قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / حضور کم رنگ بانوان در عرصه تصمیم گیری در رسانه های هرات

حضور کم رنگ بانوان در عرصه تصمیم گیری در رسانه های هرات

۲۳ جنوری/ ۳ دلو ۱۳۹۷

شماری از بانوان خبرنگار در هرات بیان می دارند که آنان به دلیل عدم باورمندی مسوولان رسانه ها، مشکلات اقتصادی و محدودیت های اجتماعی نمی توانند که در پست های کلیدی رسانه ها فعالیت نمایند.

حسیناعظیمی بانوی خبرنگاری است که در یکی از رسانه های محلی به عنوان گزارشگر کار می کند. او می گوید که مهمترین چالش بانوان برای فعالیت درپست های مدیریتی ، چالش مالی است زیرا تمام رسانه های خصوصی ازسوی مردان ایجاد گردیده و زنان توانایی ایجاد یک رسانه خصوصی را ندارند.

درجامعه مرد سالار امروز که کمتر به توانایی زنان باور وجود دارد ، مردان بیشتر به توانایی جنس خود باور دارند بدین لحاظ  مدیریت را به  مردان می سپارند.

وی می افزاید که بانوان ژورنالیست همواره با کوشش ها و مبارزات، خود را ثابت نموده اند ولی بازهم محدودیت های اجتماعی باعث عدم فعالیت بانوان در پست های کلیدی شده است.

حمیرا حبیب مسوول بخش آموزشی دفتر نی می گوید که از یک دهه پیش بانوان، مسوول رسانه ها در هرات بوده اند.

او که خودش زمانی مسوول یک رسانه بوده می افزاید که کارخبرنگاری هنوز هم درجامعه افغانی جایگاه خود را پیدا نکرده و به همین دلیل بانوان بیشتر ترجیح می دهند که در دیگر بخش ها کار کنند و یا هم مسوولیتی در رسانه ها نداشته باشند.

بعضی از رسانه ها بیشتر با اهداف تجارتی و سرمایه گذاری ایجاد شده و موسسین آن ها که بیشتر مردان هستند ترجیح می دهند ؛ بحث مدیریت را نیز به مردان بسپارند.

مسوولین در دفتر نی  دلیل عدم حضور بانوان در بخش مدیریتی رسانه ها را چالش های اقتصادی و امنیتی می دانند.

حامد مومن مسوول دفترنی می گوید که از عمده ترین چالش فرا راه فعالیت بانوان در پست های کلیدی رسانه ها عدم  توانایی اقتصادی بانوان است. هنوز دیدگاه تبعیض جنسیتی در رسانه ها وجود دارد که نیاز به تلاش و مبارزه بیشتر زنان دارد .

بشیراحمدبهروان استاد پوهنځی ژورنالیزم پوهنتون هرات می گوید که حضورکم رنگ بانوان در فعالیت های رسانه ای باعث عدم حضور آنها در بخش های مدیریتی رسانه ها شده است.

وی می افزاید که باید روی وضعیت مدیریتی رسانه ها نظارت صورت گیرد و رسانه ها نیز باید از بانوان حمایت نموده و برای بانوان فرصت های لازم  داده شود تا آنها بتوانند در بخش های مدیریتی رسانه ها سهم داشته باشند.

این گفته ها در حالی بیان می شود که بیش ازچهل رسانه صوتی، تصویری و چاپی درهرات وجود دارد، اما تنها دو رسانه محلی از سوی بانوان مدیریت می شوند.

گزارش: معصومه حیدری

تصیحح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *