قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نگرانی از عدم مصوونیت خبرنگاران

نگرانی از عدم مصوونیت خبرنگاران

کابل

۱۲ سپتمبر/ ۲۱ سنبله ۱۳۹۷

حسینه صافی نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ، طی سخنانش در محفل یاد بود از هفته شهید و شهدای رسانه ای گفت که عدم مصوونیت خبرنگاران نگرانی بزرگ این وزارت بوده است .

به گفته خانم صافی؛ آزادی بیان یکی از دست آورد های بزرگ حکومت در یک دهه اخیر است که حاصل زحمات و قربانیان خانواده مطبوعات است، طوری که دشمنان کشور به تمام دست آورد ها و آبادی ها چشم بد دارند، آزادی بیان را نیز تحمل کرده نمی توانند و در کوشش آسیب رساندن به نهاد های رسانه ای اند.

فهیم دشتی به نمایندگی از فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و نهاد های رسانه ای ضمن درود بر روح شهدای راه اطلاع رسانی گفت که در یک دهه گذشته نزدیک به ۱۰۰ ژورنالیست در رویداد های گوناگون در کشور شهید شده که تنها ۵۳ تن آنها در حکومت فعلی جان های خود را از دست داده اند،     که این یک ضایعه بزرگ به جامعه رسانه ای است.

به گفته آقای دشتی فدراسیون ژورنالیستان ۱۷ نهاد رسانه ای و نهاد حامی خبرنگاران را تحت یک چتر قرار داده است که این فدراسیون در سه زمینه مصوونیت شغلی، مصوونیت جانی و مصوونیت دیجیتلی کار هایی را انجام داده است.

وی می گوید که مصوونیت جانی خبرنگار نیاز به کار مشترک با نهاد های امنیتی حکومتی و نهاد های حامی و صنفی ژورنالیستان دارد و هیچ گزارشی بالاتر از جان یک خبرنگار نیست و مدیران رسانه ها مکلف اند امکانات لازم در زمینه مصوونیت خبرنگاران را تامین نمایند.

آقای دشتی می افزاید:” ۲۰ خبرنگار در سال گذشته جان های خود را از دست دادند که بلندترین آمار نسبت به دیگر سال ها بوده  و توقع می رفت تا این ارقام در سال جاری کاهش پیدا کند ولی متاسفانه تنها در ربع سوم این سال ۱۵ خبرنگار و تصویر بردار شهید شده اند.”

در این برنامه به نمایندگی از خانواده های شهدای راه اطلاع رسانی، برادر شاه مری فیضی تصویر بردار فرانس پریس، حضور داشته و از حکومت خواست تا جلو چنین حادثات را بگیرد.

وی ضمن شکایت از حکومت گفت:” با وجودی که آنها با مشکلات اقتصادی، تعلیم و تربیه و مشکلات صحی مواجه اند، اما با خانواده های شهدا هیچ نوع همکاری صورت نمی گیرد.”

در بخش دوم برنامه که به شکل پینل یا گفتگو در رابطه به چالش ها فرا راه خبرنگاران، علل و عوامل و راه حل های آن صحبت گردید، مجیب خلوتگر رییس اجراییوی نی(نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد) ضمن ابراز نگرانی از وخیم شدن اوضاع برای خبرنگاران گفت که در این هفده سال گدشته بیشتر از ۱۰۰ مورد جراحت، ۱۱۲۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است.

راتب نوری به نمایندگی از خبرنگاران گفت که شیوه پوشش رویداد های انتحاری از طرف ژورنالیستان و نهاد های رسانه ای باید تغییر داده شود زیرا خبرنگاران به صورت مستقیم مورد هدف قرار می گیرند.

به گفته وی مسوولیت بیشتر را در این راستا مدیران رسانه ها و نهاد های امنیتی دارند تا در زمینه مصوونیت جانی خبرنگاران خود کوشش کنند. آقای نوری می افزاید:” نهاد های حامی رسانه ها در عرصه های مصوونیت، ظرفیت سازی و حمایت خبرنگاران کار کرده اند ولی خبرنگاران منتظر ارایه نتایج کار این نهاد ها استند تا با خبرنگاران شریک ساخته شود.”

شریف حسنیارمسوول آریانا و آریانا نیوز در رابطه به موضوع فرستادن خبرنگار به ساحۀ رویداد گفت که طبق قانون مطبوعات، رسانه ها باید اطلاعات را دقیق و سریع به مردم انتقال بدهد، زیرا نهاد های مربوط به حکومت آمار دقیق از قربانیان رویداد را ارایه نمی کنند.

خانم فریده نیکزادمسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ضمن تاکید بر مصوونیت جانی خبرنگار و تصویر بردار می گوید که هیچ رسانه ای حق ندارد تا برای مشهور شدن ویا تقدیر شدن، جان خبرنگار خود را به خطر مواجه کند.

خانم نیکزاد همچنان از نهاد های امنیتی و جنایی مربوط به رویداد ها خواست تا  در مورد حوادث برای خبرنگاران معلومات ارایه کنند تا در حدی بتوانند جلو چنین قربانی ها را بگیرند.

سعید فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که رهنمودی برای پوشش قرار دادن رویداد های ترورستی به شکل طرزالعمل ایجاد گردیده است که برای خبرنگاران آموزش می دهد تا از حادثات انتحاری چگونه گزارش زنده داشته باشد و کدام نکات را مدنظر بگیرد که این رهنمود در حال تصویب است و تمام خبرنگاران ونهاد های رسانه ای در تطبیق این رهنمود با این وزارت همکاری کنند.

در اخیر برنامه خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان با شماری از خبرنگاران و نهاد های حامی رسانه ها به پاس از خدمات و شایستگی شان با اهدای تندیس و تحسین نامه، از طرف این وزارت تقدیر گردیدند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *