قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / در ۲۰۱۸ شمار زیادی از بانوان کار رسانه ای را ترک کردند

در ۲۰۱۸ شمار زیادی از بانوان کار رسانه ای را ترک کردند

۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷

در ۲۰۱۸ تعداد زیادی از بانوان ژورنالیست در افغانستان به دلیل ناامنی، افزایش تهدید های مستقیم در برابر خبرنگاران، وضعیت بد اقتصادی در رسانه ها و سنت های حاکم در جامعه، وظایف شان را ترک نمودند.

با وجود ایجاد دو نهاد( مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان و زنان در رادیو و تلویزیون) و تعدد رسانه ها در این اواخر، باز هم  تعدادی از زنان ژورنالیست به دلیل ناامنی ها و مشکلات اقتصادی رسانه ها، کار رسانه ای را ترک نموده اند.

ناهید بشر دوست گزارشگر آژانس خبری پژواک در این رابطه می گوید:”در مورد وضعیت خبرنگاران زن باید بگویم که خشونت زیاد شده معاش افزایش نیافته و صلاحیت های نوشتاری شان محدود شده است.” از سویی هم او می گوید که بانوان ژورنالیست، حس باورمندی و اعتماد نسبت به کار شان را از دست داده اند. از اینرو، وی در تلاش است تا با دریافت کار دولتی وظیفه خبرنگاری خود را ترک نماید و دیگر هرگز نام از خبرنگاری نبرد. به گفته وی:”نهاد ها به نام اند مانند مافیا یکی به دیگر بسته اند در پیشرو صدایت را می شنوند و در عقب بالای کسی که مشکل داشته باشد تمسخر می کنند که این حالت غیر قابل پذیرش برای خبرنگاران زن می باشد.”

سوسن صمیمی یکی از بانوان خبرنگار در فراه، که مدت زیادی است در رسانه فعالیت داشته می گوید که دلایلی چون سنتی بودن جامعه، عدم باورمندی به کار بانوان خبرنگار، نبود توجه دولت و عدم مصوونیت و امنیت خارج از رسانه از مهمترین دلایلی اند که باعث شده بانوان کمتر به این بخش رو بیاورند. با وجود فعالیت تعدادی از رسانه ها در این ولایت ، حتا یک بانو هم در این بخش در رسانه ها فعالیت ندارد.

همچنان در میدان وردگ هم موجودیت مخالفین دولت ، کار بانوان در رسانه ها را دشوار نموده است که  برشنا محمدی یک تن دیگر از خبرنگاران و فعالان حقوق زن در این ولایت می گوید:” در جریان فعالیت های خبرنگاری، خیلی ها تهدید و اذیت گردیدم ، تا حدی که از طرف افراد فاسد و مخالفان مسلح در چهار اطراف خانه ام شب نامه ها انداخته شد. مانند این چالش های دیگر هم وجود دارد که خبرنگاران از آن شاکی اند که نه مقام ولایت و نه هم حکومت صدای شان را می شنود.”

عبدالمجیب خلوتگر رییس عمومی دفتر نی (اداره حمایت از رسانه های آزاد ) طی مصاحبه اختصاصی به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که سال ۲۰۱۸ در مجموع از لحاظ امنیتی برای خبرنگاران سال وخیم  بود که این وضعیت بد امنیتی باعث گردید تا بانوان از کار رسانه ای منصرف شده و به دیگر عرصه ها رو بیاورند.

به گفتۀ آقای خلوتگر، حمله های مستقیم گروه های تروریستی بالای خبرنگاران و کشته و زخمی شدن خبرنگاران طی سال گذشته، افغانستان را به جای ناامن برای خبرنگاران مبدل نموده است.

وحیده فیضی مسوول خبرنگاران زن در کمیته مصوونیت خبرنگاران، به خبرنگار مرکز گفت که با وجود تهدید های امنیتی و مشکلات مالی در رسانه ها، ۲۰۱۸ سال ظرفیت ساز برای بانوان ژورنالیست بود. بانو فیضی می افزاید:” ایجاد دو نهاد مختص بانوان ژورنالیست، یکی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان توسط خانم فریده نیکزاد و دیگر نهاد زنان در رادیو و تلویزیون توسط خانم نجیبه ایوبی و برگزاری برنامه های آموزشی برای زنان ژورنالیست، زمینه ظرفیت سازی را فراهم نموده است.

به گفته وی ایجاد پالیسی برای زنان در رسانه ها توسط کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان و نشر منشورمنع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها توسط مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، یک سال پر دست آورد برای زنان ژورنالیست بود.

این در حالیست که ۱۵ خبرنگار افغان در ۲۰۱۸ میلادی کشته شدند که ۱۱ تن آنان در نتیجه حملات انفجاری هدفمند جان های شان را از دست دادند که مشمول کشته شدگان فرشته محرم درانی بانوی خبرنگار از رادیو آزادی نیز بود.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *