قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / اعلامیه / بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست مبنی بر گفتگو های اخیر صلح

بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست مبنی بر گفتگو های اخیر صلح

کابل – ۲۴ جدی ۱۳۹۷

بدون شک صلح نیاز مبرم و جدی مردم افغانستان است و مذاکرات پیرامون صلح دایمی، امیدواری ‌های را در این راستا به میان آورده است.

مرکز  حمایت از زنان ژورنالیست در حالیکه از هر نوع اقدام جهت آوردن صلح سراسری و دایمی استقبال می نماید، اما نگرانی های خویش را نیز ذیلا ابراز می دارد:

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست نگرانی خود را از خاموش بودن و نپرداختن به تامین ارزش های دموکراسی از جمله تضمین آزادی رسانه ای، آزادی بیان و تامین و تضمین حقوق و امنیت روزنامه ‌نگاران بخصوص ژورنالیستان زن در مذاکرات  صلح اعلام می‌کند. یادآور می‌شویم که این ارزش ها با مبارزات و فدارکاری‌های بسیاری از جمله زنان روزنامه ‌نگار بدست آمده‌اند و امروز به عنوان مهمترین دست آورد ۱۸ ساله دولت افغانستان و جامعه جهانی محسوب می شود.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست جدا مخالف تعدیل قانون اساسی است و اگر قرار است که تغییر یا تعدیل هم وارد شود، باید در چهارچوب قانون و به نفع روزنامه نگاران بخصوص حضور وتامین حقوق و امنیت روزنامه نگاران زن باید در آن  تضمین شود.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست بر این باوراست که  مذاکره برای صلح نباید مبارزه  با افزایش خشونت علیه زنان خبرنگار را تعدیل دهد. قانون جاری منع خشونت علیه زن دارای کاستی های است که برای مبارزه باخشونت و آزارگری علیه زنان تکمیل شود. ما خواهان حمایت زنان خبرنگار از کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن هستیم. مبارزه برای صلح باید در کنار مبارزه برای تامین حقوق زنان و به ويژه زنان خبرنگار باشد. این کمپاین را ما امروز با شعار صلح  برای تضمین حقوق زنان روزنامه‌نگار پیوند می‌زنیم و هیچ صلحی  بدون تضمین آزادی رسانه‌ها و حضور زنان ژورنالیست پایدار نخواهد بود.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، از حکومت وحدت ملی و جامعه جهانی می خواهد هر گونه مذاکره با طالبان در چوکات تعهدات بین‌المللی و رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه و بیش از هر چیز کنوانسیون‌های ژنیو، باشد.

 

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

افغانستان : توافق‌نامه صلح نباید به بخشودگی از مجازات برای جنایات جنگی منجر شود

آزادی هزاران زندانی طالبان از مفاد توافق‌نامه صلحی است که به تاریخ ۲۹ فوریه میان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *