قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه

۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷

به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی و عدم حمایت مسوولان رسانه ها، هیچ  بانوی خبرنگار در فراه حاضر نمی شود تا به ساحه رفته و گزارش تهیه کند.

خبر و گزارش یکی از بخش های اصلی یک رسانه می باشد، اما در فراه هیچ بانویی در این عرصه کار مسلکی انجام نمی دهد و تا حال هیچ بانویی حاضر نشده بیرون از رسانه رفته و گزارش تهیه کند. بانوان خبرنگار دلیل آن را کم توجهی مسوولین رسانه ها و اهمیت ندادن به کار بانوان از سوی آنها می دانند.

سوسن صمیمی یکی از بانوان خبرنگار که مدت زیادی در رسانه فعالیت دارد ، می گوید که دلایلی چون سنتی بودن جامعه ، عدم باورمندی به کار بانوان خبرنگار، عدم توجه دولت و نبود مصوونیت و امنیت خارج از رسانه از مهمترین دلایلی اند که باعث شده بانوان کمتر به این بخش رو بیاورند. با وجود فعالیت تعدادی از رسانه ها در این ولایت حتا یک بانو هم در این بخش در رسانه ها فعالیت ندارد.

ندا اندیشه یکی دیگر از بانوان خبرنگار در فراه می گوید که عدم توجه رسانه ها، نا امنی و تبعیض جنسیتی؛ باعث عدم حضور بانوان در فعالیت های خبری در رسانه ها شده است. او می افزاید که در این ولایت هیچ بانویی در بخش خبر و گزارش فعالیت نمی کند و تاحال مسوولان رسانه ها هم به آن توجه نکرده است.

به گفته وی، وقتی می خواهد به ساحه رفته و گزارش تهیه کند، به دلیل تبعیض جنسیتی به آنها به دید تحقیر آمیز نگریسته می شود و مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. همچنان مصوونیت جانی نداشته و به مسلک شان احترام گذاشته نمی شود .

با توجه به این موضوع عبدالغنی پیروز مدیر مسوول رادیو فریاد در فراه ، فعالیت در رسانه ها را برای زنان دشوار می داند و می گوید که تهدیدات امنیتی وعدم مصوونیت کاری، از جمله چالش هایی است که حضور زنان را در این بخش کمرنگ ساخته و نیزعلاقمندی به این بخش نشان نمی دهند.

همچنان آقای پیروز می افزاید که  باید بانوان با این چالش ها مبارزه نموده ، در این زمینه اعتماد سازی نمایند و توانایی های خود را نشان بدهند تا در بخش های خبر و گزارش بیشتر ظاهر شوند.

وحید سکوت مسوول کمیته خبرنگاران گفت که فراه یکی از ولایات نا امن بوده و خبرنگاران این ولایت با تهدیدات امنیتی مواجه اند. او می گوید که وضعیت کار خبرنگاری برای بانوان نسبت به گذشته خوبتر شده است. در حال حاضر دید جامعه نسبت به زنان خبرنگار تا حدی مثبت گردیده و اینکه زنان بتوانند به ساحه رفته خبر و گزارش تهیه کنند، نیاز به زمان بیشتری برای پذیرفتن مردم به این موضوع است.

این در حالی است که به دلیل کم بودن تعداد خانم های خبرنگار، مردم زیاد نمی پذیرند که زنان در این عرصه فعالیت نمایند. از سویی هم دید دو گانه بین کارمندان مرد و زن نیز باعث شده تا بانوان علاقۀ کمتری به این بخش داشته باشند.

گزارش: پریسا زمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *