و تهدید‌های امنیتی در این ولایت، سبب شده تا این بانوان دست از کار رسانه ای بردارند و مصروف کار های دیگر شوند.

در این شش سال هیچ بانو برای رساندن صدای نیمی از  پیکر جامعه حاضر نشد که در رسانه کار کند. اما اکنون دو بانوی جوان، کار در رسانه های محلی غور را آغاز کرده اند و می خواهند صدای محرومیت های زنان را بلند کنند.

زیبا صمدی که به تازگی در رادیو تلویزیون ملی غور آغاز به کار نموده، می گوید:” دیدن وضعیت بد زنان باعث آن شد که خودم از طریق رسانه ها صدای آنان باشم و از طریق رسانه ها برایشان دادخواهی نمایم. با آنکه اکنون منحیث کارمند قراردادی با اندک ترین معاش کار می کنم ، اما امیدوار استم که از این طریق بتوانم مصدر خدمت در جامعه ، بخصوص برای زنان شوم.”

فریده ناصری مسوول بخش زنان دفتر ولایتی کمسیون مستقل حقوق بشر نیز می‌گوید که عدم حضور بانوان در رسانه‌های این ولایت ناشی از دیدگاه‌های سنتی و جامعۀ مرد سالار است.

بانو ناصری، ضمن خرسندی از حضور این دو بانو در رسانه ها به کار کردن بانوان در رسانه‌ها تأکید می‌کند و می‌گوید که این کار سبب کاهش خشونت در برابر بانوان می‌شود.

” کم رنگ بودن حضور خانم ها در رسانه‌ها برخواسته ازحاکم بودن جامعه مرد سالار درغور است. به همین دلیل خانم‌ها نمی‌توانند در رسانه‌ها کار کنند، همچنان نبود خانم ها باعث شده که کارکرد زنان کمتر از طریق رسانه ها انعکاس داده شود امیداریم با آمدن این دوخانم صدای زنان بیشتر شنیده شود.”

سویتا “نام مستعار” از بانوانی است که شش سال پیش، به عنوان خبرنگار در یکی از رسانه‌های محلی غور کار کرده،  می‌گوید که دیدگاه‌های ناپسند جامعه، حقوق ناچیز و تهدید‌های امنیتی سبب شده که وظیفۀ موردپسندش را ترک کند.

وی می گوید:” به اساس مشکلاتی که در رسانه ها داشتم نتوانستم مسلک خبرنگاری را به پیش ببرم، به دلیل این که رادیوهای محلی برای ‌ما معاش نمی دهند و خانم ها از لحاظ امنیتی نیز تحت فشار قرار دارند، همین باعث شد که  رسانه‌ها را ترک و فاصله بگیرم.”

منصور خسرو مسوول انجمن آزاد (افغانستان- غور) می‌گوید، با آنکه بانوان در مرکز و دیگر ولایت‌ها‌ بیشتر در رسانه‌ها فعالیت دارند اما در غور، به دلیل دید سنتی، تهدید‌های امنیتی و حقوق ناچیز، از کار در رسانه‌ها دست می کشند.

او می گوید که ازچند سال به این سو هیچ خانمی در رسانه ها فعالیت نداشته است ، اما اکنون خوشحال هستند که دو بانو حاضرشده اند ؛ در پهلوی خبرنگاران مرد وظیفه اجرا نمایند.

آقای خسرو روی حمایت از این بانوان تاکید دارد و می گوید که حمایت و تشویق از این دوبانو مسیر کار را برای بانوان دیگر که علاقمند کار رسانه ای هستند میسرخواهد ساخت.

“هرچند درابتدا در غور هم تعدادی ازخانم ها علاقمند بودند که با رسانه ها کار کنند، اما متاسفانه دیدگاه‌های ناپسند جامعه سبب شد تا خانم ها از کار در رسانه ها دست بردارند. از سویی هم نبود امکانات مالی رسانه‌ها عامل دیگری است که بانوان در رسانه‌ها کار نکنند. امروز خوشحالیم که دو بانو حاضربه کارشده اند و باید حمایت شوند.”

فخرالدین آریاپور رییس اطلاعات وفرهنگ ، با آنکه از حضور این دو بانو به عنوان صدای خفتۀ دها زن در این ولایت یاد می کند و می گوید که عدم حضور بانوان در رسانه‌های غور نبود بودجه و امکانات تخنیکی می باشد.

به گفتۀ رییس اطلاعات وفرهنگ غور؛ در حال حاضر بیشتر کارکنان رسانه‌ها به گونۀ افتخاری بدون مزد، کار می‌کنند و این مشکل سبب شده که بانوان در رسانه‌ها کار نکنند.

“حضورخانم‌ها در رسانه‌ های غور آنگونه که ما انتظار داریم دیده نمی‌شود، دلیلش همین است که معاش کافی برای خانم‌ها داده نمی‌شود و به همین دلیل تمام کارمندان رسانه‌های غور افتخاری کار می کنند، ما از دفتر نی و نهاد های حمایت کننده رسانه ها می‌خواهیم که بودجه را برای رسانه‌های محلی غور درنظر بگیرند، تا فعالیت این رسانه ها متوقف نشود.”

در حال حاضر در ولایت غور یک رسانۀ تصویری دولتی و شش رادیوی خصوصی فعالیت دارند و تعداد ۱۸ نشریه به دلیل نداشتن امکانات مالی ازچاپ بازمانده اند.

گزارش: جمیله کریمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *