قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / قوانین / قوانین / منشورمنع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها ‌

منشورمنع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها ‌

پیشنهاد مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

تعهد اخلاقی و مسلکی مسوولان رسانه ها:

ما مسوولان رسانه‌‌ها در افغانستان با باور بر اساس ” قانون اساسی، قانون کار و خدمات ملکی، قانون مدنی، کنوانسیون بین المللی متعهد به سازمان ملل و کنوانسیون محو تبعیض در برابر زنان ، قانون منع خشونت علیه زنان، مقرره منع آزار و اذیت و پلان عمل برای زنان أفغانستان و…

با امضای این منشور جهت منع آزار از بانوان  متعهد می‌شویم با حمایت از زنان خبرنگار و کارکنان رسانه‌ای در کاهش آزارها و احقاق حقوق آنها کوشا باشیم.

آزار جنسی هر گونه رفتار نخواسته با ماهیت جنسی  است، اعم از کلامی، غیر کلامی و جسمی (استفاده از الفاظ رکیک و شوخی‌ با مضامین جنسی،  تماس فزیکی یا لمس کردن بدن ،ایجاد ترس و ناراحتی، کنایه گفتن و نگاه شهوت‌آمیز، تعقیب کردن،نزدیک شدن زیاد به بدن زن، وعده‌ی استخدام یا ارتقا با مطالبه‌ی جنسی ارتباط و ازارهای غیر مسلکی آنلاین/ تیلفونی و…..)

ما متعهد استیم  به

ممانعت و جلوگیری از آزار و اذیت روانی و جنسی زنان در رسانه زیر هر نامی اعم از مذهب، سنت، فرهنگ و هنجارهای اجتماعی و یا اعمال سلیقه‌های شخصی مدیران و مسوولان رسانه.

تلاش برای حقوق برابر برای همکاران زن ، ایجاد مصوونیت و امنیت شغلی برای انها با نظر داشت :

  • توانمند کردن زنان با استخدام خبرنگاران زن بر اساس شایستگی و استعدادشان، حضور الزامی زنان در مدیریت‌های تصمیم گیری و شامل ساختن زنان مجرب درمدیریت رسانه.
  • تضمین برابر حقوق و امنیت زنان خبرنگار در تحریره ها و در مناطق ماموریت
  • نکوهش آشکار و تعین جزای انظباطی برای عاملان آزار و اذیت جنسی در رسانه جهت کاهش این اعمال زشت ، غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای.
  • ایجاد کمیته‌ای با رعایت تناسب جنسی جهت تشخیص، پیگیری و رسیدگی به شکایات از آزار‌ها و تبعیض جنسی علیه بانوان خبرنگار و کارکنان زن در داخل و بیرون از رسانه و حل مشکلات آنان در کمترین مدت زمان ممکن.
  • تلاش در آگاهی‌ کارمندان مبنی بر برخورد اخلاق ‌مدار و مسلکی با بانوان خبرنگار و کارکنان زن در رسانه پیرامون منشور‌های مسلکی و قانون‌ها  هم چنان کنوانسیون‌های حمایت از حقوق زنان.
  • این دستورالعمل حکم قانونی ندارد، اما تعهد اخلاقی و مسلکی ی است برای ارتقاء موقف زنان در رسانه‌ها و تضمین فضایی همکاری که شرطی موثر برای بهبود کیفیت رسانه است. بناً مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان از همه رسانه‌ها می‌خواهد که این موارد را رعایت و با امضای این منشور به مبارزه با آزار و خشونت جنسی علیه خبرنگار زنان بپیوندند.

اسم مدیر و نام نهاد رسانه ای

مطلب پیشنهادی

روزنامه هشت صبح از منشور منع آزار و اذیت برای ارتقاء موقعیت زنان در رسانه‌ها حمایت کرد

کابل ۵فبروری/۱۶ دلو ۱۳۹۸ به ادامه کمپاین مرکز در رابطه به منشورمنع آزار و اذیت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *