قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / روز جهانی دسترسی به معلومات از طرف دفتر یونسکو تجلیل گردید

روز جهانی دسترسی به معلومات از طرف دفتر یونسکو تجلیل گردید

 

 

کابل

۱۰ اکتوبر/ ۱۵ میزان ۱۳۹۷

خانم پاتریشیا مک فلیپس رییس دفتر یونسکو در افغانستان در روزجهانی حق دسترسی به معلومات گفت که تصویب این قانون دست آورد بزرگ برای حکومت افغانستان است.

وی ضمن تبریکی تصویب قانون حق دسترسی به اطلاعات گفت که خوشحال است از این که افغانستان از ۱۷هدف انکشافی پایدار حمایت می کند که هدف ۱۶آن در رابطه به حق دسترسی به معلومات است که تصویب این قانون بزرگترین موفقیت در هدف می باشد.

سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ طی سخنانش در مراسم تجليل از روز جهانی دسترسی به معلومات گفت که این وزارت موفق به ارزیابی ۵۶ اداره شده که حدود  ۸۰ درصد این ادارات مرجع خاص برای ارایه اطلاعات را دارند. ولی این ادارات ظرفیت ارایه معلومات را به مراجعه کننده ها ندارند.

به گفته آقای سانچارکی عدم تشکیل خاص در این مراجع و نداشتن آگاهی در مورد قانون معلومات در ادارات، مانع تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات گردیده است که تطبیق این قانون نیاز به میکانیزم مشخص آگاه دهی در ادارات دارد.

مصطفی مستور وزیر اقتصاد ضمن سخنانش در تجلیل از روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات گفت که با رشد سریع رسانه ها تقاضای دسترسی به اطلاعات نیز از سوی مردم بیشتر شده است و رسانه ها باید از نشر معلومات جانب دارانه خود داری نمایند، به خصوص در چنین زمانی که فضای افغانستان به صورت کل سیاسی است و مردم به معلومات مکمل و دقیق نیاز دارند.

از سوی دیگر سید اکرام افضلی سرپرست کمسیون نظارت دسترسی به معلومات در کنفرانس گفت:”  توسعه برای مردم است و اگر دسترسی به اطلاعات نباشد، توسعه معنایی ندارد. توسعه پایدار و معنی دار توسعه ای است که مردم نیز سهیم و شریک آن پروسه باشند، توسعۀ مردم افغانستان چیزی نیست که نادیده گرفته شود.”

به گفته وی روش تطبیق پروژه‌های انکشافی در چهارده سال گذشته بیشتر طوری بوده که وزارت‌خانه‌ها، نهادهای غیردولتی و بین المللی  آن را به صورت یک طرفه طرح و تطبیق می‌کردند. به همین دلیل شفافیت و کیفیت در پروژه‌ها وجود نداشت زیرا مردم از آن نظارت نمی‌کردند، چون در مورد آن نمی‌دانستند.

وی همچنان تاکید کرد که مردم باید از جزییات پروژه‌های انکشافی آگاه باشند و در تطبیق موثر و شفاف آن کمک نمایند زیرا به گفته وی اطلاعات تنها مربوط به رسانه ها و جامعه مدنی نیست، مردم نیز حق دارند تا برای شان پاسخ داده شود .

گفتنی است که اهداف توسعه پایدار در عرصۀ پایان دادن به فقر، مبارزه با گرسنگی، دسترسی به خدمات صحی، تعلیم و تربیه با کیفیت، برابری جنسیتی، دسترسی به آب پاک و انرژی ارزان و برخورداری از شغل و درآمد، اهدافی اند که در این سند ذکر شده است. کشورهای عضو سازمان ملل متحد باید اطمینان دهند که تا سال ۲۰۳۰ به همه این اهداف دست می‌یابند.

گزارش: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی ۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸   شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *