قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زنان ژورنالیست در کندز: در مذاکرات صلح خواهان حفظ حقوق و آزادی بیان استیم!

زنان ژورنالیست در کندز: در مذاکرات صلح خواهان حفظ حقوق و آزادی بیان استیم!

کندز

۳ فبروری/۱۴ دلو ۱۳۹۷

زنان ژورنالیست در کندز، ضمن ابراز نگرانی از چگونگی روند صلح و به حاشیه کشاندن زنان و آزادی بیان می گویند:” ما صلحی را نمی خواهیم که در آن نقش زنان و رسانه ها نادیده گرفته شود.”

این بانوان طی سخنان شان نگرانی های خود را به مرکز ابراز نموده ، گفتند که آزادی بیان ، رسانه ها ونقش زنان در رسانه ها از دست آورد هایی است که در مدت زمان نزدیک به دو دهه در افغانستان بی بدیل محسوب می گردد و نه باید این دست آورد ها نادیده گرفته شوند.

شکوه عیسی زی بانوی خبرنگار در کندز می گوید که زمانی از پیشرفت گفتگو های صلح با طالبان خوشبین می باشیم که جایگاه و ارزش زنان در رسانه ها بعد از صلح حفظ باشد. وی می گوید:”باید کار و زحمات ما در راستای آزادی بیان نادیده گرفته نشود. ما هم اکنون در شرایط بسیار دشوار و در ولایت نا امن به سوی کار خویش می رویم و از هر حالت ناگوار درهراس هستیم.”

شکوه می  افزاید که جامعه جهانی و نهاد های حامی خبرنگاران که در اضافه تر از یک و نیم دهه روی ظرفیت سازی و نقش پررنگ زنان در رسانه ها کار کرده اند، نگذارند که دست آورد های ۱۸ ساله از دست برود.

حسنا جنت خبرنگار رادیو صدا می گوید که صلح نیاز همه مردم است ، ولی بدون نقش زنان در جامعه کنونی مفهوم واضح ندارد. زنان باید در تمام عرصه ها نقش داشته باشند و گفتگو های صلح آشکار باشد و زنان از هر تصمیمی که در باره ایشان گرفته می شود آگاه باشند.

بانو جنت  از وضعیت فعلی گفتگوهای صلح نګران است. وی اضافه کرد:” در این گفتگو ها نقش زنان در رسانه ها نادیده گرفته نشود چرا که طی 18 سال زحمات زیادی را متحمل شدند تا به اینجا رسیدند. خواست ما از حامیان زنان رسانه یی این است تا از حق وحقوق ما دفاع نمایند.”

زنان در افغانستان برای به دست آوردن حقوق شان قربانی های زیادی داده اند و برای رسیدن به هدف شان مبارزه نموده و نمی خواهند قربانی های شان ضایع شود.

از اینرو خانم صالحه سعدی که استاد در یکی از پوهنتون های خصوصی کندز است می گوید که  صلح در زندگی مردم به خصوص زنان افغان از اهمیت خاصی برخوردار است. با بودن صلح در کشور زنان می توانند به تمامی خواسته های خود برسند واهدافی که دارند را دنبال کنند. وی همچنان می افزاید:” ما از جریان گفتگو های صلح در کشور استقبال می کنیم ، ولی امیدواریم که نقش زنان در این نشست ها برجسته باشد.”

از سویی هم نهاد های حامی خبرنگاران در ولایت کندز به این نظر هستند که  تامین صلح وامنیت بالای کار رسانه یی، مصوونیت خبرنگاران ، آزادی بیان و فعالیت های زنان در رسانه ها نقش اساسی و تاثیر گذار دارد.

شهباز صابری مسوول کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران  می گوید که ژورنالیزم و صلح موضوع نو نیست. از سالهای سال ، از زمانی که گروه طالبان از هم پاشیدند و دولت جدید روی کار آمد روی این موضوع کار شده و صلح مسئله  نهایت مهم و اساسی برای کار رسانه یی در جامعه افغانی تلقی می شود. رسانه ها جزئ از جامعه اند. در جامعه ای که صلح نباشد ، فعالیت رسانه یی هم دچار مشکل و چالش می گردد که بزرگترین چالش همانا تهدیدات رسانه یی وخبرنگاری است. صابری افزود که بانوان در رسانه ها با هزاران مشکل دست و پنجه نرم نموده ، اطلاع رسانی می کنند تا رسالت خویش را انجام دهند.

حامیان رسانه ها ، نقش زنان را در اطلاع رسانی مفید و برجسته عنوان کرده و به این دیدگاه هستند که نقش زنان در پروسه صلح باید واضح باشد. به خصوص رسانه ها و فعالیت زنان در رسانه ها ، هرگاه این قشر نادیده گرفته شود جامعۀ عقبگردی خواهیم داشت.

بانو”نصیبه هولکر” نماینده سابق شورای عالی صلح در کندز می گوید:” گفتگو ها در پیوند به صلح جریان دارد و ما به نمایندگی از زنان و به دفاع از حقوق زنان کار می کنیم. هیچ وقت نمی پذیریم که دست آورد های بیشتر از یک و نیم دهه ما قربانی خواسته های دیگران شود و این به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما در راستای حقوق زن، زنان زیادی داریم که به نمایندگی از زنان به پا برخاسته اند و از حق زنان دفاع می کنند.”

بانو هولکر افزود ؛ یکی از مواردی که باید در مذاکرات صلح بحث شود، همین خواهد بود که حقوق رسانه ها حفظ شود  مخصوصآ آزادی بیان که یکی از دست آورد های مهم 18 سال گذشته است. در ضمن حضور زنان در رسانه ها ، که این خود یک موضوع بسیار مهم است تا زن صدای زن نشود ، صدای زنان انعکاس داده نمی شود. پس زنان در رسانه ها نیز باید صدای خواهران خود باشند و در مذاکرات نیز حضور یک خبرنگار زن در نظر گرفته شود.

رسانه ها ، حامیان خبرنگاران ، زنان و مردم ولایت کندز در مورد این که گفتگو های صلح با مخالفان دولت ادامه دارد خوش بین هستند و امید دارند که جامعه جهانی برای تامین صلح توجه جدی نماید و از سویی هم تاکید دارند که دولت افعانستان همه دست آورد های گذشته را در نظر گرفته و این پروسه را کامیاب سازد.

گزارش: صدیقه شیرزی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *