قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کمرنگ شدن حضور خبرنگاران زن در کندز

کمرنگ شدن حضور خبرنگاران زن در کندز

کندز

۱۱ سپتمبر/ ۲۰ سنبله ۱۳۹۷

یک بار دیگر حضور بانوان خبرنگار در کندز کمرنگ شده است. طوریکه دیده می شود  در ۱۰ رسانه ای که در کندز وجود دارد، در اکثریت رادیو ها  یک دختر خانم ایفای وظیفه می کند و بیشترین دختران خبرنگار، رسانه ها را ترک کرده اند.

شیما “حسینی” یک تن از خبرنگاران زن در یکی از رسانه های خصوصی می گوید که ۶ بانو در کنار من در بخش تهیه گزارشات تحقیقی آموزش دیده بودند وعملا گزارش تهیه می کردند، ولی بنابر نا امنی های اخیر درکندز از کار خود فاصله گرفتند.

شیما افزود:” من در یک ماه اخیر گزارشی را که از وضعیت خبرنگاران زن در کندز تهیه کردم آمار وارقام بسیار اندکی از کار خبرنگاران زن در رسانه ها داشتم وحتی اکثریت رسانه ها هیچ خبرنگار زن نداشتند وموجودیت شان ضرب صفر بود. همین چند روز دو همکارم رسانه را ترک کردند و رفتند. فاصله گرفتن بانوان از رسانه ها تاثیر منفی بر روحیه ما نیز گذاشته و ما هم آهسته آهسته دلسرد می شویم.”

واما رسانه های کندز با کمبود بودجه مالی نیز رو به رو هستند و برای خبرنگاران زن معاشات مناسب داده نمی توانند به همین دلیل، دختران رسانه ها را ترک و تغییر مسلک می دهند. همین حالا دو رادیویی که برای زنان کار می کنند، به علت نبود اعلانات وبرنامه های عایداتی بسته شده اند .

از سویی هم بعضی خبرنگاران زن علت ترس وهراس شان را صلح وآتش بس سه روزه می دانند و به این باور استند که  در سه روز عید افراد مسلح ناشناس در داخل شهر کندز جا گرفته اند و بر قتل وترور اشخاص می پردازند.

خدیجه خبرنگار رادیو شبنم  می گوید:” یگانه دلیل حضورکمرنگ شدن روز افزون خبرنگاران زن در رسانه ها، جنگ ها وعدم امنیت در این ولایت است. در همین شب و روز شایعه هایی وجود دارد که بار دیگر در کندز جنگ آغاز می شود و کندز سقوط می کند. من در همین روز ها زمانیکه به طرف وظیفه می روم  از عدم امنیت بسیار دلهره وترس دارم و نگران وضعیت هستم ما از ارگانهای امنیتی خواهان تامین امنیت در ولایت کندز هستیم واگر وضعیت به همین قسم ادامه پیدا کند ومتغییر نشود هیچ بانویی در هیچ رسانه ای کار نخواهد کرد«.

مرسل ستایش، خبرنگاری که چندین سال در یکی از رسانه های خصوصی کار می کرد، همین چند روز می شود که از کار خود فاصله گرفته است .

مرسل می گوید:” نبود امکانات بودجه در رسانه و به تعویق افتادن معاشات، مرا وادار ساخت تا از کارم دست بکشم .”

به باور مسوولان رسانه های کندز، کم شدن  فعالیت های دختران در بخش های رسانه ها تاثیر مستقیم بالای شنونده های رادیو گذاشته است زمانیکه در هیچ برنامۀ رادیویی بانوان حضور ندارند حتی شنونده های ما از زنان و دختران به رادیو تماس نمی گیرند وتمام علاقه مندان رادیو و برنامه ها مردان هستند.

عبیدالله مسوول رادیو صدا می گوید:” پنج ماه می شود که از طریق رادیو اعلان می کنیم که اگر بانوان علاقه مند باشند بیایند به رادیو کار کنند، ولی تا حال کسی به ما مراجعه نکرده است. وضعیت امنیتی کندز خیلی نگران کننده است به خصوص از دو هفته به اینسو شب و روز شاهد قتل، ترور و اختطاف در مرکز کندز وحملات مخالفان مسلح دولت در چهار اطراف مرکز کندز هستیم در این ولایت نیروهای زیاد نظامی مستقر شده اند و در حالت دفاعی قرار دارند.”

از موارد اساسی عدم حضور بانوان در رسانه ها نبود امنیت و مشکلات اقتصادی در رسانه ها می باشد که مانع کار بانوان خبرنگار گردیده است.

شهباز “صابری” مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران در کندز نگرانی خود را در این مورد ابراز نموده، می گوید:”  مشکلات امنیتی از یکسو تاثیر خود را بالای کار زنان در رسانه ها گذاشته اما از سوی دیگر رسانه های کندز مشکلات اقتصادی دارند و مصارف ومعاشات کارمندان شان را پرداخت کرده نمی توانند، از همین سبب دختران خبرنگار به دفاتر دیگر درخواست می دهند تا معاشات خوبتر داشته باشند.”

به گفتۀ آقای صابری؛ عدم امنیت در کندز، خانواده ها را وادار به وضع نمودن محدودیت بالای دختران کرده است و نیز موانع را صد راه کار زنان خبرنگار به وجود آورده است. همین حاضر دو خبرنگار زن ازدواج کرده اند و توسط شوهران شان ممانعت صورت می گیرد که دیگر به وظیفه نروند.

مسوولان رسانه ها وخبرنگاران زن بیشتر روی تامین امنیت از سوی نهاد های امنیتی تاکید داشته می گویند که دولت در این زمینه توجه جدی ندارد آنان می افزایند که حضور طالبان وعملیات های شان در ولسوالی ها و چهار اطراف مرکز کندز گسترش یافته است.

در عین حال، عصمت الله مرادی سخنگوی والی می گوید:”از طرف حکومت مرکزی تاکید صورت گرفته است تا امنیت کندز از سوی نیروهای امنیتی تامین گردد وخود نیرو های امنیتی مستقر در کندز تلاش دارند وضعیت امنیتی در کندز بهتر شود تا همه مردم بتوانند در فضای آرام زندگی کنند.”

آقای مرادی در مورد کمرنگ شدن حضور زنان در رسانه ها چنین اظهار نظر نمود:” علت کم شدن حضور بانوان در رسانه ها کم شدن کمک های موسسات همکار به رسانه ها بوده که  در10 سال گذشته  این موسسات کمک کننده با رسانه ها کمک های مالی می کردند ولی در سال های اخیر این کمک ها کم شده و رسانه ها با مشکلات اقتصادی مواجع هستند. این مشکلی است که در بیشتر ولایات رسانه ها با آن رو به رو استند. ما در قسمت بهتر شدن وضعیت امنیتی کوشش می کنیم وتلاش داریم تا توجه موسسات کمک کننده را نیز به کندز جلب کنیم که با رسانه ها  و دیگر نهاد ها کمک های مالی نمایند. تا به این مشکل نقطه پایان گذاشته شود.”

آقای مرادی اضافه کرد:” نقش وحضور زنان در رسانه ها بسیار مهم است واین ها صدای زنان را به مسوولان و مردم می رسانند مقام ولایت ونیروهای امنیتی تعهد دارند که برای بهتر شدن وضعیت کوشش کنند واین تلاش ها ادامه دارد.”   جنگ از سوی مخالفان مسلح دولت به شمول اکثر ولایات ، در ولایت کندز نیز ادامه دارد. موجودیت این وضعیت بر نگرانی مردم ، خبرنگاران ومسوولان رسانه ها ، نهاد های جامعه مدنی به خصوص زنان  افزوده است.

گزارش: صدیقه شیرزی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

به ادامه کمپاین های مرکز حمایت از زنان ژورنالیست، در پیوند به گفتگوی های روند صلح

بیش از ۱۰  تن از مسوولان رسانه ها با امضا در بیانیه مطبوعاتی مرکز حمایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *