قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / هراس بانوان خبرنگار پروان از چگونگی روند مذاکرات صلح با طالبان

هراس بانوان خبرنگار پروان از چگونگی روند مذاکرات صلح با طالبان

۴فبروری/ ۱۵ دلو ۱۳۹۷

به ادامه نگرانی های بانوان ژورنالیست از روند مذاکرات صلح با طالبان این بار زنان خبرنگار در پروان طی مصاحبۀ اختصاصی با مرکز، گفتند که بیم و هراس دارند تا مبادا به سبب رسیدن به صلح دست آورد ها و فعالیت های ۱۸ ساله شان نادیده گرفته شده وقربانی صلح شوند.

از اینرو یاسمین بهار رحیمی  یک تن از خبرنگاران محلی در پروان می گوید که ترس از صلح با طالبان و گروه های مخالف دولت ندارند، بلکه بیم شان از نادیده گرفتن زحمات چندین ساله آنها در عرصه های آزادی بیان و نقش زنان در رسانه ها است. به گفته وی:”نگرانی ما این است که درتوافق با طالبان زحمات چندین ساله ما که تا اینجای کار رسیدیم دوباره به گذشته برنگردد وصدای ما خاموش نشود.”

از سویی هم راحیل رسا خبرنگار رادیو برین می گوید که صلح می تواند بستری باشد برای پیشرفت و فعالیت های خبرنگاران زن و باید همه جوانب صلح ازسوی شورای عالی صلح وطرف های ذیدخل در این موضوع به وجه بهترآن در نظر گرفته شود.

این نگرانی ها نه تنها میان خبرنگاران بوده ، بلکه مسوولان نهاد های حامی خبرنگاران نیز نگران زحمات نزدیک به دو دهه شان در عرصه های حمایت از رسانه ها و ژورنالیستان اند.

شاه ولی شاهد رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران می گوید که درگفتگوهای صلح هرفرد منافع خود را دنبال می کند وافغانستان به خاطر حفظ  دستاوردهای خود تلاش می ورزد و دولت جمهوری اسلامی افغانستان دستاوردهای ۱۸ساله خود را به منظور دستیابی به صلح قربانی نمی سازد. به گفته وی، به هیچ شکلی نباید فعالیت های زنان قربانی صلح گردد.

حسیباعفت یک تن ازفعالین مدنی نیز ضمن ابراز نگرانی از بدتر شدن وضعیت زنان، می گوید که زنان کشور برای به دست آوردن جایگاه و حق خود مبارزات زیاد نموده اند و اگر  طالبان مطابق به قانون اساسی که برای زنان در آن  حق داده شده عمل نکنند ، بدون شک که بالای روحیه زنان خبرنگارتاثیرمنفی گذاشته و این امر باعث می شود که حضور زنان در رسانه ها کم رنگ شود.

“عایل شب روز” آگاه مسایل امور سیاسی به این باوراست که تاحال مذاکرات میان ایالات متحده امریکا و نمایندگان طالبان جریان دارد و این مذاکرات می تواند بالای روحیه همه اقشار تاثیر داشته  باشد ، ولی حالا این که تاثیرات بالای روحیه خبرنگاران زن مثبت است یا منفی محسوس نشده است.

وی همچنان به بن بست رسیدن پروسه صلح را رد کرده می گوید:” مذاکرات ادامه دارد و باید منتظر به نتایج این مذاکرات باشیم و ببینیم که طرف مقابل چی پیش شرطی به خاطر آمدن صلح درافغانستان دارد و دیده شود که اعمال قدرت های منطقوی و جهانی امریکا می تواند درافغانستان صلح دایمی را برقرارنماید؟”

گفتنی است که مذاکرات صلح یکی ازجنجالی ترین پروسه ای که افغانستان درطول چند سال نتوانسته یک دید واحد ومسنجم با پادرمیانی دولت های حامی داشته باشد، است که دراین اواخر زد و بند ها در رابطه به گفتگوهای صلح بیشترازهمه وقت دیگر داغ ترشده است. گماشته شدن زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه امریکا درامورصلح افغانستان گام های آغازین این گفتگوها بود.

گزارش: روشنا خالد

تصحیح: مرکز حمایت زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *