قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نبود امکانات مالی، حضور بانوان را کمرنگ ساخته

نبود امکانات مالی، حضور بانوان را کمرنگ ساخته

فراه

15 دسمبر/24 قوس 1397

عدم دسترسی به اطلاعات، تبعیض جنسیتی، نا امنی، ترس از عواقب نشر حقایق، برخوردهای ناپسند، عدم مصوونیت کاری، از جمله مشکلات عمومی خبرنگاران زن در فراه می باشد که باعث شده تا وظایف خود را ترک نموده و کمتر به کار کردن در این بخش حاضر شوند.

با این حال شماری از بانوان خبرنگار در این ولایت ابراز نگرانی کرده می گویند ؛ خشونت بر ضد خبرنگاران زن یکی از چالش های اصلی بانوان می باشد  که سبب شده ، کار کردن در رسانه برای زنان  خبرنگار به مراتب دشوارتر نسبت به خبرنگاران مرد باشد.

به گفتۀ تعدادی از خبرنگاران زن، وقتی می خواهند از نهاد های دولتی معلومات بگیرند، مسوولان اصلا به کار خبرنگاری آنها احترام نمی گذارند و باور نمی کنند که یک زن نیز می تواند با یک مقام دولتی مصاحبه کند و گزارش تهیه کند. به دلیل داشتن دیدگاه های تبعیض جنسیتی، با دید تحقیر آمیز به آنها نگریسته می شود و در هنگام تهیه خبر و گزارش مورد آزار و اذیت کلامی نیز قرار می گیرند. آنها از دولت می خواهند تا فرصت های شغلی را برای شان فراهم گردیده و برای ایجاد فضای سالم کاری شان توجه جدی صورت گیرد.

ثنا پویا یکی از بانوان خبرنگار، عامل اصلی مشکلات زنان خبرنگار را برداشت های سنتی ، محدودیت های کاری و مشکلات اجتماعی عنوان نموده ، می گوید که زنان خبرنگار با تهدیدات امنیتی رو به رو هستند و با امکانات بسیار اندک در رسانه ها کار می کنند.

او همچنان افزود که خشونت علیه خبرنگاران زن بسیار بالا است ، اما کدام مرجع مشخص برای رسیدگی به مسئله خشونت بر ضد خبرنگاران بخصوص چالش های کاری زنان خبرنگار وجود ندارد.

در یک سال اخیر حضور زنان در رسانه های فراه کاهش یافته است و عامل اصلی آن تهدیدات امنیتی، عرف و عنعنات ناپسند و همچنان مشکلات مالی رسانه ها عنوان شده است.

فرحناز عظیمی مدیر آژانس باختر گفت:” وضعیت امنیتی بسیار خراب بوده  و خبرنگاران با سانسور اطلاعات، نداشتن احساس آرامش، نبود امکانات برای خبرنگاران، دستمزد پایین و تهدیدات امنیتی مواجه اند. وی افزود  که رسانه ها با کمبود بودجه مالی رو به رو بوده و به همین دلیل برای زنان خبرنگار معاشات درست داده نمی توانند که این باعث شده بانوان کار در رسانه را ترک کنند و به شغل دیگر رو آورند.” همچنان خانم عظیمی افزود که بانوان خبرنگار از دید منفی مردم نسبت به کار زنان در رسانه ها رنج می برند و با وجود علاقۀ بسیار زیاد، باز هم نمی خواهند تا در این بخش کار کنند.”

زنان بخش عمدۀ مخاطبین رسانه ها را تشکیل می دهند و نقش مهمی در اطلاع رسانی ایفا می کنند. حضور بانوان در رسانه ها باعث انعکاس صدای تمام زنان جامعه می شود، اما حضور کمرنگ زنان تاثیر منفی بالای رسانه های این ولایت گذاشته است.

فاضل فیاض آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت فراه می گوید که زنان بخش مهمی از رسانه ها را تشکیل می دهند.

وضعیت زنان خبرنگار قناعت بخش بوده اما به خاطر نبود امکانات مالی در این اواخر حضور زنان در رسانه های فراه کمرنگ شده و بیشتر زنان مجبور به ترک وظیفۀ خود شدند.

وی افزود که در این اواخر یک تلویزیون به نام نشاط  به فعالیت آغاز نموده که این خود بهبود وضعیت زنان خبرنگار را نشان می دهد.

گفتنی است که تعدادی از بانوانی که در رسانه های این ولایت فعالیت دارند، کوشش می کنند از هویت اصلی خود استفاده نکنند و به دلیل مشکلات امنیتی و عنعنات نادرست با نام های مستعار کار می کند و این ناشی از مشکلاتی است که وجود دارد.

پریسا زمانی ولایت فراه

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *