قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی های خبرنگاران زن در غزنی، از مذاکرات صلح

نگرانی های خبرنگاران زن در غزنی، از مذاکرات صلح

 

۲۲ جنوری/۲ دلو ۱۳۹۷

شماری از بانوان خبرنگار در غزنی با ابراز نگرانی از مذکرات صلح با طالبان می گویند که با سهیم شدن طالبان در حکومت، از در خطر قرار گرفتن دست آورد های ۱۸ ساله دولت در عرصه فرهنگی و رسانه یی نگران اند.

این خبرنگاران زن ازشایعات پخش شده ازسوی گروه طالبان مبنی برمنع بانوان خبرنگار از کار کردن در رسانه ها سخت نگران اند. هرچند این شایعات ازسوی منبع موثق تایید نشده است، اما نگرانی های جدی را میان این خبرنگاران به وجود آورده است.

ماه جبین نیکزاد خبرنگارصدای امریکا می گوید که ازچندی بدینسو آوازه هایی در این ولایت پخش شده است که گویا جنگجویان طالب هشدارداده اند که بانوان در رسانه ها کارنکنند. به باوربانو نیکزاد نباید حکومت به گروه طالبان اجازه دهد تا مانع کارآنان دررسانه ها شوند. به گفته او، این تصمیم طالبان خلاف اصول رسانه یی وآزادی بیان است.

درعین حال زهرا نوری خبرنگارتلویزیون ملی در غزنی  با ابرازنگرانی می گوید که پس از پخش این شایعات زنان ژورنالیست نمی توانند به دل گرمی و بدون ترس به فعالیت های رسانه یی خود ادامه بدهند.

به گفته او اگرحکومت جلو این برنامه های تندروانۀ این گروه را نگیرد، به آزادی بیان سخت آسیب خواهد رسید.

با این حال رحمت الله نیکزاد رییس اتحادیه خبرنگاران نیزمی خواهد تا اصول و قانون رسانه ها به گونه یکسان و بدون تبعیض میان زنان ومردان خبرنگار عملی شود ونباید صدای حق خواهانۀ بانوان درگلو خفه شود.

با این همه شاه محمدامیری رییس شورای عالی صلح درغزنی این ادعا ها را بی بنیاد می خواند و می گوید که رهبران گروه طالبان درنشست مسکو چنین سخنان را مطرح نکردند، بلکه آنان خود حاضرشده بودند تا با خبرنگاران زن درحاشیه های این نشست مصاحبه هایی را انجام دهند. به گفته او این شایعات قابل نگرانی نیست و نمی تواند مانع فعالیت های رسانه یی بانوان در این ولایت شود.

این درحالی است که بانوان خبرنگاردرغزنی با آنکه طی سال ها با مشکلات اقتصادی ، امنیتی و برخوردهای دوگانه روبرو بودند ، اما توانستند در این عرصه فعالیت های خوب وموثر را انجام دهند ونیز دست آورد های چشم گیری در این راستا داشته باشند.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *