قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / وضعیت بانوان خبرنگار در شرق کشور نگران کننده است

وضعیت بانوان خبرنگار در شرق کشور نگران کننده است

 

ننگرهار

۳ سنبله ۱۳۹۷/ ۲۵ اگست ۲۰۱۸

وضعیت بانوان خبرنگار در شرق کشور نگران کننده است. به باور شماری از خبرنگاران تهدید های امنیتی، عدم موجودیت مصوونیت کاری و چالش های اجتماعی، مشکلاتی اند که بیشتربانوان خبرنگار در شرق مجبور به ترک وظیفه گردیده اند.

به باور نعمان دوست رییس اداره حمایت کننده رسانه های آزاد ( نی) در شرق کشور، حمله های گروه های مسلح بالای ادارات مختلف، سبب گردیده که بر روند کاری بانوان خبرنگار تاثیر منفی به جا گذارد. قرار گفته های آقای دوست، بر علاوه مشکلاتی که وجود دارد، با آن هم بیشتر خبرنگاران با دلاوری تمام به کار خود در رسانه ها ادامه می دهند:” در این اواخر وضعیت امنیتی خراب گردیده که تاثیر منفی بر روند زندگی عادی مردم گذاشته به خصوص این وضعیت تاثیر منفی بر روان بانوان خبرنگار گذاشته که آنان را وادار به فکر کردن در این مورد نموده که اگر بالای محل کار شان حمله ای صورت می گیرد چگونه بتوانند خود را نجات دهند. اما با وجود این همه مشکلات این بانوان همت کرده اند و به کار خود در رسانه ها ادامه می دهند.”

یک تعداد از مسوولان رسانه ها با وجود این که از وضعیت دسترسی به اطلاعات و پیشرفت ها در این بخش اظهار خرسندی می نمایند، اما به باور آنان هنوز هم مسوولان حکومتی موفق نشده اند که در رسانه ها شرایط مناسب کاری برای خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن به وجود آورند:” شرایط مناسب نیست، خبرنگاران مرد به خاطر آرام کار کرده نمی توانند، چه رسد به این که یک خبرنگار زن به خاطر آرام و آسوده کار کند. حکومت باید کم از کم در تامین امنیت دفاتر رسانه ای همکاری کند تا خبرنگاران با فکر راحت و مطمین به کار های خود ادامه دهند.” از سویی هم تعدادی از بانوان خبرنگار نبود امنیت و عدم مصوونیت کاری در ادارات را چالش هایی عنوان می کنند که سد راه کار بانوان خبرنگار می گردد.

سلګۍ احساس گوینده رادیو کلید در ننگرهار در این مورد می گوید:” از یک طرف باور های منفی مردم در مورد کار بانوان در رسانه ها، از سویی هم مشکلات امنیتی، این ها مواردی اند که ما را وادار به فکر کردن در این مورد می سازد که اگر بالای دفتر حمله می گردد، چگونه بتوانیم خود را نجات دهیم، که بالاخره همین افکار مغشوش و منفی تاثیر منفی بر کار ما می گذارد.”

هاجره مراد خبرنگار آزاد که با یکی از رسانه ها در این ولایت کار می کند می گوید:” هر روز با تهدید مواجه استیم و فکر می کنیم که کدام حادثه اتفاق می افتد. در این شرایط نا امن کار کردن با رسانه ها دل کلان می خواهد. یک تعداد از گروه ها آشکار ما را تهدید می کنند، اما با عشق و علاقه ای که نسبت به کار خود داریم و نیز نیازمندی های اقتصادی باز هم سر خود را به کف گرفته به کار خود ادامه می دهیم.”

یک تعداد از بانوان خبرنگار زمانی از این مشکلات و چالش ها یاد آور می شوند که در این اواخر تعداد خبرنگاران زن در رسانه ها کاهش یافته است. همچنان قرار تحقیق مرکز حمات از زنان ژورنالیست در افغانستان که در ماه حوت سال گذشته آن را به نشر سپرد، به سطح کشور ۱۶۹۱ تن بانو در بخش های مختلف رسانه ها مصروف کار اند.

گزارش: ملاله میوند

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

 

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *