قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / آسیب جدی به خبرنگاران و دفاتر رسانه های غزنی

آسیب جدی به خبرنگاران و دفاتر رسانه های غزنی


۱۱ سپتمبر/ ۲۰ سنبله ۱۳۹۷

چهار روز جنگ شدید درشهرغزنی سبب آسیب جدی به رسانه ها گردید که در این جریان طالبان ساختمان های رادیوتلویزیون ملی ، رادیو تلویزیون غزنویان ، رادیو سما وشمار دیگر از رسانه ها را به آتش کشیده ویک تعداد تجهیزات و وسایل این رسانه ها را به غارت بردند.

فرید عمری مسوول تلویزیون غزنویان می گوید که رسانه های نامبرده نیازبه کمک مالی دارند. اگرنهادهای حکومتی وغیرحکومتی آنان را کمک نکنند، توان فعال ساختن رسانه های شان را ندارند.

آقای عمری می گوید:” در این جنگ قسمت هایی ازدفتر تلویزیون غزنویان آتش گرفت و بخش های مهم اداره و وسایل ما کاملن نابود شده است وحالا ما توان دوباره فعال ساختن آنرا نداریم امیداوریم  که دولت با ما کمک کند.”

ازسوی دیگر امیدعظیمی مسوول رادیو سما که طالبان وسایل وتجهیزات رادیوی وی را نیز حریق نموده، ازدولت خواهان همکاری برای دوباره فعال سازی رسانه اش است .

رحمت الله نیکزاد رییس اتحادیه خبرنگاران درغزنی می گوید که خبرنگاران در روزهای جنگ ازسوی طالبان نیزمورد لت وکوب قرارگرفتند وهمچنان یک کارمند تلویزیون ملی نیزاز سوی طالبان کشته شده است .

رحمت الله نیکزاد می گوید:”درجریان جنگ بیشترخبرنگاران ازخانه های شان برآمده بودند وتصویربرداری می کردیم که چندین بار با جنگجویان طالب روبروشدیم وما را سخت تهدید کردند که ازجمع ما آرین امیری را مورد لت وکوب قراردادند و محمد الله مومن زاده خبرنگار آریانا نیوز نیز مورد لت وکوب آنها  قرارگرفته وکمره تصویربرداری اش را از نزدش گرفتند.”

اسدالله فلاح مشاور رئیس جمهور که برای کمک وبررسی خسارات وارده ناشی ازجنگ درغزنی آمده می گوید که بیش ازدوملیون افغانی خسارات مالی بر اثر حمله  طالبان بر شهر غزنی به رسانه ها وارد گردیده است.

وی افزود که راپور خسارات به رسانه ها را جمع بندی و به رییس جمهور می سپارد تا وی در زمینه کمک به رسانه ها تصمیم اتخاذ نماید.

گفته می شود که درحال حاضرنیزشماری ازخبرنگاران احساس مصوونیت ندارند وهرازگاهی ازسوی طالبان مورد تهدید قرارمی گیرند.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

محفل تقدیر از رهبران جوان

کابل ۱۴ اپریل/ ۲۵ حمل ۱۳۹۸ مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، انجمن زنان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *