قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / کمپاین مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان : به نمایندگانی رای دهید که از حقوق زنان روزنامه‌نگار حمایت می‌کنند

کمپاین مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان : به نمایندگانی رای دهید که از حقوق زنان روزنامه‌نگار حمایت می‌کنند

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان، به ادامه کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها ، به خاطر حمایت و دفاع  بیشتر حقوق خبرنگاران زن ، کمپاین «به کاندیداهایی رای دهید که از حقوق زنان روزنامه‌نگار حمایت می‌کنند» را امروز ۴ میزان / تله ۱۳۹۷ آغاز می ‌کند.

هدف از این کمپاین بهرمند شدن از سهم بیشتر زنان درانتخابات و حمایت از کاندیدان زن  و مردی است که از حقوق زنان به شکل کلی به ویژه زنان خبرنگار دفاع می‌کنند.  این کمپاین می خواهد که نمایندگان در آینده بتوانند کمی و کاستی های که در قوانین موجود است، کامل بسازند. بسیاری از قوانین أفغانستان در باره حقوق زنان کامل نیست بخصوص در مورد حقوق و مصوونیت خبرنگاران زن هیچ  مورد مشخص ذکر نشده است.

بنا بر گزارش سازمان ملل در سال گذشته ارقام خشونت علیه زن ۸۷ در صد نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است. علاوه بر خلا قانونی اما تجربه نشان داده است بیشترعاملان خشونت و آزارگری علیه زنان مجازات نمیشوند.

مرکزحمایت از زنان خبرنگار در أفغانستان هم چنان بر مبنای کار روزانه خود و با اتکا بر تحقیقی که  سال قبل در مورد  شمار و وضعیت ژورنالیستان زن انجام داده بود، در باره افزایش خشونت علیه زنان خبرنگار ابراز نگرانی کرده بود.  وضعیت بد خشونت علیه زن و بیشتر شدن اشکال ان که مانع حضور و سهم زنان بخصوص بانوان خبرنگار در جامعه شده است. جهت حل این چالش و اعمال زشت  فرا روی زنان، پیشنهادات ذیل را ارایه می نماید تا از طریق نمایندگان در مجلس آینده در قوانین گنجانیده شود.

قانون جاری منع خشونت علیه زن دارای کاستی های است که برای مبارزه باخشونت و آزارگری علیه زنان تکمیل شود. این قانون تعاریف مشخصی از آزارگری علیه زنان ندارد. مثلا در ماده پنجم این قانون، 21 مورد خشونت پنداشته شده است که متاسفانه بعضی واضح نیست و در مورد ازار و اذیت نیز صراحت ندارد.

– این قانون باید کنوانیسون های بین المللی را که افغانستان امضا کرده است، تمام در بر گیرد، از ان جمله کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زن که  افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی عضو ان شده است که تعاریف کاملتری از خشونت و آزارگری علیه زنان دارد.

قانون  جدید باید  تعریف روشنی از آزار جنسی ارائه کند. از جمله  هر گونه رفتار نخواسته با ماهیت جنسی  اعم از کلامی، غیر کلامی و جسمی (استفاده از الفاظ رکیک و شوخی‌ با مضامین جنسی،  تماس فزیکی یا لمس کردن بدن ،ایجاد ترس و ناراحتی، کنایه گفتن و نگاه شهوت‌آمیز، تعقیب کردن،نزدیک شدن زیاد به بدن زن، وعده‌ی استخدام یا ارتقا با مطالبه‌ی جنسی ارتباط و ازارهای غیر مسلکی آنلاین/ تیلفونی و…..) تعریف و برای هر کدام مجازات در نظر گیرید.

– قانون  جدید  باید توانمند کردن زنان با استخدام خبرنگاران زن بر اساس شایستگی و استعدادشان، حضور الزامی زنان در مدیریت‌های تصمیم گیری و شامل ساختن زنان مجرب درمدیریت رسانه را به گونه حقوقی تضمین کند.

– قانون  جدید  باید برابری حقوق و امنیت زنان و به ویژه زنان خبرنگار در تحریره ها و در مناطق ماموریت را تضمین کند

– قانون  جدید باید  نکوهش و مجازات آشکار و تعین جزای انظباطی برای عاملان آزار و اذیت جنسی در محل کار که  رسانه را نیز در بر می‌گیرد جهت کاهش این اعمال زشت ، غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای در نظر گیرید.

– قانون  جدید  باید ایجاد کمیته‌ای با رعایت تناسب جنسی جهت تشخیص، پیگیری و رسیدگی به شکایات از آزار‌ها و تبعیض جنسی علیه بانوان  و خبرنگاران و کارکنان زن در داخل و بیرون از رسانه و حل مشکلات آنان در کمترین مدت زمان ممکن با قانون حمایت کند.

مرکز حمایت از زنان خبرنگار در أفغانستان بر این باور است که امروز در دمکراسی جوان کشور حمایت از حقوق زنان حمایت از آزادی رسانه‌هاست. زنان خبرنگار که در کنار همه خواهران شاغل خود باید در این مرحله از رشد کشور حقوق ‌شان تضمین شود تا بتوانند در عرصه جامعه موثرتر فعالیت کنند.

ما همه کاندیداهای این دوره از انتخابات را دعوت می کنیم از کمپاین مرکز حمایت از زنان خبرنگار دفاع و از پیشنهاد تغییر قانون به نفع رفع تبعیض و ستم از زنان حمایت کنند.

ما از همه زنان کشور و به ویژه خبرنگاران و کارکنان زن رسانه ها، جامعه مدنی و نهادهای مدافع حقوق بشر و خبرنگاران و رسانه‌ها می خواهیم این آواز را برای قانونمند شدن حقوق زنان و زنان خبرنگار بلند کنند « به نمایندگانی رای دهید که از حقوق زنان روزنامه‌نگار حمایت می‌کنند» »

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، سازمان جهانی دفاع از آزادی رسانه‌ها و  همیار مرکز حمایت از زنان خبرنگار در أفغانستان از این کمپاین حمایت خود را اعلام کرده است.

قابل ذکر است در کنفرانس مطبوعاتی 4 میزان به تعداد 9 تن از کاندیدای ولسی جرگه بشمول 6 زن نیز از اغاز کمپاین مرکز حمایت نمودند.

مطلب پیشنهادی

واکنش نهاد های رسانه ای در رابطه به اعلامیه اخیر طالبان مبنی بر نشر اعلانات تجارتی علیه این گروه

کابل ۲۴ جون/ ۴ سرطان ۱۳۹۸ اعضای فدراسیون ژورنالیستان افغانستان، تعدادی از نهادهای رسانه‌ای و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *