قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / وضعیت خبرنگاران زن در فراه

وضعیت خبرنگاران زن در فراه

فراه

۲۱جنوری/ اول دلو ۱۳۹۷

بانوان خبرنگار در فراه از مشکلات فراروی کار شان نگران اند. تبعیض جنسیتی بین خبرنگاران زن و مرد، نداشتن مصوونیت کاری، عرف و عنعنات ناپسند جامعه، امتیاز کم ، نداشتن تجربه کافی و نبودن ورکشاپ ها و تریننگ های خبرنگاری در فراه از جمله مشکلات عمومی بانوان خبرنگار در فراه می باشد.

محبوبه رسولی یکی از خبرنگاران در فراه ، از وضعیت کنونی خبرنگاران زن ابراز نگرانی کرده ، می گوید:” زمانی که یک رسانه با مشکلات مالی مواجه می شود، اولین قربانی خبرنگار و کارمند زن در رسانه است.”

او در ادامه می گوید که هر چند ساعات کاری و میزان کار در رسانه ها برای زنان و مردان یکسان است اما زنان خبرنگار نسبت به مردان از دستمزد و امتیازات کمتری برخورداراند. وی می گوید:” پالیسی های نادرست رسانه ها برای بستن قرار داد های کاری باعث شده تا حضور زنان در رسانه ها کمرنگ شود.”

بانو سونیا تیموری یکی دیگر از خبرنگاران در فراه،  فعالیت در رسانه ها را برای زنان دشوار می داند و می گوید:” سنتی بودن جامعه و عدم توجه رسانه ها باعث عدم حضور بانوان در فعالیت های رسانه یی شده است.”

بنا بر گفته های وی، مسوولین رسانه ها به کار آنها  اهمیت نمی دهند و برای بانوان خبرنگار زمینه رهبری و تصمیم گیری را فراهم نمی کنند. تنها به خاطر گرفتن مجوز از نام آنها استفاده می کنند. همچنان او می گوید:” تعداد بانوانی که فعلا در رسانه ها فعالیت دارند، تنها برنامه های تفریحی را پیش می برند و برایشان فرصت های بیشتر  کاری داده نمی شود.”

تعدادی از بانوان خبرنگار در فراه از نبود ورکشاپ ها و تریننگ های خبرنگاری شاکی اند و می گویند:” برای بانوان خبرنگار امکانات بسیار اندک بوده وآنها خواهان ایجاد ورکشاپ ها و تریننگ های طویل المدت و کوتاه مدت برای خبرنگاران زن می باشند.”

مهتاب رسولی فعال مدنی در فراه می گوید:” چالش های زیادی سد راه بانوان خبرنگار در این ولایت وجود دارد اما باز هم تعدادی از بانوان در رسانه های این ولایت فعالیت داشته و علاقمندی زیاد به کار کردن در این بخش دارند. اما بیشتر بانوانی که در رسانه های این ولایت فعالیت دارند، تجربه کافی و سند مسلکی ندارند.”

به گفتۀ بانو رسولی باید به بانوان خبرنگار در فراه تریننگ داده شود و ورکشاپ های خبرنگاری دایر گردد و همچنان در پروگرام های ملی و بین المللی دعوت گردند، تا بتوانند به صورت مسلکی کاری خود را در رسانه ها انجام دهند.

فاضل فیاض آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ در فراه می گوید:” خوشبختانه در ولایت فراه تعداد زیادی از بانوان در این اواخر به خبرنگاری ، کارکردن در رسانه ها و پیشبرد امور وسایل رسانه یی رو آوردند که این خود نمایانگر آینده روشن در بخش آزادی بیان و رشد دموکراسی در افغانستان و به خصوص در ولایت فراه است او همچنان می گوید که در ولایت فراه تعداد زیاد رسانه های صوتی، تصویری و چاپی فعالیت دارد که تعداد زیادی از افراد در آنها مصروف کار اند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *