قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / مشکلات در برابر بانوان خبرنگار در کندهار کاهش یافته

مشکلات در برابر بانوان خبرنگار در کندهار کاهش یافته

 

۱۷ اسد ۱۳۹۷ / ۸ اگست ۲۰۱۸

قرار اظهارات بانوان خبرنگار در کندهار، مشکلات و چالش هایی که در برابر شان وجود داشته در مقایسه با گذشته کمتر شده است .

در کنار این، عبدالسمیع غیرتمل رییس  نهاد حمایت از رسانه های آزاد (نی) می گوید که خوشبختانه در مقایسه با سال های گذشته اکنون ۳۵ تن بانوی خبرنگار در این ولایت مصروف کار استند و در جریان سال روان میلادی تنها دوقضیه خشونت در برابر خبرنگاران زن نزد شان ثبت گردیده که آن هم آنقدر جدی نبوده و از طرف اشخاص عادی در راه به گونه تهدید لفظی در برابر خبرنگاران زن واقع گردیده است که هردو قضیه بعدا توسط نیرو های امنیتی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.

فضیله عزیزی یک تن از خبرنگاران آزاد می گوید که کار بانوان خبرنگار در کندهار صرف محدود به دفاتر می باشد و تا حدی که امکان داشته باشد، ساحه نمی روند، از همین سبب هم زیاد به مشکلات مواجه نمی گردند.

او می افزاد:” فعلن مشکلات بانوان خبرنگار در کندهار تا حدی حل گردیده است. اما با آن هم به غیر از مشکلات امنیتی در دفاتر مشکلات دیگر مانند: تبعیض جنسیتی، کم بودن معاش و غیره وجود دارد. اما اگر به مشکلات امنیتی بنگریم ، این جا مسوولان رسانه ها تا حد زیاد می کوشند که دختر خانم ها را جهت تهیه خبر، گزارش و مصاحبه به ساحه نفرستند و حالا نظر به قبل مشکلات در برابر بانوان خبرنگار کمتر گردیده و سهم زنان هم در رسانه ها رو به افزایش است.”

در جامعه فرهنگی چون کندهار دادن معاش کم در برابر کار بانوان خبرنگار یکی از چالش های دیگر است که خبرنگاران زن از آن شکایت دارند. عایشه احمدی که از کارش با رسانه ها دو سال می گذرد نیز از این مشکل شکایت دارد و می گوید: ” در بیشتر دفاتر خبرنگاران زن با نام های مستعار کار می کنند، در کنار آن یکی از مشکلات بزرگی که در کندهار وجود دارد، پرداخت معاش کم است که در جامعه فرهنگی چون کندهار، دادن معاش کم به بانوانی که با رسانه ها کار می کنند سبب گردیده که بیشتر دختر خانم ها علاقه نگیرند؛ با رسانه ها کار کنند.”

عبدالسمیع غیرتمل رییس مرکز حمایت از رسانه های آزاد (نی) می گوید که اداره نی، پوهنځی ژورنالیزم و دیگر ادارات مربوطه تلاش دارند که برای بانوان خبرنگار شرایط کاری را آماده بسازند تا آنها نیز منحیث خبرنگار مشکلات زنان را انعکاس بدهند.

وی می افزاید:” این که اگر بانوی خبرنگار در بیرون از دفتر در ساحه کار ظاهر می گردد برایش مشکل ایجاد نمی گردد، اما با آن هم قسمی که باید، شرایط و زمینه کار برایشان مساعد نیست. فعلن رسانه ها با مشکلات اقتصادی رو برو اند، زیرا چهار، پنج سال قبل رسانه هایی که از طرف خارجی ها تمویل می گردیدند و کمک هایی که از طرف نهاد های خارجی و بین المللی صورت می گرفت،  محدود گردیده یا هم قطع شده ، اما با آن هم خوشبختانه کندهار تنها ولایتی است که حال هم روز به روز تعداد رسانه ها در آن رو به افزایش است و این که در رسانه های این ولایت تعداد بانوان خبرنگار مسلکی کم است ، ما برای آنها در بخش های ژورنالیزم تحقیقی، اساسات ژورنالیزم ، ژورنالیزم شهری و دیگر بخش های مسلکی  برنامه ها و تریننگ هایی را به راه انداختیم و این پروسه آموزش را ادامه خواهیم داد.”

باور ها بر این است که در کندهار نهاد های حمایت از خبرنگاران، پوهنځی ژورنالیزم و دیگر نهاد هایی که فعالیت های رسانه یی دارند، تا حد زیاد سبب شده اند که در این ولایت مشکلات در برابر بانوان خبرنگار کاهش پیدا کند.

گزارش: مینه صمیمی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *