قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / بانوان خبرنگار بلخ با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند

بانوان خبرنگار بلخ با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند

۱۲ آگست/ ۲۱ اسد ۱۳۹۷

کار در رسانه، آن هم برای یک دختر خانم در کشوری مانند افغانستان که چهل سال جنگ را تجربه نموده همرا با چالش و مشکلات است.

بانوان خبرنگار در سمت شمال کشور نیز از این مشکلات و چالش ها به دور نیستند و در پیشبرد امور رسانه یی با مشکلات امنیتی، عدم مصوونیت کاری و دید منفی افراد جامعه نسبت به کار بانوان در رسانه رو برو اند.

راضیه موسوی یکی از خبرنگاران در بلخ می گوید که مشکلات و موانع  سد راه بانوان در امور کاری هر روز افزایش می یابد.

خانم موسوی از افزایش خشونت و محدود شدن زمینه کار خبرنگاری در شمال نگران است.  وی بر تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات تاکید می ورزد.

مسوولان کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران در یک سال گذشته از افزایش خشونت در برابر خبرنگاران در شمال کشور نگران اند.

بشیر انصاری مسوول کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران  می گوید که در یک سال گذشته میلادی خشونت در برابر خبرنگاران ۶۷ درصد افزایش یافته است. این نهاد سال ۲۰۱۷ را بدترین سال برای خبرنگاران درتاریخ رسانه ها در کشور می خواند. ضرب وشتم، توهین و تحقیر، تهدید و بازداشت خبرنگاران از موارد عمده خشونت در برابر خبرنگاران گفته می شود.

این در حالی است که در ادارات ، بیشتری از زنان  از موجودیت تبعیض جنسیتی ، عدم پرداخت معاشات ، کم بودن امتیازات ،  آزار و اذیت های جنسی و استفاده سمبولیک از زنان در رسانه ها، نگران هستند .

با وجودی که قتل، لت و کوب، توهین و تحقیر از عمده ترین موارد خشونت در برابر خبرنگاران خوانده می شود، اما خبرنگاران از تعهد کاری شان در مورد اطلاع رسانی به شهروندان سخن می گویند.

حمیرا خبرنگار تلویزیون آرزو می گوید که خبرنگاران درحالی که می پذیرند، تا هنوز به گونه اساسی به دوسیه های خشونت در برابر آنان رسیدگی نشده است، اما نمی گذارند که صدای آزادی بیان خاموش گردد.

شکیبا سعیدی خبرنگار ۸ صبح در بلخ ،  دیدگاه منفی اجتماع، نا امنی و برخورد های نامناسب در برابر شان را از عمده ترین چالش هایی می داند که هر روز با آن روبرو می شود.

راضیه محمدی خبرنگار سایت آوا می گوید:” خبرنگار مشخص و قابل شناخت است ولی برخی از اداره های دولتی اطلاعات را به گونه دقیق و سریع به دسترس آنان قرار نمی دهند.”

از سویی هم شماری از مسوولان اداره های دولتی و رسانه ها تاکید می‌وزرند که ادامه این روند می تواند بر آزادی بیان و آگاهی سریع شهروندان از اتفاقات روزمره تاثیر منفی بگذارد.

در همین حال، شماری از بانوان خبرنگار در بخش تحقیق، از نبود همکاری اداره های دولتی در زمینه تهیه گزارش های شان انتقاد می کنند.

از سویی هم  نبود دسترسی به اطلاعات برخورد های دوگانه و نیز نبود مصوونیت جانی و شغلی از دیگر مشکلات این بانوان خبرنگار گفته شده است.

مبینه ساعی مسوول دفتر ساحوی نی در شمال کشور، موجودیت مشکلات بر سرراه بانوان خبرنگار در بلخ را پذیرفته و بر ازمیان برداشتن آن تاکید می‌ورزد.

بانو ساعی می افزاید که بیشتر از خبرنگاران زن از موجودیت مشکلات در برابر شان سخن می زنند و اما آنان نیز

بارها از مسوولان ، نهاد های مدافع خبرنگاران و مقام های محلی برای از میان برداشتن این مشکلات  تاکید نموده اند.

این در حالیست که تبعیض جنسیتی، عنعنات ناپسند و سنتی بودن جامعه و حرفه ای نبودن اصحاب رسانه ها از مواردی اند که سبب شده بیشتر زنان خبرنگار در بلخ، که رشته تحصیلی شان خبرنگاری بوده، حالا خلاف رشته تحصیلی شان کار نمایند و یا هم از کار کردن در بیرون از خانه منصرف شوند.

با آنکه حمایت از رسانه های آزاد در افغانستان یکی از تعهدات مهم حکومت وحدت ملی در روز های نخست کاری اش خوانده می شد، اما اکنون آمار نگران کننده ای از موارد خشونت، در نهاد نی یا حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان به ثبت رسیده است.

گزارش: مرسل امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *