قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / شکایت بانوان خبرنگار در غزنی از عدم توجه اداره های مسوول

شکایت بانوان خبرنگار در غزنی از عدم توجه اداره های مسوول

غزنی

۳۰ جولای/ ۸ اسد ۱۳۹۷

بانوان خبرنگار در غزنی در کنار مشکلات امنیتی او اجتماعی، از عدم توجه اداره های مسوول غزنی و حکومت مرکزی شکایت دارند و می گویند که مشکلات و چالش های موجود در برابر کار شان رو به افزایش است.

آن ها می گویند که در کنار حکومت، نهاد های حمایت از خبرنگاران هم در قسمت مصوونیت و دفاع از حقوق خبرنگاران هیچ کاری انجام نداده اند.

خدیجه اشرفی مسوول مرکز حمایت از ژورنالیستان زن در غزنی، اظهارات ذکر شده را در نشستی که به خاطر شریک ساختن یافته هایی که در مورد وضعیت خبرنگاران در طی شش ماه از طرف کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران دایر گردیده بود، بیان نمود.

آرزو نیکزاد خبرنگار تلویزیون ملی در غزنی می گوید که اداره های غزنی و نهاد های حمایت از خبرنگاران در قسمت امنیت، مصوونیت کاری و بلند بردن ظرفیت خبرنگاران زن کاری انجام نداده اند.

او می گوید:”مدت پنج سال است که من با رادیو تلویزیون ملی کار می کنم، هنگامی که موضوع مصوونیت خبرنگاران مطرح باشد، تمام تمرکز و توجه به مصوونیت خبرنگاران مرد می باشد. همچنان وقتی که برنامه های بلند بردن ظرفیت های کاری راه اندازی می شود نیز توجه بیشتر به خبرنگاران مرد می باشد. در حالی که خبرنگاران زن بیشتر از دیگران با چالش ها و تهدید ها رو به رو اند.”

شکیلا مرید که از مدت چهار سال بدینسو به صفت خبرنگار آزاد با رسانه های مختلف کار نموده نیز از بی توجهی در مورد خبرنگاران زن شکایت دارد و می گوید که به همین دلیل تعداد زیادی از خبرنگاران زن وظایف خود را ترک نموده و ممکن بعد از این هم تعدادی از این بانوان با این مسلک وداع کنند.

وی می افزاید:” در قدم نخست بانوان خبرنگار در دفاتر کار خود با برخورد نادرست مدیران شان مواجه اند، چون آنها به بهانه های مختلف امتیازات شان را نمی دهند. از سویی هم بسیاری از افراد جامعه برایشان به نظر مثبت نمی نگرند. تهدید های امنیتی نیز نسبت به مردان در برابر شان زیاد است و هیچگونه تشویق و توجه برایشان صورت نمی گیرد.”

خدیجه اشرفی مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در غزنی، موجودیت این مشکلات را تایید نموده می گوید که جهت حل مشکلات چندین بار با مسوولان غزنی نشست هایی داشته، اما هیچکدام آنها بر وعده های خود وفا نکرده اند.

او می گوید که نهاد آنها همه آن امکانات را ندارد که بتواند مشکلات فرا راه خبرنگاران زن را به کلی حل کند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی نیز مشکلات در کار خبرنگاری را تایید نموده، می گوید که خبرنگاران به خصوص بانوان خبرنگار با مشکلات رو به رو اند اما می گوید حکومت در این مورد مسوولیت های خود را انجام داده است.

او می افزاید:” دسترسی به اطلاعات و امنیت خبرنگاران دو مسئله اساسی است که تا کنون در این بخش ها همکاری لازم صورت گرفته است، اما در قسمت ندادن امتیازات برای خبرنگاران زن از طرف مدیران شان برای ما و ارگان های مربوطه هنوز مراجعه صورت نگرفته است. اگر مراجعه شود، بدون شک اقدامات جدی صورت خواهد گرفت.”

وی وعده سپرد که در ساحه کاری به همه نیاز ها و خواسته های خبرنگاران توجه لازم و اقدامات جدی انجام خواهد شد.

گزارش: خدیجه اشرفی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *