قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نقش خبرنگاران در گزارش دهی از انتخابات

نقش خبرنگاران در گزارش دهی از انتخابات

 

۲۲ اکتوبر/ ۳۰ میزان ۱۳۹۷

رسانه ها و گزارشگران بخصوص بانوان خبرنگار در بخش آگاهی دهی و اطلاع رسانی از انتخابات مجلس نمایندگان که در ۲۸ میزان سال روان برگزار گردید، نقش اساسی و مهمی را بازی کردند.

در جریان مبارزات انتخاباتی و روز رای دهی مردم اخبار مربوط به انتخابات را از منابع مختلفی دنبال کردند که رسانه های تصویری، صوتی، چاپی و شبکه های اجتماعی از این منابع می باشند که گزارشگران خصوصا خبرنگاران زن کوشیدند، تا در عرصه اطلاع رسانی به موقع و گزارش دهی از جریان انتخابات برای مردم زحمات را متحمل شوند.

از اینرو حسیبا اټکپاله گزارشگر تلویزیون طلوع که برای گزارش دهی از جریان انتخابات به ننگرهار سفر کرده بود، به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که با وجود بی نظمی، مشکلات تخنیکی و چالش های امنیتی که در جریان انتخابات وجود داشت، باز هم کارمندان دولتی، نیروهای امنیتی و سخنگوها به نحو بهتر معلومات و اطلاعات را حتا از طریق تلیفون به دسترس خبرنگاران قرار می دادند و هیچ نوع مانع مقابل گزارش دهی خبرنگاران، به خصوص بانوان خبرنگار در دسترسی به منابع وجود نداشت.

بانو اټکپاله در رابطه به نحوه برخورد مردم با بانوان خبرنگار گفت:” لباسی که پوشیده بودم مخالف عرف و عنعنات مردم ننگرهار بود، ولی خود را نسبت به کابل خیلی راحت حس می کردم و هیچ نوع ممانعت، آزار و اذیت برای بانوان خبرنگار وجود نداشت.”

همچنان فرحناز فروغ خبرنگار تلویزیون زن که در یکی از مراکز رای دهی در غرب کابل جهت تهیه گزارش از جریان پروسۀ رای دهی رفته بودُ گفت که تمام امکانات تخنیکی و مصوونیتی از جانب رسانه برایش آماده شده بود.

به گفته بانو فروغ از این که وی صبح زود به محل رفته بود و هنوز بیشتر مردم نیامده بودند، به ممانعت افسر پولیس برخورد به گفته وی:” پولیس گفت تو اینجا چه می کنی، برایش گفتم من خبرنگار هستم و برای تهیه گزارش اینجا آمده ام، بعدا افسر پولیس کارت هویت مرا بررسی کرد و زمانیکه مطمین شد که خبرنگار هستم، دیگر مانع کارم نشد.”

محبوبه کریمی خبرنگار رادیو کلید که از مراکز رای  دهی گزارش دهی می کرد گفت که برخورد مردم و نیروهای امنیتی با خبرنگاران خوب بود ولی کارمندان کمیسیون و ناظران معلومات را به دسترس خبرنگاران قرار نمی دادند و اجازۀ ورود به داخل مرکز را نمی دادند و فکر می کردند که رسانه ها حق طلب معلومات را ندارند.

صدیق الله توحیدی رییس اجرایوی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان طی یک مصاحبه اختصاصی در این رابطه به مرکز گفت که نحوۀ پوشش رسانه ها از انتخابات سال ۲۰۱۸ با انتخابات سال های قبل تفاوت ندارد، از زمان ثبت نام و مبارزات انتخاباتی تا روز انتخابات و زمان تمدید روز رای دهی، رسانه ها نقش اطلاع رسانی شان را به وجه خوبتر انجام دادند.

همچنان به گفته آقای توحیدی رسانه ها بود که تخلف ها و شکایات مردم  را در جریان انتخابات به سمع کمیسیون مستقل انتخابات رسانید و این کمیسیون را وادار کرد تا نشست های پی در پی را با رسانه ها داشته باشد و از تخلف ها و رسیدگی به شکایات گزارش دهی کند.

وی در رابطه به تدابیری که جهت مصوونیت خبرنگاران در جریان پروسه رای دهی اتخاذ گردیده بود گفت:” قبل از انتخابات ۲۸ میزان کمیته با نیروهای امنیتی و وزارت داخله تماس گرفته بود تا در جریان انتخابات برای خبرنگاران و گزارشگران تهدیدات رخ ندهد و در ساحۀ انتخابات با خبرنگاران همکاری صورت گیرد.”

به گفته آقای توحیدی رسانه ها با هماهنگی وزارت داخله از نشر گزارشات در رابطه به حوادث تروریستی خود داری کردند چون باعث مغشوش شدن اذهان عامه می گردید. در کل رسانه ها بُعد تشویقی را پیش می بردند و مردم را جهت اشتراک در انتخابات تشویق می کردند.

همچنان آقای توحیدی افزود:” این یگانه انتخاباتی بود که تنها دو مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت گردیده است. یکی خبرنگار محلی در لوگر که بالای موترش شلیک گلوله صورت گرفت که خوشبختانه از حمله جان به سلامت برد و خبرنگار دیگر در کاپیسا که توسط یکی از کاندیدان، مورد لت و کوب قرار گرفته بود.”

این در حالی است که رسانه ها در انتخابات نقش چند بُعدی را ایفا می کنند. از یک سو، خواسته ها و آرای مردم و دیدگاه سیاسی و اجتماعی آنها را به مسوولان انتقال داده و به عنوان سخنگوی مردم و افکار عمومی فعالیت می کنند و از سوی دیگر، تاثیرات و نتایج نظرات مردمی را در سیاست ها و فعالیت های کشور به نمایش می گذارند.
گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *