قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / رییس جمهور: جرگۀ ملی مشورتی صلح برگزار می گردد

رییس جمهور: جرگۀ ملی مشورتی صلح برگزار می گردد

کابل

۱۲ فبروری/۲۳ دلو ۱۳۹۷

نخستین نشست پروسۀ ملی مشورتی صلح با اشتراک اعضای جامعه مدنی اعم از زنان و مردان، جوانان، فعالان حقوق زن، نمایندگان سکتورهای خصوصی، نمایندگان شورای ولایتی ، شورا های ولسوالی کابل، نمایندگان شورای علما، ریش سفیدان و بزرگان اقوام در ارگ ریاست جمهوری برگزار گردید.

اشتراک کنندگان این نشست که به بیست گروه کاری و شش کمیته دسته‌بندی شده بودند و نمایندگان کمیته‌های شش‌گانه هریک عتیق‌الله ژمن، عطاالله فیضانی، گیتا سعید، حمیرا کهزاد، حمید‌الله سروری و عبدالله عزام نتایج بحث‌ها، نظریات و پیشنهادات شان را در رابطه به صلح، با رئیس جمهور شریک ساختند.

آنان خواستار رهبری و مدیرت پروسۀ صلح به‌رهبری حکومت افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی، صلح عادلانه و با عزت شدند و تاکید کردند که حاکمیت ملی در صلح تامین و تضمین گردد.

صحبت کنند‌گان تصریح کردند:”تجارب نشان‌داده است که حکومت‌های موقت، نتیجه نمی‌دهد و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه با ایجاد اصلاحات در کمسیون‌های انتخاباتی و تعدیل در قوانین انتخابات می‌تواند تداوم نظام را تضمین نماید، حقوق زنان و دستاوردهای حکومت حفظ گردند، برای تنویر اذهان عامه و ذهنیت‌سازی برای صلح زمینه‌سازی شود و آتش‌بس اعلان و تمدید گردد.”

در این نشست که در قصر سلام‌خانۀ ارگ برگزار گردید، ابتدا ضیاالحق امرخیل مشاور رئیس‌جمهور در رابطه به اقدامات انجام‌ شده از سوی حکومت در راستای رسیدن به‌صلح صحبت کرد و گفت که تمام گروه ها و افرادی که در زمینۀ صلح تلاش می‌کنند، باید در هماهنگی با حکومت افغانستان به پیش بروند که این خود نشان‌دهندۀ وحدت ملت است.

امرخیل گفت که این نشست، یک آغاز است و در نشست های بعدی جوانان، زنان، سیاسیون و تمام اقشار جامعه از ۳۴ ولایت افغانستان و دیپلوماتان مقیم افغانستان اشتراک خواهند داشت تا از این طریق اجماع به‌وجود آید و پروسۀ صلح به‌رهبری حکومت افغانستان به‌پیش برود.

سپس رئیس جمهور محمد اشرف غنی ضمن تشکر از اشتراک کنندگان نشست متذکره، گفت که بحث‌های شما نمایندگی از افغانستان امروزی می‌کند، اما تصویری که از ملت ما در بیرون پیشکش می‌شود، تصویر دیروز است و با واقعیت‌های ملت ما متفاوت می‌باشد. وی افزود که این ملت منافع ملی خود را درک می‌کند و بالای آن ایستاده است.

رئیس‌جمهور کشور با اشاره به نقش مشوره در پروسه‌های ملی، گفت که افغانستان کشور جرگه‌ها و مشوره‌ها است و ما بامشوره به پیش می‌رویم تا به‌یک جرگۀ ملی مشورتی در رابطه به‌صلح برسیم. وی افزود:” امروز نظر واحد، واضح و جامع در رابطه به‌صلح و جود دارد.”

رئیس‌جمهور غنی به محمدعمر داوودزی رئیس دارالانشا شورای عالی صلح هدایت داد تا در ماه حوت سال روان، جرگۀ ملی مشورتی را باحضور نمایندگان تمام اقشار جامعه از سراسر کشور راه اندازی نماید و در آن، روی پروسه صلح، ارزش‌های غیر قابل معامله و انعطاف‌ها بحث شود تا به یک اجماع برسیم.

رئیس‌جمهور گفت که حفظ دستاوردها و ارزش‌های ملی در سرخط برنامۀ صلح قرار دارد و حفظ حقوق زنان افغانستان برای ما ارزشمند است. وی افزود: ما برای زنان افغانستان، حقوق بی‌بی خدیجه و بی‌بی عایشه را می‌خواهیم، آیا با همین خواست ما مخالفت می‌کنند؟

رئیس‌جمهور از حمایت مردم از نیروهای امنیتی و دفاعی تشکر کرد و گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با روحیۀ ملی فداکاری، قهرمانی‌های زیادی انجام‌داده اند، اما نیاز است که بالای آیندۀ جنگ‌جویان طالب در چهارچوب صلح بحث صورت گیرد تا در جامعه جذب شوند.

رئیس‌جمهور غنی گفت که بحث ما با جهان، بحث منطق و منافع است، این بحثِ احساسات نیست و باید باآرامی و تعادل رفتار نماییم. وی افزود که بحث‌های ما باجهان، درست به‌پیش می‌رود و بالاخره به‌پا می‌ایستیم.

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *