قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران خواستار رسیدگی به دوسیه های قتل ژورنالیستان اند

خبرنگاران خواستار رسیدگی به دوسیه های قتل ژورنالیستان اند

۳نوامبر/۱۲ عقرب ۱۳۹۷

تعدادی از خبرنگاران در روز جهانی پایان معافیت جرایم بر ضد خبرنگاران، از عدم رسیدگی به دوسیه های قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه یی شاکی اند.

افغانستان یکی از کشورهای خطرناک برای کار خبرنگاری در جهان به شمار می‌رود. در کنار این، معافیت از مجازات عاملان خشونت در برابر خبرنگاران، یکی دیگر از چالش‌های جدی است.

طی اضافه تر از یک و نیم دهه اخیر در کشور، بیشتر از ۱۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه یی کشته شده اند؛ اما بررسی های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که از این تعداد، تنها عاملان پنج قضیه بر اساس حکم محکمه مجازات شده اند.

نبیلا سراج خبرنگار مرکز فکر، به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که به دوسیه های قتل خبرنگاران در کشور رسیدگی نشده، ما خواهان به محاکمه کشاندن عاملان این قتل ها استیم.

به گفته وی ۱۵ سال از قتل خانم ذکیه ذکی( صاحب امتیاز رادیو صلح در جبل سراج) سپری می گردد، ولی تا هنوز هم به قضیه آن رسیدگی صورت نگرفته و عاملان آن به محکمه معرفی نشده اند.

محمد فیصل نوید خبرنگار محلی تلویزیون یک در غزنی، ضمن نگرانی از عدم رسیدگی به دوسیه های خبرنگاران و کارمندان رسانه یی می گوید که افغانستان کشور پر خطر برای خبرنگاران می باشد. دولت و نهاد های حامی خبرنگاران باید راه حل های عملی را جهت کاهش این مشکلات روی دست گیرند. به گفته وی تنها در سال روان میلادی که هنوز پایان نیافته، چهارده خبرنگار در کشور و بیشتر در رویدادهای هراس افگنانه جان باخته اند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان طی مراسمی که توسط کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان در کابل برگزار گردیده بود، بر پایان معافیت عاملان خشونت در برابر خبرنگاران تاکید کرد.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان ضمن سخنانش گفت:”این یک واقعیت غم انگیز است که جنایت‌ها در برابر خبرنگاران در افغانستان، در سطح بالا قرار دارد. برخی از این جنایت‌ها به ویژه قتل‌ ها، هدف قرار دادن خبرنگاران حساب شده و عمدی می باشد. من عمیقا برای خبرنگارانی که کشته شده اند متاثر بوده، ادای احترام می‌کنم. آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان نیاز یک جامعۀ باز است و این ارزش ها نباید در معرض خطر قرار گیرند.” سرمنشی سازمان ملل گفت که وقتی خبرنگاران هدف قرار می‌گیرند، در کل یک جامعه قیمت آن را می‌پردازد. خبرنگاران زیادی مورد حمله قرار گرفتند. انجام دهندگان این جنایت ها نباید خارج از پنجه قانون بمانند و فرهنگ معافیت از مجازات نیز باید پایان یابد.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید که نگهداری دست آورد آزادی بیان، خط سرخ حکومت وحدت ملی است و تا هنوز تلاش‌های زیادی برای حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان صورت گرفته است.

آقای دانش از جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل متحد نیز می‌خواهد که بر ضد هراس افگنان و حامیان آنان که عامل اصلی خشونت و کشتار خبرنگاران استند، اقدام جدی کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن اعلامیه ای بر پایان دادن به فرهنگ معافیت از مجازات تاکید کرده می گوید که ۹۵ درصد عاملان کشتار خبرنگاران از مجازات معاف بوده اند.

در بخشی از اعلامیه که توسط احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان به خوانش گرفته شد آمده:”متاسفانه با وجود تلاش های صورت گرفته از سوی کمیته مشترک امنیت و مصوونیت خبرنگاران، وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی در این زمینه نتوانسته اند به مسوولیت خود در راستای تشکیل دوسیه و پیگیری قضایای کشتار خبرنگاران و کارمندان رسانه یی به درستی عمل کند و ناکام بوده اند و حتی نیروهای ناتو که در چند مورد متهم به قتل خبرنگاران هستند، حاضر به همکاری نشده اند.”

اعلامیه می افزاید:”افغانستان در زمینه قوانین مرتبط با کار رسانه یی پیشرفت خوبی داشته است و مقام های عالی رتبۀ حکومت همواره از تعهد سیاسی خود در دفاع از خبرنگاران و رسانه های آزاد سخن زده اند؛ اما متاسفانه در عمل گام های سازنده برداشته نشده است و لازم است که به فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران پایان داده شود.”

به گفته قريشى، فرهنگ معافیت از مجازات در افغانستان برای جامعه رسانه ای قابل تحمل نیست و ادامه این روند به فعالیت حرفه ای خبرنگاران و رسانه ها در کشور آسیب جدی می رساند.

این در حالی است که از سال ۱۳۷۳ هجری خورشیدی تا سال ۱۳۹۷، تعداد ۱۰۴ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شده اند که ۱۵ تن شان زنان هستند. افزون بر این در این مدت دو خبرنگار افغان نیز در پاکستان کشته شده اند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *