قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کاهش ۲۰ در صدی حضور زنان در رسانه های بلخ

کاهش ۲۰ در صدی حضور زنان در رسانه های بلخ

۱۷ نوامبر/۲۶ عقرب ۱۳۹۷

مبینه ساعی مسوول دفتر نی در زون شمال کشور می گوید که معاش کم، تبعیض جنسیتی و مشکلات اقتصادی در رسانه های بلخ، سبب کاهش ۲۰ درصد بانوان خبرنگار شده است.

بانو ساعی در مورد نتایج تحقیقی که انجام داده اند، می گوید:” معاشی که زنان خبرنگار در بدل کار شان دریافت می‌کنند، برای مخارج و مصارف شان کافی نیست و این یک چالش بزرگ  در برابر کار این بانوان بوده است.”

مبینه ساعی می افزاید که براساس نتایج به دست آمده از سوی دفتر نی، بیمه خبرنگاری درکشور وجود ندارد و این باعث شده است که خبرنگاران حتا به سایر دوستان خود توصیه کنند که از رشته خبرنگاری منصرف شوند. نبود دسترسی به اطلاعات و آزار و اذیت خبرنگاران  نیز از مشکلات عمده خبرنگاران این ولایت بوده که سبب شده تا تعداد زیادی از خبرنگاران زن از وظیفه های شان استعفا داده و خانه نشین شوند.

با این حال عاطفه محمدی گوینده خبر تلویزیون مهر می گوید:” با آنکه از ۸ صبح تا ۶ شب در دفتر کار می کنم ولی نسبت به مردان معاش کمتر به دست می آورم و این سبب شده تا از وظیفه خبرنگاری دلسرد شوم اگر بتوانم  وظیفه خوبتر با معاش بلند تر به دست بیاورم دیگر دست از خبرنگاری خواهم کشید.”

الهه رسا خبرنگار رادیو آزاد نیز  پایین بودن حقوق برای زنان شاغل در رسانه‌ها را یک مشکل جدی دانسته می گوید که در اکثر رسانه‌ها میان حقوق مردان شاغل و زنان شاغل تفاوت زیاد وجود دارد. این امر از طرف دیگر فشارها بر خبرنگاران زن را افزایش می‌دهد و موجب تضعیف انگیزه و روحیه آنان برای کارکردن در رسانه‌ها و جامعه می‌گردد.

از سویی هم مهناز موزون خبرنگار بیان شمال می گوید:” با آنکه خودم  در دفتر کاری ام  مشکلی ندارم، اما نظر به چشم دیدی که دارم،  احساس می کنم  بیشتری از زنان خبرنگار در پست های موقتی، افتخاری و یا هم با کمترین معاش مجبوراند کار کنند.”

موزون می افزاید که نبود کار سبب شده تا تعداد زیادی  از خبرنگاران زن با  حجم کاری زیاد و معاش اندک در رسانه های محلی کار نمایند.

مهناز که بیش از 5 سال تجربه کاری را در رسانه های مختلف این ولایت دارد می گوید که گزارشگری میدانی و میان مردم و کمره به دست داشتن یک کار مشکل است زیرا به جامعه سنتی و عقب مانده ای مانند افغانستان هنوز هم این امر عادی نشده است.

انوشه انصاری مدیر خبر  تلویزیون اریانا در بلخ می گوید که  ناامنی، یکی ازچالش های دیگر فرا راه خبرنگاران زن می باشد. برای خبرنگاران زن ناامنی در مقایسه به خبرنگاران مرد، مشکلات بیشتری را ایجاد می کند. خبرنگاران زن نمی توانند به مناطق دور دست‌ رفته و گزارش تهیه کنند. به همین دلیل، در رسانه‌های ولایتی، حضور زنان در نقش خبرنگار و گزارشگر بسیار محدود است.

انصاری می افزاید که همچنان عدم اعتماد بالای کار زنان، مشکل عمدۀ دیگر است، اکثریت برنامه ‌های مهم و جدی به ویژه برنامه‌های سیاسی توسط مردان گردانندگی می ‌شوند و کمتر زنی را می‌ توان شاهد بود که در نقش مجری این گونه برنامه‌ها ظاهر شود  این نشان می‌دهد که نگاه مدیران رسانه‌ها به زنان، برخوردار از نوعی بی ‌اعتمادی نسبت به توانایی‌های زنان است.

این درحالیست که با این همه مشکلات؛ زنان همواره تلاش کرده و می ‌کنند که در راستای اطلاع رسانی سهم فعال داشته باشند و کمترین خواست و آرزوی شان این است که در جریان فعالیت رسانه‌ ای شاهد تبعیض جنسیتی نباشند.

گزارش: مرسل امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *