قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / هیچ خبرنگار مسلکی زن در فراه وجود ندارد

هیچ خبرنگار مسلکی زن در فراه وجود ندارد

۱۲ نوامبر/ ۲۱ عقرب ۱۳۹۷

در ولایت فراه پنج رسانه صوتی و یک رسانه تصویری وجود دارد که تنها سه دختر خانم در دو رسانه آن مشغول پیشبرد برنامه های تفریحی هستند و به گفتۀ مسوولان رسانه ها، هیچ خبرنگار مسلکی زن در این ولایت  وجود ندارد.

سال گذشته تعداد زیادی از بانوان در رسانه های فراه مشغول کار بودند ، اما در این اواخر نقش شان نسبت به سال گذشته کمرنگ شده است.

بیشتر بانوان خبرنگار علت اصلی کمرنگ شدن سهم شان را  در رسانه های این ولایت ، تهدیدات امنیتی، مشکلات اقتصادی رسانه ها، عدم فرصت های شغلی در رسانه ها، عدم دسترسی به اطلاعات، رسم و رواج های ناپسند، مخالفت های فامیلی و تبعیض جنسیتی عنوان می کنند.

مرسل تیموری یکی از بانوان خبرنگار می گوید که برای زنان خبرنگار زمینۀ آموزش  مسلکی و فرصت های شغلی وجود ندارد.

وی می افزاید که ادارات دولتی دسترسی آنها را به اطلاعات اندک کرده و اجازه  نمی دهند به راحتی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در کنار این، هیچ توجهی به وضعیت بانوان خبرنگار در این ولایت وجود ندارد.

وی از نهاد های دولتی و نهاد های حامی خبرنگاران می خواهد تا برای بهتر شدن وضعیت بانوان خبرنگار اقدامات بهتری را روی دست گیرند.

نسیمه احمدی یک تن از بانوانی که فعلا در یکی از رسانه های فراه، مشغول کار است می گوید:” چالش هایی که سد راه بانوان خبرنگار وجود دارد، عبارت از جنگ ، ناهنجاری های فرهنگی، عدم آگاهی مردم و نبودن بودجه کافی در رسانه ها می باشد که باعث شده تا تعداد زیادی از بانوان، کار در رسانه ها را ترک نموده و به شغل دیگری رو آورند.”

در این زمینه الهام امینیی که قبلا در یکی از رسانه های این ولایت فعالیت داشت، می گوید که علاقۀ زیاد  به کار خبرنگاری دارد  و می خواهد با استفاده از این مسلک، مصدر خدمت به مردم و بخصوص زنان شود، اما نبود امکانات و بودجه کافی در رسانه ها و به تعویق افتادن معاشات شان، باعث شده تا کار در رسانه را ترک کند.

احمد شاه فطرت مسوول رادیو تلویزیون دنیای نو، ضمن تایید این چالش، خاطر نشان می سازد که در این اواخر نقش زنان در رسانه های فراه  نسبت به سال گذشته کمرنگ گردیده است.

وی می افزاید که دلیل عدم و کاهش حضور زنان در رسانه ها،  نبود امنیت و مشکلات اقتصادی در رسانه ها بوده که مانع کار آنها گردیده. به گفتۀ وی در نهایت اگر وضعیت همین قسم ادامه پیدا کند هیچ زنی در رسانه های فراه فعالیت نخواهد کرد.

در همین حال وحید سکوت مسوول کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران می گوید:”زنان خبرنگار در این ولایت با چالش های زیادی دست و پنجه نرم می کنند که ما همه روزه شاهد کم شدن حضور زنان در رسانه های این ولایت هستیم.”
وی یاد آور شد که قبلا تعداد زیادی از زنان در رسانه ها کار می کردند و حال به خاطر نبود امکانات مالی رسانه ها و وضعیت بد امنیتی مجبور به ترک وظیفه شدند. به گفتۀ وی در این اواخر ناامنی در فراه به اوج خود رسیده و این باعث شده تا زنان از رسانه ها فاصله بگیرند و فعالیت کمتری داشته باشند.

این در حالی است که زنان علاقمند کار در رسانه ها اند، چون حضور زنان در رسانه ها باعث انعکاس صدای زنان دیگر گردیده و مشکلات شان به سمع مسوولان نهاد های مربوطه رسانیده می شود.

گزارش: پریسا رحمانی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

مقامات محلی و مخالفان آنها در بغلان: مصوونیت جانی خبرنگاران هدف ماست

بغلان ۶ اگست/ ۱۵ اسد ۱۳۹۸ با وجود که مقامات محلی و طالبان در بغلان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *