قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / برنامه ‌ی آموزشی ایمنی ( مصوونیت) برای ۲۰ بانوی خبرنگار در کابل، راه ‌اندازی شد

برنامه ‌ی آموزشی ایمنی ( مصوونیت) برای ۲۰ بانوی خبرنگار در کابل، راه ‌اندازی شد

کابل

۱۶ آگست/۲۵ اسد ۱۳۹۷
مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برنامه‌ ای را به ‌منظور “رهنمایی ایمنی برای خبرنگاران زن” در کابل راه‌اندازی کرد. در این برنامه، راهکار هایی در زمینه چگونگی مصوونیت و حفظ جان خبرنگاران در مناطق پر خطر و جنگ و مصوونیت دیجیتلی خبرنگاران شرکت کننده آموزش داده شد.
محمد صدیق زلیق آموزگار برنامه ی آموزشی ضمن استقبال از برگزاری این برنامه گفت که چنین برنامه ها برای بانوان خبرنگار خیلی مهم است و باید به دیگر بانوان نیز موضوعات مصوونیت تخصصی آموزش داده شود.

در همین حال، فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان هدف از برگزاری این برنامه را ظرفیت سازی و توانمند سازی بانوان ژورنالیست در عرصه آگاهی مصوونیت فردی و ایمنی دانسته می گوید که بانوان ژورنالیست باید از حق مصوونیت شغلی شان آگاه شوند.

همچنان  خبرنگاران شرکت ‌کننده در این برنامه، موضوعات آموزشی را مفید خوانده و خواهان افزایش این چنین برنامه‌ها، در جهت بهبود وضعیت امنیتی خبرنگاران در کشور شدند.
لیذا حصاری، یکی از خبرنگاران می‌گوید:” ورکشاپ امروز بسیار آموزنده و مفید بود. معلومات زیادی را در مورد مصوونیت خبرنگاران در ساحه ی جنگ از این کار گاه آموختیم. برعلاوه باهم مسلکان و خبرنگاران دیگر از طریق این کارگاه آموزشی آشنا شدیم. واقعا برنامه جامع و کامل بود. بسیار تشکر می کنم از خانم فریده نیکزاد و نهاد های دیگر که در برگزاری این برنامه دخیل هستند.”

مژده بهنود، یکی از خبرنگاران و همچنان نماینده مرکز در بدخشان که جهت اشتراک در این برنامه از بدخشان آمده است، گفت که شیوه تدریس استاد برنامه برایش دلچسپ و با انگیزه بود و موضوعات مفید و قابل استفاده در رسانه خصوصا برای خانم ها بود.

وی افزود که اگر چنین برنامه ها بشتر راه اندازی گردد همه خانم های خبرنگار به آگاهی کامل مصوونیت کاری می رسند و سبب می شود تا خبرنگاران بتوانند از مصوونیت کامل برخوردار گردیده و از حقوق خویش دفاع نمایند.

بانو بهنود در بارۀ این برنامه گفت: “من فکر می‌کنم این‌گونه برنامه‌ها و آموزش‌ها برای خبرنگاران افغانستان که شاهد جنگ، ناامنی و حوادث استند و نیاز دارند که از خطرات خود را حفظ کنند، ارزشمند و مهم است، ما توقع داریم که این برنامه‌ها بیشتر راه‌اندازی شود.”

این دومین برنامه آموزشی ایمنی( مصوونیت) است که توسط مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان برگزار می گردد. برنامه نخست با حمایت سازمان گزارشگران بدون مرز در مرکز برای ۱۳ بانوی خبرنگار برگزار گردیده بود که بنابر تقاضا و نیازمندی بانوان از چنین برنامه ، امروز با همکاری دفتر انترنیوز برای ۲۰ زن خبرنگار و کارکن رسانه ای برگزار شد.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *