قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / چهاردهم فبروری، روز جهانی قیام بلیونی برضد خشونت علیه زنان

چهاردهم فبروری، روز جهانی قیام بلیونی برضد خشونت علیه زنان

کابل

۱۴فبروری / ۲۵ دلو ۱۳۹۷

کمپاین پیوستن به ۱۴ فبروری، روز جهانی یک بلیونی ازسوی شبکه زنان افغان امروز پنجشنبه ۲۵ دلو در پارک شهر نو کابل ، با حضور اعضای شبکه زنان افغان ، برخی از کارمندان وزارت امور زنان،  فعالین مدنی و حقوق زن ، اعضای شورای عالی صلح و ژورنالیستان طی گردهمایی آغاز گردید.

در این گردهمایی که برای همگام شدن زنان افغانستان با قیام جهانی یک بلیونی و دست یابی زنان به حقوق بشر راه اندازی شده بود، خانم ماری اکرمی رییس شبکه زنان افغان در سخنانش، هدف از این گردهایی را ( نه) گفتن به خشونت علیه زنان در افغانستان عنوان نموده ، گفت:” می خواهیم پیام این کمپاین را تحت شعار:( زنان به عقب بر نمی گردند) ، به جهانیان و مذاکره کننده های صلح برسانیم که زنان افغان هیچ گاه تسلیم نخواهند شد.”

رحیمه ظریفی مسوول بغلان و کاپیسا در شورای عالی صلح، ضمن قدردانی از حضور پر رنگ بانوان در این کمپاین، بیان داشت که می خواهیم نیرو، و قدرت خود را به طرفین صلح نشان داده و مانع تبعیض و نادیده گرفتن زنان در این پروسه شویم.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان به نمایندگی از خبرنگاران زن ضمن قدردانی از حضور پررنگ زنان در این گردهمایی، از مردم افغانستان و به خصوص گروه های مخالف خواست تا از خشونت دست کشیده و به کرامت انسانی احترام قایل شوند.

همچنان خانم نیکزاد افزود که حضور پررنگ زنان در گرد همایی امروز نشان دهنده خستگی زنان از خشونت است و همه زنان از حرکت به طرف صلح استقبال می کنند.

در این گردهمایی، طی اعلامیۀ مطبوعاتی که از سوی یکی از اعضای شبکه زنان افغان قرائت گردید از حکومت وحدت ملی خواسته شده که زنان افغان خواهان صلح عادلانه و پایدار اند و صلح مستلزم مشارکت وسیع زنان است، همچنان زنان از این که نیم نفوس جامعه را تشکیل می دهند و با وجود زحمات ۱۸ ساله و ظرفیت های بالای شان هنوز هم به نقض حقوق و تبعیض گسترده رو به رو اند.

قطع نامه می افزاید که زنان در پروسه صلح به حاشیه رانده می شوند که یکی از موارد، نقض حقوق زنان و تبعیض در برابر زنان است . شبکه طی این قطع نامه مخالفت خود را از عدم حضور پر رنگ زنان در تصمیم گیری های صلح ابراز نمود.

این در حالی است که زنان افغان طی ۱۸ سال مبارزات توانسته اند موقف خود را منحیث عضو فعال و پر تاثیر در جامعه ثابت ساخته و در برابر خشونت ایستادگی نمایند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی ۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸   شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *