قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / یافته های تحقیق ” جنسیت و رسانه ها در افغانستان” همگانی شد

یافته های تحقیق ” جنسیت و رسانه ها در افغانستان” همگانی شد

 

کابل

۱۸ دسمبر/ ۲۷ قوس ۱۳۹۷

کلید گروپ در همکاری با شبکه زنان جنوب آسیا و دفتر یونسکو در کابل، سروی  ابتدایی را که تحت عنوان جنسیت و رسانه ها در ۹ ولایت کشور انجام داده بود، امروز طی کنفرانس مطبوعاتی با رسانه ها شریک ساخت.

نجیبه ایوبی رییس عمومی موسسۀ خدمات انکشافی و بشری در افغانستان و کلید گروپ ، ضمن روگشایی این سروی گفت که سروی مذکور در ۹ کشور جنوب آسیا انجام شده، که در افغانستان هم ما این سروی را در ۹ ولایت انجام داده ایم که پرسش نامه توسط ۲۵۴ بانوی ژورنالیست، پاسخ داده شده است.

همچنان به گفته  خانم ایوبی ؛ هدف از برگزاری این سروی افزایش نقش زنان در رسانه ها و شناسایی حد اقل استندرد ها، اصول و اقدامات لازم برای حرکت به سوی برابری جنسیتی در رسانه ها( خبری، تفریحی و تبلیغاتی) در منطقه می باشد.

سید حسین آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز که در این کنفرانس حضور داشت ضمن تاکید بر موضوع جنسیتی در رسانه ها و دیگر نهاد ها گفت که دلیل عمده حضور کم رنگ زنان در رسانه های ولایات و مناطق دور دست، ناامنی، سنت های حاکم در جامعه، وجود زورگویان در محلات و مشکلات اقتصادی در رسانه ها می باشد.

حمیرا قادری فعال حقوق زن و نویسنده در رابطه به نقش رسانه ها در فرهنگ سازی گفت که رسانه ها نقش عمده در تغییر اذهان عامه دارند و باید دید منفی مردم را در قبال رسانه ها بخصوص زنان در رسانه ها و زنان در دیگر عرصه ها تغییر دهند.

این سروی در حالی همگانی می شود که در این اواخر نقش بانوان خبرنگار در رسانه های کشور ، بنابر موجودیت چالش های امنیتی و عدم موجودیت مصوونیت کاری کمرنگ گفته می شود.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *