قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تهدید ها نمی توانند مانع کار بانوان تصویر بردار شوند

تهدید ها نمی توانند مانع کار بانوان تصویر بردار شوند

هرات

۵ آگست /۱۴ اسد ۱۳۷۹

خبرنگاری در افغانستان، کاریست دشوار و این بخش بزرگ کار، همیشه با دغدغه های گسترده روبرو بوده است.

متاسفانه با گذشت هر سال خشونت ها نیز علیه خبرنگاران افزایش می یابد. در این میان زنان خبرنگار تصویر بردار با مشکلات بیشتر ازمردان رو به رو بوده اند.

الهه ساحل یکی از این بانوان در هرات است که  از سالهای متمادی به این کار رو آورده. وی می گوید که شغل عکاسی تماما کار دشواریست اما برای بانوان در جامعۀ سنتی هرات چالش های کار تصویر برداری بیشتر است.

بانو ساحل می گوید:” حضور ما در حالت کمره به دست در محضر عام ،  خود چالش برانگیز می باشد، مشکلات ما هم از جانب خانواده ها است که  اولا باید آنها را راضی نماییم تا اجازه کارتصویر برداری  را به ما بدهند و از طرف دیگر عکاسان مرد که مخالف کارما هستند و نمی خواهند قبول کنند که ما هم به عنوان همکارشان باشیم، مشکل دیگری است که ما با آن مواجه استیم.”

دید مردسالارانه در جامعه سبب شده تا زنان نتوانند آزادانه به کار خبرنگاری و همینطور شغل دشوار عکاسی بپردازند چرا که حساسیت های اجتماعی نسبت به زنانی که در محضر عام  کمره به دست به دنبال سوژه می گردند ، در مقایسه با آن هایی که در اداره ها به کار مشغول هستند، بیشتر می باشد.

زینب سپهری از بانوان دیگر عکاس در هرات نیز می گوید که دشواری ها در برابر کار خانم های خبر نگار عکاس در هرات زیاد است اما وی می افزاید که در کنار تمام چالش ها در برابر بانوان تصویر بردار، زمینه آموزش حرفوی کار عکاسی در کشور بخصوص در هرات که بتواند بانوان را در برابر چالش ها کمک کند تا امروز کمتر وجود داشته است.

خانم سپهری می افزاید:” زنان عکاس که تعداد شان در هرات محدود است، نیاز به سمینارهای آموزشی و تخصصی  دارند.”

با وجود این فایزه ابراهیمی تصویر بردار  دیگر در هرات می گوید که امنیت در برابر تمام خبرنگاران وجود ندارد اما خبرنگاران عکاس زن با تمام موانعی که در برابر شان وجود دارند تا امروز با آن مبارزه کرده و نشان داده اند که چالش نمی تواند مانع برای کار آنان شود.

وی تاکید می دارد که بارها از سوی افراد مختلف در جامعه حرف های رکیکی را شنیده اما باز هم این دلایل باعث نشده تا از کار خود که به آن عشق می ورزد دست بکشد اما برای بانوان دیگری که علاقه دارند تا به این حرفه رو آورند ممکن وقوع یک چنین برخوردهایی انگیزه کار را از آنها بگیرد .

با این حال عارف کریمی تصویر بردار و استاد عکاسی در پوهنتون می گوید:” دو چالش عمده که عبارت از کار مسلکی و چالش های اجتماعی می باشد در برابر کار خانم های خبرنگارتصویر بردار در هرات وجود دارد.”

آقای کریمی می گوید که هر چند با برگزاری دوره ها و کورسهای آموزشی در پی از بین بردن مشکل مسلکی بودن و حرفه ای شدن بانوان هستند اما متاسفانه تغییر دادن دید مردم نسبت به حضور بانوان تصویر بردار کاریست که نیاز به زمان بیشتری دارد.

زنان عکاس از نا امنی ها نیز به شدت رنج می برند. تهدید یک امر عادی است و هر روز از سوی افراد گوناگون تهدید می شوند که به کارشان در این بخش خاتمه دهند.

جیلانی فرهاد سخنگوی اداره محلی هرات در مورد امنیت خبرنگاران می گوید:”توجه به تامین امنیت ومصئونیت خبرنگاران یکی از اولویت های کاری تمام مسئولان در سطح افغانستان اعلام شده و دراین راستا ما از طریق کمیته مشترک امنیت و مصئونیت خبرنگاران که در ولایت هرات وجود دارد، امور مربوط به امنیت خبرنگاران را پیگیری می نماییم و در صورتی که خبرنگاری تهدید و مشکلی داشته باشد برای رفع آن از طریق این کمیته به آن رسیدگی خواهد شد.

در دوران حکومت طالبان در افغانستان هیچ زنی حتی حق حضوردراجتماع را نداشت، ولی پس از طالبان تا امروز زنان در رسانه ها کار می کنند و عملا آنان را می بینیم که همچو مرد ها برای تهیه گزارش، گرفتن عکس به شهر و حتی ولایات می روند. در این مقطع از زمان ، خبرنگاران زن در کشور در عرصه های ملی و بین المللی جوایز معتبر را نیز کسب کردند و تعریف دیگری از افغانستان را به جهانیان ارایه کردند.

گزارشگر: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *