قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / رضا معینی: حمایت از زنان خبرنگار حمایت از آزادی و دموکراسی است

رضا معینی: حمایت از زنان خبرنگار حمایت از آزادی و دموکراسی است

 

کابل

۲۶ سپتمبر/ ۴ میزان ۱۳۹۷

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان با حمایت سازمان گزارشگران بدون مرز، به ادامه کمپاین منشور منع آزار و اذیت خبرنگاران زن در رسانه‌ها ، به خاطر حمایت و دفاع  بیشتر حقوق خبرنگاران زن ، کمپاین مهمی را تحت عنوان «به نمایندگانی رای دهید که از حقوق زنان خبرنگار حمایت می‌کنند» امروز طی کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود.

این کمپاین جز حرکت های مدنی به خاطر تامین حقوق و امنیت خبرنگاران زن و مشارکت بیشتز زنان در انتخابات می باشد که تحت شعار (  به نمایندگانی رای دهید که از حقوق زنان خبرنگار حمایت می‌کنند ) با حمایت از چند کاندید ولسی جرگه در کابل آغاز گردید.

فریده نیکزاد مسوول این مرکز گفت که هدف از راه اندازی این کمپاین، بهره مند شدن زنان از سهم بیشتر در انتخابات و حمایت از کاندایدانی که از حقوق زنان به ویژه خبرنگاران زن در مجلس آینده بتوانند دفاع نموده و کمی ها و کاستی هایی را که در قوانین  بخصوص در قانون منع خشونت علیه زنان موجود است کامل بسازند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهور، ضمن سخنانش در کنفرانس گفت که حکومت با تمام توان از حقوق زنان حمایت می کند که در نظر گرفتن ۱۰۰۰ بست در ادارات دولتی برای زنان خود نمایانگر حمایت حکومت از حقوق زنان می باشد. به گفته وی زنان در بسیاری موارد از یک دیگر حمایت نمی کنند.

آقای مرتضوی افزود که اکثر رسانه ها قرار داد های معیاری، بیمه، رخصتی ها، تقاعد و معاش به موقع ندارند. به گفته وی ظالمانه ترین قرار داد، قرارداد میان خبرنگار و مدیران رسانه ها است، با وجودی که آنها همواره داد از قانون می زنند. به گفته آقای مرتضوی :”زنان خودشان باید از خود نمایندگی کنند، نه اینکه به شکل سمبولیک در سطح مدیریت ها از آنها استفاده شود. در حالی که در بسیاری موارد زنان از یک دیگر حمایت ندارند و از یک دیگر پشتیبانی نمی کنند.”

زهره یوسف مشاور بانوی اول، طی سخنانش گفت که چهار دهه جنگ ذهنیت جامعه را در برابر زنان خشن ساخته است :” ما امیدوار هستیم در پارلمان زن هایی بیایند که به چالش های زنان در جامعه رسیدگی نمایند.” به گفته بانو یوسف، انتخابات یک پروسه پر از اهمیت است که تنها خبرنگاران اهمیت آنرا به مردم باز گو کرده می توانند.

سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات فرهنگ ضمن حمایت از کمپاین در رابطه به بانوان خبرنگار گفت که برای کاهش خشونت در برابر زنان به خصوص زنان خبرنگار کار باید مشترک و جامع  با نهاد های حامی رسانه ها، نهاد های حکومتی، جامعه مدنی و رسانه ها انجام شود، تا با این خشونت های گسترده مقابله صورت گیرد.

رضا معینی مسوول بخش افغانستان و ایران به نمایندگی سازمان گزارشگران بدون مرز، ضمن اعلام حمایت از این کمپاین افزود که خبرنگاران زن نیمی از حقوقی که خبرنگاران مرد از آن برخوردار هستند، برخوردار نیستند با وجودی که نیمی از پیکر جامعه را زنان تشکیل می دهند.

وی افزود: “حمایت از زنان خبرنگار، حمایت از آزادی، دموکراسی و حمایت از حق دانستن است.”

به گفته معینی، دیده شود که  نماینده گان از چه چیز هایی دفاع می کنند، آیا تضمین می دهند که از قانون منع خشونت علیه زنان و خبرنگاران زن حمایت می کنند؟

در این کمپاین صفیه صدیقی، اجمل بلوچ زاده، پشتنه عربزی، مریم سما و پرستو یاری،  کاندیدان احتمالی در ولسی جرگه با امضاء به پای طرح پیشنهادی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، حمایت خویش را اعلام و گفتند که تعهد ما در عمل ما است.

ګزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

برگزاری برنامه رسانه‌ها و گزارشگری صلح در ننگرهار

ننگرهار ۱۸ جولای و ۲۸ سرطان ۱۳۹۹ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *