قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / رسانه های خوست کارمند و خبرنگار زن ندارد

رسانه های خوست کارمند و خبرنگار زن ندارد

 

خوست

۲۲سپتمبر/۳۱ سنبله ۱۳۹۷

در سیزده رسانه شنیداری و تصویری که در ولایت خوست فعالیت دارند، هیچ بانویی کار نمی کند.

از جملۀ این رسانه ها ۴ تلویزیون و ۹ استیشن رادیو (ایف – ایم ) می باشد که محیط مشترک کاری زنان با مردان، معاش کم و مشکلات امنیتی، سبب نبود کارکنان زن در این رسانه ها می باشد.

لیلا قربان یکی از بانوانی که زمانی کارمند یکی از رسانه ها بود اما فعلا در خانه است، اسباب خانه نشینی خود را اقتصاد ضعیف خانواده و مشکلات امنیتی عنوان می کند.

لیلا قربان می گوید:” من یک بانوی خبرنگار استم، در کار رسانه ای بیرون شدن از خانه حتمی است و من بیرون می روم، همه شهروندان به طرف من به نگاه منفی می بینند و در جامعه سنتی، بیرون شدن دختر از خانه، ننگ و عار دانسته می شود.”

قرار گفته های لیلا قربان؛ این جا خبرنگاران مرد در امن نیستند، از همین سبب وی ترسیده و در خانه نشستن را ترجیع داده است.

در این اواخر چرا بانوان خبرنگار وظایف خود را ترک نموده اند؟ این سوال را از عالیه که قبلا کارمند یکی از رادیو های محلی بود ولی فعلا وظیفه خود را ترک نموده، می پرسیم.

عالیه می پزیرد که خبرنگاری وظیفه مورد پسند و علاقۀ او است زیرا حتا در دوره ابتدایی مکتب هم با یک رادیوی محلی همکار بوده اما زمانی که تحصیلاتش  به دوره لیسه می رسد، از همکاری با رادیو کنار می رود.

بانوعالیه عوامل قطع همکاری خود با رادیو را چنین بیان می کند:” درس هایم زیاد گردید، اگر به رادیو می روم درس هایم نا تمام می ماند و دیگر این که این جا رسانه ها معاش خیلی کم می دهند. من در حدود سه هزار افغانی معاش داشتم که این مقدار کافی نبود.

گفت و شنودی با یکی از کارکنان اسبق یکی از رسانه ها داشتیم که می گوید:” این جا اگر با رسانه رایگان کار می کنی، خوب و اگر نه هیچکدام از رسانه ها پول نمی دهد. من در همین شرایط نا مناسب هم رادیو می رفتم ولی معاش آن کافی نبود، ترک وظیفه نمودم و در خانه نشستم. چند بار رییس رادیو به خانه ما آمد و از من درخواست رفتن به وظیفه نمود، ولی به رفتن به وظیفۀ بدون معاش دل خوش نکردم.”

مشکلات مطرح شده بانوان خبرنگار رسانه های خوست را با مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ مطرح نمودیم. محمد امین شاه الفت رییس اطلاعات و فرهنگ می گوید:” تا کنون هیچ بانوی خبرنگار در رابطه به مشکلات رسانه ها با ما تماس نگرفته ، اگر نه ما بار ها با مسوولان رسانه ها نشست هایی داشته ایم و آنها هم از همکاری با ما ابراز آمادگی نموده اند.”

آقای الفت عوامل اساسی کناره گیری بانوان از رسانه ها را چنین بیان می کند:” باید بگویم که حالا معاشات زمان پی آر تی نیست و دوم این که خانواده ها به دختران شان اجازه نمی دهند که بر پرده های تلویزیون ظاهر گردند و یا هم صدای شان از مایک رادیو شنیده شود.”

افسر صادق، رییس یک رادیوی محلی می گوید که در دوره حکومت کرزی آنها در حدود 12 تن کارمند زن داشتند که با گذشت زمان 8 تن و بعدا 4 تن و بعد ها یک تن هم نمانده.

بعضی از رادیو ها که یک ستدیو را در کابل فعال ساختند، از همانجا به صدای بانوان گزارش ها را ثبت و نشر می کنند.

گزارش: صدف بهار

م

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *