قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به اطلاعات، چالش عمده و مانع کار بانوان خبرنگار

عدم دسترسی به اطلاعات، چالش عمده و مانع کار بانوان خبرنگار

بلخ

۳۰ جنوری/۱۰ دلو ۱۳۹۷

 

شماری از بانوان خبرنگار و فعالان رسانه ای در بلخ طی نشستی، ضمن ابراز نگرانی از عدم دسترسی به اطلاعات گفتند  که اگر ارگان های دولتی اطلاعات را به دسترس  رسانه ها قرار ندهند، از سوی آنان تحریم خواهند شد.

در این اواخر به سبب اعلامیه اخیر وزارت داخله از شریک نساختن اطلاعات به رسانه ها، بعضی از این ارگان ها مانع دسترسی به اطلاعات شده اند و همچنان شکایت‌ های ناشی از عدم  دسترسی به اطلاعات از سوی برخی ادارات دولتی در  بلخ به دست آمده که به همین سبب خبرنگاران و رسانه‌ ها نشست دادخواهی راه اندازی کردند.

عدم دسترسی به اطلاعات، برخورد دوگانه و سلیقه ای، تبعیض رسانه ای از سوی ارگان‌های دولتی و تلاش برای سانسور از عمده‌ترین مشکلات خبرنگاران  مخصوصا خبرنگاران زن در بلخ خوانده می شود.

بهار رسا خبرنگار‌ رادیو محلی ۲۴افغانستان، اشتراک کننده در این نشست می گوید  که برخی از ادارات دولتی با شماری از خبرنگاران برخورد مناسبی نمی‌کنند و نسبت به رسانه‌ها برخورد های تبعیض جنسیتی نیز دارند.

بانو رسا افزود که نظر به اعلامیۀ اخیر وزارت داخله کشور، سخنگوی پولیس بلخ هیچ گونه اطلاعاتی را ‌به اختیار خبرنگاران قرار نمی دهد و به تماس‌های متواتر خبرنگاران نیز پاسخی نمی‌دهد و برخی ارگان‌های دولتی با خبرنگاران برخورد دوگانه ای دارند.

نسیمه رونق خبرنگار آزاد تحقیقی در بلخ  افزود ؛ با آنکه قانون حق دسترسی به اطلاعات از سوی حکومت تصویب شده‌، اما متأسفانه بعضی از ارگان های دولتی از این قانون آگاهی ندارند و این قانون را نادیده می گیرند.

نظیفه نایاب خبرنگار محلی رادیوسلام وطندار نیز عمده‌ترین مشکل خبرنگاران را برخوردهای دوگانه و تبعیض جنسیتی می داند که بیشتر ارگان ها نمی خواهند تا اطلاعات و یا هم اسناد مورد ضرورت آنان را در دسترس خبرنگاران مخصوصا بانوان خبرنگار قرار دهند. بانو نایاب می گوید:” اگرادارات دولتی اطلاعات را به دسترس خبرنگاران قرار ندهند، آنان را تحریم رسانه ای می نماییم.”

بشیر انصاری رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران در شمال کشور به بدتر شدن وضعیت  دسترسی به اطلاعات خبرنگاران تاکید کرده می گوید که بعضا ادارات باوجودی اینکه جلساتی با مسوولان محلی بلخ  داشته اند تا اطلاعاتی را در اختیار خبرنگاران قرار دهند، اما گوش شنوایی وجود ندارد.

آقای انصاری می گوید  که اگر پس از این ارگان‌های دولتی اطلاعاتی را به خبرنگاران ندهند، آنان را تحریم رسانه ای می‌کنیم، وی افزود که رسانه‌ها در بدترین وضعیت قرار دارند.

مبینه ساعی خیراندیش مسوول ساحوی مؤسسه نی (حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان) در شمال کشور نیز می گوید که مشکلات خبرنگاران را شنیده و برای حل مشکلات خبرنگاران برنامۀ منظم را روی‌دست خواهد گرفت .

این در حالی است که در اخیر این نشست یک گروه کاری از نهادهای رسانه ای و خبرنگاران ایجاد گردید ، تا نهادها و اداراتی که دربلخ اطلاعات را به دسترس خبرنگاران قرار نمی دهند یا برخورد دوگانه با خبرنگاران دارند ، شناسایی و از طریق رسانه‌ها کارکردهای آنان را افشاء کنند.

 

گزارش: مرسل امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *