قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها با رسانه ها شریک ساخته شد

منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها با رسانه ها شریک ساخته شد

کابل

۱۴ آگست/ ۲۳ اسد ۱۳۹۷

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها را با همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز، امروز طی کنفرانس مطبوعاتی با رسانه ها شریک ساخت.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان هدف از نشر این منشور را حمایت از بانوان خبرنگار و رسیدگی به شکایات این بانوان و همچنان کاهش تبعیض جنسیتی دانسته می گوید که تطبیق این منشور به وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوولان رسانه ها ارتباط می گیرد تا بتوانند از مواد آن برای حمایت و دفاع از حقوق خبرنگاران زن استفاده نمایند.

وی همچنان می افزاید که این منشور به عنوان آغاز یک کمپاین است که با هماهنگی و همکاری مشترک مسوولان رسانه ها زمینه کاری مصوون را برای بانوان خبرنگار و کارکن رسانه یی مساعد می نماید.

به گفته خانم نیکزاد:” ما قوانین و طرز العمل های زیادی داریم، ما در قانون مشکل نداریم، مشکل در تطبیق قوانین است و در قوانین به صورت کلی در مورد تمام خبرنگاران گفته شده، ولی تخصصی در مورد زنان ژورنالیست چیز گفته نشده  که  تطبیق این منشور بانوان را حمایت می کند”.

وی می گوید که سطح تصمیم گیری رسانه ها بیشتر مردانه است و باید دختر خانم ها به شکل شایسته سالاری وارد بخش مدیریتی و تصمیم گیری ها گردند.

سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن استقبال از نشر منشور گفت که در این اواخر حوادث و وقایع زیادی در رابطه به آزار و اذیت و تبعیض جنسیتی در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت شده است که این خود افزایش نه ، بلکه نقش اطلاع رسانی رسانه ها را نشان می دهد.

وی می گوید:” حالا از دور ترین نقاط کشور شکایات ناشی از تبعیض جنسیتی و آزار و اذیت اطلاع رسانی می شود که تا حد زیاد برای حل و کاهش این چالش ها از طرف این وزارت اقدامات صورت می گیرد.”

به گفته آقای سانچارکی با انتشار مقرره طرز تاسیس رسانه ها تا حد زیاد برای تامین حقوق کاری بانوان ژورنالیست توجه صورت گرفته است اما لازم به ذکر است که توسط مدیران رسانه ها نیز باید به این امر تطبیق گردد.

وی همچنان از ایجاد کمیته ای در وزارت اطلاعات و فرهنگ در رسیدگی به مسایل آزار و اذیت بانوان و شکایات شان خبر داد.

خانم ویدا ساغری فعال رسانه ای و حقوق زن، ضمن حمایت از منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها گفت که نشر و تطبیق این منشور گام بزرگ در کاهش چالش ها و آسیب ها در برابر زنان خبرنگار می باشد.

به گفته خانم ساغری از دختر خانم ها بیشتر به شکل ابزاری در رسانه ها استفاده صورت می گیرد و مسایل ظاهری بیشتر از شایستگی و لیاقت شان مدنظر گرفته می شود.

به گفته خانم ساغری باید بانوان در رسانه ها ظرفیت سازی شوند و به شکل مسلکی و تخصصی در عرصه مدیریتی وارد کار شوند.

در آخر کنفرانس سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و مسوولان رسانه ها هر یک، خوشحال آصفی رییس رادیو تلویزیون آریانا، لطف الله نجفی زاده رییس موبی گروپ، منیر مهربان مسوول آی. دبلیو. پی. آر ، عبدالله آزاد خنجانی رییس تلویزیون یک وهمچنان منیره یوسفزاده معاون والی کابل ضمن امضا به پای منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها، حمایت شان را از این منشور رسما اعلام کردند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *