قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / چرا فعالیت های بانوان خبرنگار در وردگ کمرنگ است؟

چرا فعالیت های بانوان خبرنگار در وردگ کمرنگ است؟

۸ دسمبر/ ۱۸ قوس ۱۳۹۷

در ولایت میدان وردگ، نبود مصوونیت جانی و کاری یکی از عواملی است که در کنار خبرنگاران مرد، فعالیت رسانه یی خبرنگاران زن را نیز کمرنگ ساخته است.

نجیب الله فکرمن آمر معلومات ریاست اطلاعات و فرهنگ در رابطه به موضوع می گوید که یگانه دلیل کمرنگ بودن فعالیت های رسانه یی بانوان در این ولایت، عدم مصوونیت شان می باشد. وی همچنان اضافه کرد که هر روز خبرنگاران در جریان فعالیت های خبرنگاری شان از جانب زورمندان و افراد مسلح غیر مسوول آزار و اذیت می شوند.

آقای فکرمن می افزاید:” همانطوری که رسانه ها رکن چهارم دولت گفته می شوند، به نظر من قوت جامعۀ ما را همین خبرنگاران به خصوص بانوان خبرنگار تشکیل می دهد. حکومت باید برایشان توجه همه جانبه داشته باشد، تا نا به سامانی های جامعه را که خبرنگاران مرد آن را انعکاس داده نمی توانند، بانوان خبرنگار آن را منعکس و به گوش مسوولان برسانند.”

به نظرمسکا ظهیر یک تن از فعالان حقوق زن، فعالیت بانوان خبرنگار در این ولایت از صد فیصد یک فیصد هم نیست و این به خاطری که بانوان خبرنگار در کنار نداشتن مصوونیت کاری و جانی، با تبعیض جنسیتی نیز مواجه استند که به همین سبب در جمع آوری معلومات و انعکاس دادن نا به سامانی ها با مشکل رو به رو استند.

بانو ظهیر افزود که در رسانه ها هم امتیازات خبرنگاران مرد نسبت به خبرنگاران زن کمتر و یا هیچ است. که خود کم کاری یا عدم توجه سطح رهبری رسانه ها را نشان می دهد.

یک تن دیگر از خبرنگاران و فعالان حقوق زن، برشنا محمدی می گوید که در جریان فعالیت های خبرنگاری، خیلی ها تهدید و اذیت گردیدم . تا حدی که از طرف افراد فاسد و مخالفان مسلح در چهار اطراف خانه ام شب نامه ها را انداخته شد. به خاطری که چهره های فاسد و جنایات شان به مردم افشا نگردد. مانند این چالش های دیگر هم وجود دارد که خبرنگاران از آن شاکی اند که نه مقام ولایت و نه هم حکومت صدای شان را می شنود.

در همین حال تعدادی از خبرنگاران و فعالان مدنی در میدان وردگ ، از فعالیت های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان اظهار خرسندی نموده و این مرکز را نهاد همبستگی و هماهنگی خبرنگاران عنوان نمود.

میدان وردگ یکی از ولایت های مرکزی بوده که مانند دیگر ولایت ها، جامعه خبرنگاری با چالش ها و مشکلات زیادی رو به رو می باشد که به خاطر بیرون رفت از این بحران، نیاز به آگاهی عامه ، مبارزه در برابر فرهنگ های ناپسند، بلند بردن ظرفیت های مسلکی خبرنگاران زن و حمایت ادارات مربوط حکومت ، راهکار هایی اند که می توانند در بهبود فعالیت های بانوان خبرنگار مفید و ممد واقع شود.

گزارش: اسیه وردگ

تصحیح: مرکز حمایت از ژورنالیستان زن در افغانستان

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *