قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی خبرنگاران زن در بلخ، از مذاکرات صلح

نگرانی خبرنگاران زن در بلخ، از مذاکرات صلح

۲۳جنوری/۳ دلو ۱۳۹۷

شماری از خبرنگاران زن و مسوولان نهاد های رسانه ای در بلخ ، ضمن ابراز نگرانی از مذاکرات روند صلح و سهیم شدن طالبان در حکومت، می گویند که شورای عالی صلح هیچ گونه پیشنهاد یا پیش شرطی را برای حفظ آزادی بیان در این روند نگذاشته اند.

ریحانه رسولی خبرنگار تلویزیون آریانا ، از نبود پیش شرط های شورای عالی صلح در رابطه به نادیده گرفتن حقوق رسانه های کشور ابراز نگرانی نموده می گوید؛ با آنکه این شورا هزینه های هنگفت دولت را به مصرف رسانیده ، ولی با آن هم اعضای این شورا تا اکنون هیچ پیشنهادی را برای حفظ آزادی بیان و تضمین حقوق رسانه ها نگذاشته اند.

به گفته وی:” چنین نادیده گرفتن موضوع آزادی بیان به تمام فعالیت های ۱۸ ساله حکومت دراین عرصه صدمه بزرگ خواهد زد، هر چه زودتر باید حکومت و اعضای این شورا برای تامین  حقوق رسانه ها نیز، پیش شرطی را وضع و پیشنهاد نمایند.”

از سویی هم مینه سلیمی یکی از گوینده های خبر در رادیوتلویزیون ملی  می گوید؛ با آنکه هر بار زنان به حاشیه برده می شوند و تمام زنان در سمت های تصمیم گیر، به مانند یک سمبول کار گرفته می شوند، اما با آن هم، زنان باورمند به آمدن صلح دایمی استند.

مینه می گوید که باید حکومت وحدت ملی دست به کار شود و این یک موقع مناسب و خوبی است تا زنان یک جا صدای شان را برای صلح و مخصوصا تامین حقوق شان بلند کنند. مینه باور به آمدن صلح در کشور دارد و این باور را از اعضای این شورا به دست آورده است.

با این حال کاترینا عمری  نیز یکی از گوینده های رادیو نهاد می گوید که مذاکرات صلح درکشور های همسایه و جستجوی صلح در خارج از کشور یک امید دست نیافتنی است.

او می گوید:” این مذاکرات نمی تواند حقوق مردم کشور را تامین و تضمین نماید اما ، ما با این تلاش های مسوولان احترام داریم و از آینده کشور نیز هراس داریم از حکومت خواستار صلح دایمی و برجا ماندن حقوق خبرنگاران و روزنامه نگاران به خصوص زنان هستیم.”

حبیب الله نجفی زاده مسوول مرکز خبرنگاران در شمال کشور نیز از تعیین نشدن پیش شرط برای صلح با طالبان در عرصه آزادی رسانه ها سخت انتقاد کرده می گوید که باید برنامه ها و پلان های گسترده برای تضمین حقوق آزادی رسانه ها و همچنان گام ها و سخن هایی از سوی دولت و اعضای شورای عالی صلح برداشته شود تا مردم بار دیگر شاهد قربانی و محرومیت های رسانه ای نشده و فداکاری های بانوان خبرنگار نیز دست کم گرفته نشود.

با این حال صالح محمد خلیق رییس اطلاعات و فرهنگ نیز با خوشبینی از تعهدات حکومت می گوید که هیچ گونه نگرانی در باره آزادی رسانه ها و زنان درکشور وجود ندارد و حکومت نیز این دستاورد های رسانه ها را هیچ گاهی به باد فراموشی نخواهد سپرد.

گزارش: مرسل امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *