قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / هیچ خبرنگار ورزشی زن در هرات وجود ندارد

هیچ خبرنگار ورزشی زن در هرات وجود ندارد

۱۰دسمبر/۱۹ قوس ۱۳۹۷

شماری از بانوان خبرنگار در هرات می گویند که سنتی بودن جامعه و عدم توجه دولت ومسوولان بخش ورزشی در رسانه ها باعث شده است تا بانوان در این عرصه کمتر علاقمندی نشان بدهند.

ورزش یکی از هیجان انگیز ترین بخش های کار خبرنگاری در رسانه ها است. اما هیچ بانوی خبرنگاری در هرات در این عرصه کار مسلکی انجام نمی دهد و بانوان خبرنگار به این بخش علاقمندی کمتری نشان می دهند.

ستوری کریمی که ۱۴ سال است در رسانه های هرات فعالیت می کند، می گوید که عدم توجه دولت و رسانه ها به بخش ورزش باعث شده که بانوان کمتر به این بخش رو بیاورند.

وی می افزاید که سنتی بودن جامعه و عدم درآمد رسانه ها از بخش ورزش نیز از دلایل دیگر کمرنگ بودن حضور بانوان در فعالیت رسانه ای ورزشی است.

بانو کریمی می گوید:” با توجه به اینکه کار خبرنگار ورزشی در افغانستان تازه است و این موضوع که زنان بتوانند به ساحه رفته و از فعالیت های ورزشی خبر و گزارش تهیه کنند، هنوز در جامعه نهادینه نشده و نیاز به زمان بیشتری برای پذیرفتن مردم به این موضوع است.”

ملکه محمود زاده یکی دیگر از خبرنگاران می گوید که سنتی بودن جامعه و عدم توجه پوهنتون ها به بخش ورزش باعث عدم حضور بانوان درفعالیت های ورزشی در رسانه ها شده است. او می گوید که در پوهنځی ژورنالیزم حتی یک مضمونی که برای آموزش گزارش نویسی ورزشی باشد، وجود ندارد.

وی در ادامه می گوید:” اگر مسوولان در رسانه ها و نهاد های حامی خبرنگاران از بانوان در بخش فعالیت های رسانه ای ورزشی حمایت کنند، شاهد رشد این بخش در میان بانوان خبرنگاردر هرات خواهیم بود.”

با توجه به این موضوع شفیقه خواجه زاده استاد پوهنځی ژورنالیزم می گوید که عدم آگاهی بانوان از ورزش و عدم موجودیت برنامه های ورزشی در نصاب درسی پوهنځی باعث حضور کمرنگ بانوان در فعالیت های رسانه ای ورزشی شده است.

خانم خواجه زاده:” قرار است در آینده در کنار دو بخش سیاسی و اقتصادی در پوهنځی ژورنالیزم هرات ، بخش ورزشی را نیز شامل سازیم، تا کسانی که علاقمند به گزارشگری و گزارش نویسی ورزشی هستند، بتوانند خبرنگار مسلکی ورزشی شوند.”

مسوولان در فدراسیون خبرنگاران ورزشی نیز ازتلاش ها برای فعالیت بانوان در بخش های ورزشی رسانه ها خبر می دهند.

فیروزمشعوف مسوول فدراسیون خبرنگاران ورزشی درغرب کشورعدم آگاهی بانوان از ورزش را دلیل کمرنگ بودن  حضورآنها در عرصۀ کار رسانه ای ورزشی عنوان می کند ومی گوید که با توجه به اینکه هر ورزش قوانین خاصی دارد و کمتر یک بانوی خبرنگار از این قوانین آگاهی دارد، نیاز است تا هر بانوی خبرنگار که می خواهد خبرنگار ورزشی شود تخصصی کار نماید .

او در ادامه می گوید: “حضور بانوان در بخش های رسانه ای ورزشی، زمینه ساز اشتراک بیشتر آنها درفعالیت های ورزشی نیز خواهد شد. ”

باوجود فعالیت تعداد زیاد از رسانه های تصویری، صوتی و چاپی در ولایت هرات حتی یک بانوی خبرنگار ورزشی دراین رسانه ها فعالیت ندارد.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *