قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / روابط بین اداره های حکومتی و رسانه ها در میدان وردگ

روابط بین اداره های حکومتی و رسانه ها در میدان وردگ

۹ جنوری/۱۹ جدی ۱۳۹۷

طی هفده سال گذشته آزادی بیان و کثرت و انکشاف رسانه ها یکی از بزرگترین دست آوردها به سطح کشور می باشد.

به شمول کابل در بسیاری از ولایات تعداد زیادی از رسانه ها به فعالیت آغاز نمودند، اما میدان وردگ از جمله ولایت هایی به حساب می رود که از این جریان عقب مانده است. با وجود این که با پایتخت در فاصله کمتر قرار دارد، اما به شمول تلویزیون ملی تعداد محدود رسانه های چاپی و شننیداری در آن فعالیت دارند.

جوانان این ولایت علاقۀ خاص به مسلک ژورنالیزم دارند و همین سبب شده که تعداد زیادی از آنان در بخش ژورنالیزم تحصیلات عالی خود را به اتمام رسانیده اند.

با وجود این که در این ولایت کدر های زیاد مسلکی در ژورنالیزم وجود دارد و مردم نیز با رسانه ها علاقمندی خاص دارند، اما سوال این جا است که چرا فعالیت های رسانه ای در آن کمتر است؟ در این رابطه از خبرنگار آزاد جواد شیرزی پرسیدیم که چنین ابراز نظر کرد:” میدان وردگ یک ولایت کوهستانی بوده، که جغرافیه این ولایت برای فعالیت های رسانه ای محدود بوده و رسانه هایی که به موج اف ام نشرات دارند، بخش محدودی از جعرافیه این ولایت را تحت پوشش قرار داده می توانند. در کنار این نا امنی ها نیز سبب شده که فعالیت رسانه ها محدود و سرمایه داران حاضر به سرمایه گذاری در بخش رسانه ها نگردند.

جواد شیرزی افزود که در مرکز ولایت ( میدان شهر) دسترسی خبرنگاران به اطلاعات آسان است، اما از ولسوالی ها به سبب مشکلات امنیتی، خبرنگاران نمی توانند معلومات مورد ضرورت را جمع آوری و به شکل مستند از آن گزارش تهیه کنند. خوشبختانه تا اکنون روابط خبرنگاران با مقام ولایت و اداره های امنیتی خوب است.

اداره های محلی ولایت جهت نشر و پخش فعالیت ها و دست آورد های خود، ضرورت زیاد دارند چون در این جا رسانه ها کم است و رادیوی ملی نیز روزانه صرف دوساعت نشرات دارد.

این جا کمیـتۀ مشترک رسانه ها نیز تشکیل گردیده که هدف این کمیته رسیدگی به مشکلات رسانه ها و ایجاد و نگهداشت روابط نیک و هماهنگی بین رسانه ها و حکومت می باشد.

در مورد چگونگی روابط فعلی بین رسانه ها وحکومت از فعال مدنی بانو پشتنه مایار پرسیدیم که چنین می گوید:” خوشبختانه روابط بین رسانه ها و حکومت بسیار خوب است. من تا اکنون از رسانه ها کدام شکایتی مبنی به دسترس قرارندادن معلومات از جانب اداره های دولتی نشنیده ام که گویا در قسمت دادن معلومات همکاری نکرده باشند.

قابل ذکر است که میدان وردگ با کابل فاصله نزدیک دارد، این جا مانند دیگر ولایات نماینده های رسانه های بین المللی وجود ندارد و اگر هم است به تعداد محدود تنها چند رسانه است. اکثر رسانه های ملی مسایل را از مرکز تحت پوشش قرار می دهند و در هنگام حوادث بزرگ و مهم خبرنگار شان به ساحه مربوطه می رود.

گزارش: آسیه وردک

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *