قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم دسترسی به اطلاعات، مانع کار گزارشگران تحقیقی

عدم دسترسی به اطلاعات، مانع کار گزارشگران تحقیقی

هرات

۲۲ اکتوبر/۳۰ میزان ۱۳۹۷

عدم دسترسی به اطلاعات در کنار تهدیدات امنیتی، تبعیض جنسیتی و عدم مصوونیت شغلی، مانع  کار بانوان گزارشگر تحقیقی در هرات گردیده است.

شماری از بانوان خبرنگار هرات  که گزارشات تحقیقی تهیه می کنند از موجودیت برخی چالش ها و مشکلات برای پیش برد کارهای گزارشی خود شکایت دارند.

گزارشات تحقیقی نیاز به تجسس و داشتن اسناد معتبر و مستند دارد. بانوان خبرنگاری که در هرات گزارش های تحقیقی تهیه می نمایند می گویند، با چالش های زیادی مواجه اند. از یک سو مردم به خبرنگاران بانو دید مثبتی ندارند و از سوی دیگر به چالش عدم دسترسی به اطلاعات نیز روبرو اند.

سمیه ولیزاده گزارشگری که گزارش تحقیقی تولید می کند، می گوید که مهم ترین مشکل در تهیه گزارش هایش، عدم دسترسی به اطلاعات است. او دلیل این امر را داشتن نگاه تبعیض آمیز جنسیتی نسبت به خبرنگاران زن در به دست آوردن اطلاعات از مسوولین و منابع می داند.

مسوولین دولتی طوری که اطلاعات را در اختیار خبرنگاران مرد قرارمی دهند برای خبرنگاران زن اطلاعات نمی دهند و یاهم اطلاعات درستی برای بانوان داده نمی شود. حتی در کنفرانس هایی که از طرف عالمان دین برگزار می شود برای خبرنگاران زن اجازه اشتراک داده نمی شود.

بانو ولیزاده می افزاید:” مشکل دیگر خبرنگاران، عدم مصوونیت شغلی آنها است، زیرا مسوولان رسانه ها هر وقتی که میل شان بود قرارداد عقد می کنند و هروقت هم که بخواهند قرارداد را لغو می کنند.

یکی دیگر از مشکلات خبرنگاران در کشور تهدیدات امنیتی است. افغانستان نیز یکی از کشورهای خطرناک جهان برای خبرنگاران ازلحاظ امنیتی می باشد.

سودابه احراری گزارشگردیگری است که مهمترین مشکل فرا راه تهیه گزارش های تحقیقی را، تهدیدات امنیتی عنوان می کند.

وی می گوید:” بیشترین تهدیدات امنیتی از سوی کسانی است که طرف مقابل گزارش هستند و آنها نمی خواهند که اطلاعاتی در باره شان فاش شود و به این دلیل خبرنگاران را تهدید می کنند.” بانو احراری یکی دیگر ازمشکلات در  تهیه گزارش های تحقیقی  را عدم دسترسی به اطلاعات می داند.

او می گوید:” در صورتی که قانون حق دسترسی به اطلاعات هم  وجود دارد، بازهم منابع پاسخ گویی نمی کنند و حتی بعد از بارها مراجعه به مسوولان دولتی بازهم  یا اطلاعات نمی دهند یا اطلاعات درستی در اختیار ما قرار نمی دهند.”

این بانوان از دولت و دیگر سازمان های مدافع رسانه ها و بانوان می خواهند که به مشکلات شان رسیدگی شود. اما براساس قانون، دولت مکلف است تا ازخبرنگاران حمایت نموده  و مصوونیت آنها را تامین نماید.

جيلاني فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید:”هیچ کس حق تبعیض علیه خبرنگاران را ندارد و اگرکسی در این باره شکایتی داشته باشد که با او برخورد تبعیض آمیزی صورت گرفته، با شخص تبعیض کننده برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.”

آقای فرهاد می افزاید:” اگرکسی بخواهد به خبرنگاران اطلاعات ندهد در واقع در مقابل قانون حق دسترسی به اطلاعات ایستادگی کرده است این چنین فردی از نظر قانون متخلف است و با این افراد برخورد قانونی صورت خواهد گرفت .

در همین حال مونسه حسن زاده مسوول کمیته مشترک امنیت و مصوونیت خبرنگاران در هرات می گویند که در ترکیب کمیته، بخش رسیدگی به جرایم وجود دارد، درصورتی که خبرنگاری  مورد تهدید قرار می گیرد، باید مشکل خود را به صورت مکتوب به این بخش تسلیم نماید و ما با تماس به امنیت ملی در مدت یک روز به مسئله این خبرنگار رسیدگی و مشکل را پیگیری خواهیم نمود.

در حال حاضر در هرات تنها تعداد پنج بانو به تهیه و تولید گزارش های تحقیقی می پردازند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *