قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نشستی جهت دریافت راه کار های عملی برای کمپاین منشور منع آزار و اذیت بانوان خبرنگار دایر گردید

نشستی جهت دریافت راه کار های عملی برای کمپاین منشور منع آزار و اذیت بانوان خبرنگار دایر گردید

کابل

۲۹ آگست/ ۸ سنبله ۲۰۱۸

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نشستی را با جمع از مدیران رسانه ها و اعضای فدراسیون ژورنالیستان جهت راه اندازی کمپاین و دریافت راه حل ها در کاهش تبعیض، آزار و اذیت بانوان خبرنگار در کابل برگزار نمود.

در این نشست که بشکل گفتمان انجام شد روی جلوگیری از تبعیض و آزار اذیت بانوان خبرنگار و تامین امنیت و مصوونیت انان در پوشش رویداد ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت .

این برنامه به ادامه کمپیاین یا دادخواهی جهت حمایت از منشور منع آزار و اذیت و تبعیض علیه ژورنالیستان زن  که از جانب مرکز حمایت اعلام شد دایر گردید ودر آینده نیز با سایر نهاد ها گروه ها با تدویر نشست ها و ملاقات ها انجام خواهد یافت.

خانم فریده نیکزاد مسوول این مرکز هدف از تدویر این نشست را چنین میگوید:

” ایجاد و تامین روابط واعتماد سازی میان  نهاد های رسانه بخصوص مدیران رسانه ها بخاطررعایت منشور متذکره  جهت حمایت حقوقی  ژورنالیستان زن و تعهد این نهاد ها جهت همکار بودن با مرکز میباشد.”

صدیق الله توحیدی رییس اجراییوی کمیته مصوونیت خبرنگاران افغان گفت :

” چالش های که بانوان ژورنالیست به آن مواجه اند دو نوع ( بیرون سازمانی و درون سازمانی) است در نخست باید زنان  در رسانه ها ظرفیت سازی شوند و این مسوولیت مسوولان رسانه ها است تا برای کارمندان خود زمینه های آموزشی مسلکی را مهیاء سازند.”

وی در رابطه به مشکلات بیرون سازمانی گفت که جامعه افغانستان  نسبت به رسانه ها دید منفی دارند و نمی گذارند تا دختر خانم ها در رسانه وظیفه اجرا نمایند و به حتی کوشش می کنند تا مانع پیشرفت و کار شان شوند.”

ضیا بومیا عضوهیت رهبری فدراسیون ژورنالیستان نیز تاکید نمود که ، تبعیض دوگانه و آزار و اذیت جنسیتی یک پدیده غیر قابل انکار در جامعه و نهاد های رسانه ای است که باید به شکل مشترک با آن مبارزه صورت گیرد.

به گفته آقای بومیا:”جهت حل این مشکلات بحث های علمی صورت گیرد تا راه حل عملی جهت جلوگیری و کاهش این پدیده جستجو شود و حتا در نساب درسی مکاتب گنجانیده شود.”

فهیم دشتی رییس اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان ضمن پیشنهاد راهکار برای جلوگیری از منع آزار و اذیت زنان خبرنگار گفت که، بانوان در رسانه ها باید شکایات خود را درج کنند و تا آخر مبارزه نمایند تا از این دادخواهی ها نتیجه مثبت حاصل گردد .

به گفته آقای دشتی ، اگربانوان جرعت شریک کردن همچو اعمال یا آزار گری را با نهاد های مردانه ندارند میتوانند با نهاد های حامی خبرنگاران زن مثل مرکز مراجعه و شکایات شانرا ثبت کنند و در یک چارچوب مشترک بررسی و پیگیری صورت میگیرد.

غنی مدقق رییس بخش خبر رادیو تلویزیون ملی افغانستان بحث و گفتمان مشترک خبرنگاران و نهاد های رسانه ای را در کاهش و جلوی گیری تبعیض، آزار و اذیت بانوان خبرنگار موثر خوانده گفت که نهاد های حامی و مسوولان رسانه ها می توانند این پدیده شوم( تبعیض و آزار و اذیت بانوان در رسانه ها را) با دادخواهی و چنین کمپاینها از بین ببرند و یا تا حدی زیاد کاهش دهند.

اسراییل ناصری رییس تلویزیون میوند عزیزالله هوتک مسوول بخش خبر تلویزیون ژوندون نیز در اخیر نشست با امضای منشور حمایت خویش را نیز ابراز نمودند.

این در حال است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز، چندی قبل طی کنفرانس مطبوعاتی با رسانه ها رسما اعلام نمود.

در آن روز سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوولان رسانه ها هر یک، خوشحال آصفی رییس رادیو تلویزیون آریانا، لطف الله نجفی زاده رییس موبی گروپ، منیر مهربان مسوول آی. دبلیو. پی. آر ، عبدالله آزاد خنجانی رییس تلویزیون یک وهمچنان منیره یوسفزاده معاون والی کابل ضمن امضا به پای منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها، حمایت شان را از این منشور رسما اعلام کردند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *