قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سهم زنان در انتخابات مجلس نمایندگان ۱۳۹۷

سهم زنان در انتخابات مجلس نمایندگان ۱۳۹۷

کابل

۲۳ اکتوبر/ اول عقرب ۱۳۹۷

 زنان افغان با وجود تهدیدات، ناامنی و چالش های اجتماعی در انتخابات پارلمانی سال۱۳۹۷شرکت نموده و به نمایندۀ مورد نظر خود رای دادند.

در حالی که وضعیت زنان زیاد خوشایند نیست و خبر خشونت‌های مختلف علیه زنان هر روز از رسانه‌ها شنیده می‌شود، ولی زنان افغان باور دارند که بر اساس تجربه، تنها یک زن می‌تواند دغدغه‌های آن‌ها را حس کند. با درک این مسئله سهم زنان در همه امور سیاسی و اجتماعی روبه افزایش و بهبود است.

ملالی یعقوبی که خانم خانه بوده و در ناحیه چهارم شهر کابل زندگی می کند، در روز رای دهی انتخابات مجلس نمایندگان ۲۸میزان اشتراک کرده و به کاندید مورد نظرش رای داده. به گفته این خانم:” من این بار برای یک کاندید زن رای دادم زیرا باور دارم که تنها یک زن می تواند مشکلات و درد های زنان دیگر را درک کند.”

خانم یعقوبی به این باور است که زنان در سطح تصمیم گیری ها می توانند مشکلات و چالش هایی را که سد راه زنان در کشور است کاهش داده  و برای زنان دیگر که تا هنوز از حقوق خود آگاهی ندارند موثر واقع شوند.

ولی نباید فراموش کرد که مشکلات و چالش هایی هم در این راستا وجود دارد. در رابطه شکوفه که باشنده کارته نو می باشد، می گوید که او بی‌سواد است و شوهرش عکس نامزد مورد نظرش را به او نشان داد تا در روز انتخابات رای دهد. خانم شکوفه می گوید: “در انتخابات قبلی شرکت نکردم، ولی در این انتخابات شوهرم در تذکره ام استیکر زد و گفت باید به نامزد مورد نظر او رای بدهم.”

ناگفته نباید گذاشت که تهدیدات امنیتی و حوادث تروریستی نیز مانع رای دادن بیشتر از شهروندان به خصوص زنان گردید، مریم جانباز که معلم یکی از مکاتب خصوصی است می گوید:” برادر و پدرم صبح زود به خاطر رای دادن به مسجد پیش خانۀ ما رفته بودند چند لحظه بعد صدای انفجار شنیده شد همه ما سراسیمه به طرف مسجد رفتیم و خبر شدیم که آنجا راکت خورده است ،همه مردم کوشش داشتند تا از حال اعضای خانواده شان که به رای دادن رفته بودند خبر شوند، خوشبختانه پدر و برادرم سلامت بودند ولی بعد از آن همگی وحشت زده شدند و هیچ کس از خانوادۀ ما ، حتا مردم کوچه ما هم به رای دادن نرفتند.”

همچنان بعضی از خانم ها از مشکلات تخنیکی و نا وقت باز شدن مراکز انتخاباتی شاکی بودند و می گفتند که این بی نظمی و بی برنامه گی کمسیون مستقل انتخابات نه تنها باعث ضیاع وقت آنها گردیده، بلکه مانع استعمال رای شان نیز شد. در این رابطه ناهید باشنده ناحیه ۱۱ شهر کابل می گوید:” صبح وقت رفتم که رای بدهم از ۸ صبح تا ساعت ۱۱ منتظر ماندم، اول خو کارمندان مرکز حضور نداشتند و بعدا زمانیکه سایت باز شد سیستم رای دهی شان فعال نشده بود و ما را گفتند که بروید بعد از چاشت دوباره بیایید، من و دیگر خانم های منطقه ما که به رای دادن رفته بودیم به خانه آمدیم و نخواستیم دوباره آنجا رفته و وقت ما را ضایع کنیم.”

ولی مسوولان کمسیون مستقل انتخابات، با پزیرفتن مشکلات تخنیکی در جریان پروسه رای دهی ،  سهم زنان را قناعت بخش خوانده می گوید که زنان با اشتراک در انتخابات در تعیین سرنوشت شان نقش سازنده ای  را ایفا نمودند.

عبدالبدیع صیاد، رییس‌ کمسیون مستقل انتخابات می‌گوید که در انتخابات روز شنبه (۲۸میزان) بالاترین میزان مشارکت رای‌دهند‌گان به ترتیب در کابل، هرات، دایکندی، ننگرهار و کمترین در ارزگان بوده‌ که تمام ولایات کشور شاهد حضور گستردۀ زنان در پروسه رای دهی می باشد.

به گفتۀ آقای صیاد، بیشترین حضور زنان در جوزجان بود که ۵۳ درصد را نشان می دهد و پایین‌ترین میزان مشارکت زنان در زابل دیده شده که ۹ درصد می باشد.

گفتنی است که تاثیر آرای زنان برای هر یک از نامزدها می‌تواند سرنوشت ساز باشد، اما آنچه روشن نیست این است که آرای زنان چه تاثیری بر سرنوشت خود آن‌ها خواهد داشت؟

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *