قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برنامه آموزشی مصوونیت در جریان گزارش دهی از انتخابات

برنامه آموزشی مصوونیت در جریان گزارش دهی از انتخابات

۱۹سپتمبر/ ۲۸سنبله ۱۳۹۷

سازمان گزارشگران بدون مرز با همکاری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برنامه‌ ای را به ‌منظور” رهنمایی ایمنی برای خبرنگاران زن در جریان انتخابات” در کابل راه‌اندازی کرد.

در این برنامه، راهکار هایی در زمینه چگونگی مصوونیت و حفظ جان خبرنگاران در مناطق پر خطر و جنگ و مصوونیت خبرنگاران در جریان گزارشدهی از انتخابات به شرکت کننده ها آموزش داده شد.
رضا معینی مسوول افغانستان و ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز، هدف از برگزاری این برنامه را آموزش راه کارهای مصوونیت در جریان گزارش دهی از مناطق پرخطر به خصوص در جریان انتخابات دانسته گفت :”چنین برنامه ها در افغانستان زیاد آموزش داده نشده است در حالی که خیلی مهم می باشد.”

در همین حال، فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان هدف از برگزاری این برنامه را ظرفیت سازی و توانمند سازی بانوان ژورنالیست در عرصه آگاهی مصوونیت فردی و ایمنی دانسته می گوید که بانوان ژورنالیست باید تکتیک های مصوونیت را در جریان گزارشگری آگاه شوند.

همچنان  خبرنگاران شرکت ‌کننده در این برنامه، موضوعات آموزشی را مفید خوانده و خواهان افزایش این چنین برنامه‌ها، در جهت بهبود وضعیت امنیتی خبرنگاران در کشور شدند.
مینا حبیب، یکی از خبرنگاران می‌گوید:” ورکشاپ امروز بسیار آموزنده و مفید بود. معلومات زیادی را در مورد مصوونیت خبرنگاران در ساحۀ جنگ و در پروسۀ انتخابات از این کارگاه آموختیم. برعلاوه باهم مسلکان و خبرنگاران دیگر از طریق این کارگاه آموزشی آشنا شدیم. واقعا برنامه جامع و کامل بود. ”

محبوبه فرید کریمی خبرنگار رادیو کلید و مجله مرسل که در این برنامه اشتراک کرده، گفت که شیوه تدریس استاد برنامه، برایش دلچسپ و با انگیزه بود و موضوعات مفید و قابل استفاده در رسانه خصوصا برای خانم ها بود. وی همچنان می گوید که برای اولین بار است که در رابطه مصوونیت در جریان انتخابات آموزش دیده است.”

وی افزود که اگر چنین برنامه ها بیشتر راه اندازی گردد همه خانم های خبرنگار به آگاهی کامل مصوونیت کاری می رسند و سبب می شود تا خبرنگاران بتوانند از مصوونیت کامل برخوردار گردیده و از حقوق خویش دفاع نمایند.

گفتنیست که این دومین برنامه آموزشی سازمان گزارشگران بدون مرز برای بانوان خبرنگار است که با همکاری مرکز در کابل برگزار می گردد. قابل یادآوری است که سال قبل نزدیک به 15 تن از زنان ژورنالیست توسط این سازمان، برنامه رهنمایی های مصوونیت را آموزش دیده بودند.

این سازمان همواره برنامه های آموزشی را جهت بلند بردن سطح آگاهی و ظرفیت سازی خبرنگاران در سراسرافغانستان برگزار کرده است.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *