قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / وضعیت بانوان خبرنگار در هرات

وضعیت بانوان خبرنگار در هرات

 

۱۸ نوامبر/۲۷ عقرب ۱۳۹۷

شماری از بانوان خبرنگار درهرات دلیل حضور کمرنگ خانم ها در رسانه­ها را کم توجهی مسوولین رسانه ها و اهمیت ندادن به کار بانوان از سوی آن ها می دانند.

هرات  یکی از کلان  شهرهای کشور است که در آن بعد از کابل، بیشترین  تعداد  رسانه ها اعم از صوتی، تصویری، چاپی وآنلاین وجود دارد، اما حضور بانوان در رسانه ها آنچنان که باید چشم گیر نیست.

سمیه ولیزاده یکی از بانوان خبرنگار که سالهای زیادی در عرصه خبرنگاری فعالیت داشته می گوید که سالانه تعداد زیادی از محصلان از پوهنځی ژورنالیزم فارغ می شوند، اما حضور آن ها در رسانه ها کم رنگ است و دلیل این کمرنگ بودن، نبود امنیت شغلی این بانوان می باشد.

بانوان باید در این زمینه اعتماد سازی نمایند و توانایی های خود را نشان دهند. در بخش های کلیدی در رسانه ها کار نمایند و در بخش های گزارش های تحقیقی و خبری بیشتر ظاهر شوند.

دلایلی چون سنتی بودن جامعه که کار زنان در آن تابو پنداشته می شود، عدم باورمندی به  کار بانوان خبرنگار و عدم مصوونیت و امنیت در داخل و خارج رسانه از مهمترین دلایلی است که باعث حضور کمرنگ زنان در رسانه ها شده است.

فریبا آرام یکی دیگر از بانوان خبرنگار،  با توجه به جو جامعه، فعالیت در رسانه ها را برای زنان دشوار می داند اما می گوید که وضعیت کار خبرنگاری برای بانوان نسبت به گذشته خوبتر شده است.

به دلیل کم بودن تعداد خانم های خبرنگار،  در گذشته مردم زیاد نمی پذیرفتند که زنان در این عرصه کار نمایند اما با گذشت هر سال که تعداد زیاد بانوان از رشته خبرنگاری فارغ می شوند، دید مردم بازتر شده و این حضور را پذیرفته اند.

از سویی هم دید دوگانه یا تبعیض بین کارمندان مرد و زن نیز باعث شده تا خانم ها علاقه و انگیزه کمتری به کار رسانه ای داشته باشند. درحالیکه مدیران رسانه ها کار زیاد در مقابل معاش کم را تنها انتخاب برای خانم ها قرار می دهند.

عارفه صبوری یکی دیگر از خبرنگاران، دید جنسیتی بین کارمندان رسانه ها را چالش دیگری در برابر کارخبرنگاران بانو می پندارد.

مشکلات برای خانم های خبرنگارنسبت به مردان خبرنگار بیشتر است، وجود تبعیض بین کارمندان زن و مرد، عدم تشویق کارمندان بانو از سوی مسوولان رسانه ها و پایین بودن معاش خانم ها از جمله تبعیض های جنسیتی در کار است.

با این حال جیلانی فرهاد سخنگوی اداره محلی هرات می گوید که محدودیت یا اعمال تبعیض در برابر هیچ قشری برای ما قابل قبول نمی باشد.هدایت جدی مقام ولایت به تمام ادارات دولتی این است که اطلاعات و معلومات مورد نیاز را با توجه به قانون حق دسترسی به اطلاعات در اختیار خبرنگاران قرار دهند. او می افزاید بعضی از چالش ها در برابر کار خبرنگاران زن وجود دارد که این چالش ها بر گرفته از جو جامعه هرات می باشد.

آقای فرهاد می افزاید:” خبرنگاری کاری است که در جامعه افغانی برای زنان توام با بعضی از چالش ها و مشکلات بوده و به این منظور ما بیشترین همکاری را با زنان خبرنگار داشته و خواهیم داشت.”

در همین حال نهادهای صنفی خبرنگاری، تعداد بانوانی را که در رسانه های هرات کار می نمایند امیدوارکننده می دانند اما در کنار آن از دشواری های فرا راه آنها نیز خبر می دهند.

عاطفه غفوری مسوول بانوان کمیته مصوونیت خبرنگاران در هرات می گوید؛ متاسفانه بانوانی که در رسانه ها کار می نمایند با وجود مشکلات زیاد در کارشان، در بیشتر موارد خودشان حاضر به مراجعه  و ثبت شکایت مشخص خود در نهادهای حمایت کنندۀ خبرنگاران نیستند.

او دلیل این پنهان کاری از سوی بانوان خبرنگار را در ترس ازآبرو و از دست دادن کار خود عنوان می کند.

خانم‌ها در گذشته بسیاری از محدودیت‌ها را در تمام عرصه‌ها داشتند اما برنامه‌های اطلاع رسانی و آگاهی‌دهی باعث شده که در حال حاضر دید جامعه نسبت به زنان خبرنگار تا حدی مثبت گردیده و ازجایگاه خوبی برخوردار باشند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

کاهش ۵۰ درصدی خبرنگاران زن در فاریاب

فاریاب ۲۵ نوامبر و ۴ قوس ۱۳۹۸ خبرنگاران زن در فاریاب می‌گویند که نبود امنیت، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *