قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تهدیدات امنیتی مانع کار بانوان ژورنالیست

تهدیدات امنیتی مانع کار بانوان ژورنالیست

هرات

۳ اکتوبر/ ۱۱ میزان

تهدیدات امنیتی، آزار و اذیت های روی جاده و سرک  و چالش های خانوادگی در هرات مانع بزرگ کار بانوان خبرنگار گردیده است.

در جامعه سنتی همچو هرات، زنان به خصوص بانوان ژورنالیست همواره مورد آزار و اذیت های روی جاده و سرک  و تهدیدهای امنیتی قرار گرفته اند که این همه، همواره مانع فعالیت و پیشرفت شان در عرصۀ کارهای رسانه ای گردیده است.

در همین حال سما سپهری کارمند تلویزیون محلی هرات مهمترین مشکل اش را تهدیدات امنیتی عنوان نموده می گوید که بارها از سوی یک تعداد افراد تهدید شده تا از کارش دست بکشد.

وی همچنان می افزاید که ظاهر شدن در پردۀ تلویزیون مشکلات فراوانی را برایش ایجاد کرده است. زیرا به گفته وی:” زمانی که یک دختر در تلویزیون کار می کند، مردم با دید منفی به او می نگرند، که گویا تلویزیون جای بد برای خانم ها است و در جامعه هرات خیلی از مردها دوست ندارند چهره همسر یا خواهرشان روی پردۀ تلویزیون ظاهر گردد.”

بانو سپهری می گوید که چند تن از دوستانم را می شناسم؛ با وجود این که علاقۀ زیاد به کار رسانه ای داشتند اما به دلیل مخالفت های خانوادگی رسانه ها را ترک کرده اند.

‌‍‍‌‎ سهیلا صمیم نیز که در یکی از رسانه های دیداری ، گوینده برنامه اجتماعی و خبری است کوچه  آزاری را چالش بزرگ برای بانوان ژورنالیست عنوان می کند.

وی می گوید:”زمانی که بیرون از دفتر یا خانه  میروم مردم دید عجیبی دارند و با صدای بلند صدا می زنند و رشخندی می کنند، ولی با وجود این همه چالش ها به کارم علاقه دارم و نمی خواهم آنرا ترک کنم.”

وی از دولت و دیگر سازمان های حمایت کنندۀ خبرنگاران می خواهد که زمینه فرهنگ سازی درست را در جامعه روی دست گیرند. برای مردم آگاهی داده شود، و جلب و جذب بانوان در رسانه ها زیاد گردد،  تا مردم تشویق شوند و به دختران شان اجازه کار در رسانه ها را بدهند.

نوراحمد کریمی مدیر اطلاعاتی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می گوید که مشکلات زیادی فرا روی بانوان خبرنگار در رسانه های دیداری وجود دارد.

یک تعداد اندکی از بانوان فعال در رسانه های دیداری حاضر به درج شکایات شان در ادارات دولتی می شوند، زیرا خانواده های شان آنها را مجبور به ترک وظیفه های شان در رسانه های دیداری می کنند.

وی می افزاید:” این مشکلات از طرف اعضای فامیل و یک عده افرادی که نمی خواهند بپذیرند بانوان در رسانه های دیداری فعالیت کنند، ایجاد شده و این امر باعث شده تا یک تعداد بانوان از فعالیت در رسانه های دیداری کناره گیری کنند.”

آقای کریمی می افزاید:” ریاست اطلاعات و فرهنگ همیشه کوشش نموده تا با برگزاری ورکشاپ ها ، کنفرانس ها و برقراری ارتباط با سازمان های حمایت کننده بانوان، زمینه فعالیت بانوان را در رسانه های دیداری فراهم کند.”

وی بهترین راه برای حضور بانوان در رسانه های دیداری را بسیج عمومی و فرهنگ سازی در بین جامعه می داند و در این امر نقش علما ، اساتید پوهنتون ها و مکاتب را مهم  و ارزنده می خواند.

اما در کنار اداره اطلاعات و فرهنگ، کمیته مشترک امنیت و مصوونیت خبرنگاران نیز در زمینۀ حفظ امنیت و مصوونیت خبرنگاران فعالیت می کند.

مونسه حسن زاده معاون والی که در راس این کمیته کار می نماید می گوید:” خوب است بانوان عکاس با داشتن کارت خبرنگاری ، به دنبال سوژه باشند که بعدا برایشان مشکلی ایجاد نشود ، اما اگر کدام مورد آزار و اذیت از سوی بانوان عکاس به آنها راجع شود، مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.”

هم اکنون در شهر هرات نزدیک به ۲۰ رسانۀ تصویری فعالیت دارند که حضور بانوان در این رسانه ها کم رنگ می باشد.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی ۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸   شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *